Kuzey ve Güney Kore, Tarihi Bir Zirvenin Ardından Anlaştı

Kim Jong Un

Anlaşma, Kim Jong Un ‘un Güney Kore’ye yaptığı görülmemiş bir ziyaretten sonra geldi.

Kuzey ve Güney Kore liderleri, Kore yarımadasının “tam denükleerleştirilmesi” ve bu yıl tam bir barış anlaşmasının imzalanması için yarım yüzyılı aşkın bir süreyi sona erdirmek için çalışma sözü vererek tarihi bir zirve yaptılar. düşmanlıkların.

Duyuru, Kim Jong Un’un 1953’te sona eren Kore Savaşı’ndan bu yana Güney’e giren ilk Kuzey Koreli lider olan Moon Jae-in ile görüşmek üzere Güney Kore’ye sınırı geçmesinden saatler sonra geliyor.

Önceki zirveler, Koreas nükleer silahlarını ortadan kaldırmak için benzer taahhütlerle sona ermişti, ancak hiçbiri, dün ve dünya medyasına hitap etmeden önce Kim ve Ay’ın sınırda el sıkışırken gördüğü Cuma günü Panmunjom kasabasında görüldüğü gibi sembolik set parçalara sahip değildi. günün sonunda birlikte.

Zirvede ayrıca, Mayıs ve Haziran ayları için ayrılmış olan Kim ve Başkan Donald Trump arasında eşi benzeri görülmemiş bir toplantı için zemin hazırlaması bekleniyor.

Trump, Kore yarımadasında “iyi şeyler oluyor” diyerek  tweetledi ama “sadece zaman anlatacak!” diye ekledi.

Kim ve Moon, zirveden sonra, ilişkilerinde “kapsamlı ve çığır açan ilerlemeyi kolaylaştırarak” “ortak refah ve birleşmenin geleceğini öne çıkaracaklarını” belirten olağanüstü bir deklarasyon imzaladılar.

Örgütün 1 Mayıs’a kadar “bütün düşmanca eylemleri ve araçları ortadan kaldırarak ülkeleri” bir barış bölgesi “ne çeviren askerden arındırılmış bölgeyi çevirmeyi ve sınırın yaratılmasıyla ayrılan aileleri yeniden bir araya getirmeyi istediklerini söyledi.

Başkan Moon ayrıca, Kim ile başka bir zirve için sonbaharda Pyongyang’ı ziyaret edecek.

Anlaşmayı imzaladıktan sonra liderler, iki ülke arasında “kalıcı” ve “sağlam” bir barış sağlamayı ve yeniden birleşme konusunda görüşmeyi planladıklarını söyledi.

Moon, “Savaşımız olmayacak ve yeni bir barış çağı ilan ediyoruz” dedi.

“Başkan Kim ve ben, hedefimizin Kore yarımadasının nükleer silahlandırılması olduğunu kabul ettiler ve onayladık.”

“Güney ve Kuzey Kore ateşkes anlaşması ve barış anlaşması yoluyla daha yakın işbirliği yapacak” diye devam etti. “Barış için kalıcı bir sistem inşa edeceğiz.”

Yetkili, “önemli anlaşmanın” uluslararası düzeni değiştireceğini de sözlerine ekledi ve iki hükümetin yeniden birleşme konusunda düzenli toplantılara ve düzenli telefon görüşmelerine sahip olacağını doğruladı.

“Şu andan itibaren geçmişe dönmeyeceğiz” dedi.

Kim, dünya medyasına ilk defa hitap ettiği gibi, Moon ve Güney Kore halkına misafirperverliği için teşekkür etti.

“Kuzey ve Güney, tekrar görüşmek için çok zaman harcadılar ve bu toplantıyı uzunca bir süre bekliyorduk” dedi. “Biz bir milletiz. Ayrı ayrılamayız, aynı kanı paylaşırız ve bu gerçekten hissettiğim şeydir.”

Yetkili, “parlak bir gelecek” için iki ülkenin “her şeyi mümkün kılabileceğini” de sözlerine ekledi.