Kompakt İle Olağanüstü Bir Geceye Hazır Olun!

kompakt

Zorlu PSM ve Partapart iş birliğiyle Elektronik dans sahnesinin efsane plak şirketi Kompakt ile olağanüstü bir geceye hazır olun! Dans pistlerinin nabzını tutan Michael Mayer, Weval ve Tobias Thomas, elektronik müziğin ezberlerini bozmak için 25 Mayıs’ta Turkcell Sahnesi’nde!

22:30 Tobias Thomas

00:30 Weval (Live Duo)

02:00 Michael Mayer

Kompakt 25 yıldır aktif. Elektronik müzik sahnesi için bu çok arkaik olmasa da bu kadar uzun süre ayakta kalmış ve deneysel house’tan erken minimal techno ve tüm dans müziklerine evrilen; birbiriyle uyumlu ama yaygın bir dağıtım, yayın, booking ve menajerlik ağı kuran başka bir Alman plak şirketi de mevcut değil. 1993 yılında Wolfgang Voigt, Jürgen Paape, Reinhard Voigt ve Michael Mayer tarafından kurulan Kompakt, şaşırtıcı derecede geniş ve çeşitli bir diskografiye sahip. Kompakt Label Night etkinliğinde ise Kompakt’ın kurucularından Michael Mayer, Hollandalı ikili Weval ve Kompakt’ın en popüler DJ’lerinden biri olan Tobias Thomas performans sergileyecek.

Michael Mayer

Michael Mayer, Almanya dans müziğinin demirbaşlarından biri. Geceleri durdurak bilmeyen bir DJ olan Mayer, gündüzleri ise kurucularından biri olduğu Kompakt ile elektronik müzik sahnesinin parlayan yıldızlarını keşfediyor. Enerjisinin limiti olmayan DJ’in bir diğer ustalığı ise stüdyoya girip kendi müziğini kaydetmek. Bugüne kadar Pet Shop Boys, Depeche Mode, Foals ve Rufus Wainwright gibi isimlerin parçalarına remixler yapan Mayer, çağdaş elektronik müziğin tartışmasız en ilham veren isimlerinden.

Tobias Thomas

1990’dan beri profesyonel DJ olarak çalışan Tobias Thomas, Forever Sweet (Michael Mayer ve Reinhard Voigt ile) ve Thomas/Mayer gibi projelerde yer aldı. Bunun yanında Tocotronic, Wassermann, Blaze, Commercial Breakup, Peter Licht, Andreas Dorau, Stella, Phantom/Ghost, Superpitcher, Jörg Burger, Dettinger, Michael Mayer, Ada, Geiger ve Reinhard Voigt remixleriyle de adını duyurdu. Müzik hayatı boyunca programlama uzmanlığından, müzik gazeteciliğine kadar pek çok görevde yer almış olan Thomas’ın engin bilgileri, şüphesiz dans pistinde kendini gösteriyor.

Weval

Hollandalı iki arkadaş Harm Coolen ve Merijn Scholte’tan oluşan Weval, şu sıralar elektronik müzik sahnesinde en çok konuşulan gruplardan birine hayat veriyor. Köln çıkışlı ünlü plak firması Kompakt etiketiyle yayınlanan albümleriyle büyük sükse yapan, farklı müzik türlerini elektronik müzik çatısı altında toplayan Amsterdamlı ikilinin serüvenini sadece elektronik müzikle kısıtlayamayız. Weval şarkılarında caz, hip hop, krautrock, pop ve funk gibi müzik türlerinin dinamiklerine rastlayabilmek mümkün. İkilinin başarısının asıl sırrı ise, bu türleri organik bir şekilde bir araya getirmekte ve bir bütün oluşturmakta yatıyor.