Çok Az Spa’da Rastlayabileceğiniz Özel Bir Deneyim

mandarin-oriental-milan

Yazar: Dilara Deniz Çelebi

İtalya’nın en pahalı kentlerinden birisi olarak kabul edilen Milano; dünya standartlarında benim için ilk sıralarda yer alan bir otelin spasına ev sahipliği yapıyor.

Özellikle yoğun moda haftalarının sonrasında ortopedik olmayan ayakkabılara fazlasıyla maruz kalmak, sağlıksız  beslenmek ve birde bunlara uykusuzlukta eklenince; detoks diye adlandırabileceğimiz bir yenilenme sürecine ihtiyacımız oluyor.Bende bu deneyimimi en sevdiğim ve başarılı bulduğum otellerden birisi olan Mandarin Oriental Milano ’da deneyimlemeye karar verdim.

Bahsettiğim otel bir kaç sene önce Milano’nun en meşhur caddesi Via Montenapoleone’nin bitimindeki Via Andegari 9, üzerine konumlandırıldı. İlk bakıldığında dünya üzerinde bir çok farklı notada yer alan Mandarin otellerine nazaran daha saklı bir konumu var.İçerisine girdiğinizde ise bambaşka bir dünya sizi karşılıyor.

Oriental bir şıklığın hakim olduğu, göz alıcı renklerin özenle harmanlandığı çok şık bir iç tasarıma sahip. Kahvaltı salonundan, İtalya’nın tarihi sokaklarından otele açılan lobide birbirinden farklı tarzlar özenle harmanlanmış. Diğer otellerde görülen belli bir tarzın ve belli tonların şıklıkla kullanımı Mandarin Oriental Milan’da çok fazla rastlamayacağınız bir durum. Benimse çok memnun olduğum ve böylelikle her tarza rahatlıkla hitap ettiğine inandığım bir seçim.

Masaj saatimden 30 dakika önce spaya iniyorum. Spa müdürü beni her misafirini karşıladığı gibi özenle karşılıyor ve içmekten çok keyif aldığımı bildiği yeşil çayımı hemen servis ediyor. Benim için özellikle kendimi evimde gibi hissettiğim bir diğer noktada; her birimizin lüks servis alırken aradığı içtenlik. Dünya starlarını ağırlayan ve birçok misafiri olan otellerde bir arkadaşınızın sizinle ilgili bileceği ince detayların hatırlanması hepimiz için çok kıymetli diye düşünüyorum.

Bunlar benim, aynı yerden aynı servisi almam için en önemli noktalardan biri. Bunları düşünerek mutlulukla yeşil çayımı yudumlarken, sevdiğim arkadaşlarımın bikini markası olan Moeva London markasının birbirinden iddialı ürünleri gözüme çarpıyor. Bir Türk markası olarak Londra’da kurulduktan yıllar içerisinde ürün gamı olarak oldukça geliştikten ve dünyaya açıldıktan sonra, Milano’daki en iyi spalardan birinde Moeva London ürünlerini görmekten çok gurur duydum.

Aynı zamanda işletmelerin sergilemeyi seçtikleri ürünlerin, gelen misafirlerin gözünden işletme ilgili bir analize vardırdığına inanıyorum. Bu bakımdan da dermatolojik ürünlerden spa içerisinde satışta olan plaj ürünlerine çok kaliteli markaların Mandarin oteller bünyesinde bulunduğu inancındayım.

Masaj saatim geldiğinde güleryüzlü ve uzakdoğulu terapistim beni karşılamaya geliyor. Mandarinin ahşap ağırlıklı özenle ışıklandırılmış koridorlarından geçerek terapi odasına varıyoruz. Bir Mandarin klasiği olarak bana müzik tercihimi yaptırıyor ve sonrasında terapi öncesi bana sorular soruyor. Son günlerde yaşadığım, beni etkilediğini düşündüğüm bir olay yaşadım mı? Ağrı hissettiğim bir yer var mı? Kronik bir rahatsızlığım var mı? Ben bu sorulara cevap verirken, verdiğim cevaplara göre vücudumu kontrol ediyor ve benim bile farkında olmadığım yerlerimi analiz edip banada farketmemi sağlayarak, vücudumun hangi noktalarına odaklanması gerektiğini anlatıyor.

Hemen bir şey eklemek isterim izin verirseniz. Masaja gittiğimizde çoğu zaman masajın genel anlamına odaklanırız. Oysaki masaj gerçek amacı doğrultusunda bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir ve zaten bu nedenle milattan önce 3000’lu yıllarda Mısır ve Çin’de ortaya çıkıp günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Dolayısı ile masaja gittiğimizde bizimle ilgilenen ‘terapistimizin’ neredeyse bir sağlıkçı özeni ile yaklaşması gerektiğini ve konusuna hakim olması gerektiğine inanıyorum.Bu anlamda Mandarin terapistlerinde hayranlık uyandıracak bir bilgi birikimi olduğunu düşünüyorum.

Uzakdoğu da misafir ağırlama yöntemi olan ayak yıkama bir sonraki aşamamız. Terapistim yine benim tercihim doğrultusunda karar verdiğimiz yağ ile ayaklarımı sıcak suda yıkıyor ve ardından özel yağ ile kısa bir refleksoloji masajı yaparak vücudumu baştan sona analiz edip rahatlatıyor. Sonrasında bir buçuk saatlik masaj terapim başlıyor. Özellikle karın masajı ağırlıklı sıcak taslarla sırtım rahatlatılarak inanılmaz tedavi edici olduğunu düşündüğüm ve pozitif enerji ile yüklendiğim bir deneyim başlıyor. Vücudunuzun her bölgesine özel basınç uygulanarak büyük bir özenle bloke olmuş bölgeleriniz açılıyor ve gevşiyor.

Masaj bittikten sonra bir buçuk saatlik rahatlamanızın olabildiğince uzun muhafaza edilmesi de önemli. Bu açıdan terapistinizin sizi uyandırma tekniği ve sonrasında baş dönmesi ve benzeri hassasiyetlerinizin olup olmadığı konusundaki hassasiyette oldukça önemli diye düşünüyorum. Terapistim bütün bu detaylarla büyük bir özenle ilgilendikten sonra bana, organik bitkilerin karışımı olan özel bir çay sunuyor.Sonrasında da açıklıyor; vücudumun nerelerinde blokajlar oluşmuş, bunlarda beslenme ve meditasyon eksikliğinin önemi..

Her gün içtiğim limon ve sıcak su karışımımın sağlıklı etkilerinin yani sıra; aslında limonun vücudun ürettiği duyguları içine alan etkisi nedeni ile, uzun vadeli tüketildiğinde benim için uygun olmadığını anlatıyor. Böylece lüks bir servis almak için gittiğim ve her anlamda konfor ve kalitenin en yüksek standartlarda olduğu bir işletmeden aynı zamanda yeni bilgiler öğrenerek çıkıyorum. Buda benim için ruhsal ve fiziksel bütünlük anlamında tamamlayıcı olduğunu düşündüğüm bir konu.

Daha ne anlatmalıyım bilmiyorum. Milano’ya yolunuz düşerse muhakkak güzel havuzundan ve spasından faydalanın derim. Çok az yerde rastlayabileceğinize inandığım, yenilenip auranızın değiştiğine şahit olacağınız, inanılmaz keyif alacağınız bir deneyim.