Mavi Balina’nın Beyni Yakalandı!

mavi balina

Her geçen gün gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina oyununun beyni Nikita Nearonov, sonunda yakayı ele verdi.

Hatırlar mısınız ülkemizde de can alan Mavi Balina oyununu? Geçtiğimiz dönem kurucularından biri yakalanmış ve tutuklanmıştı ancak hala faaliyet gösteren oyuna karşı bir önlem alınamamıştı. Şimdi ise Mavi Balina’yı geliştirdiği söylenilen Rus Nikita Nearonov’un da yakalandığı açıklandı.

22 yaşındaki Nearonov’un ölümlere sebebiyet veren oyunu ortaya koyan isimlerden bir tanesi olduğu iddia ediliyor. Sosyal medya üzerinden yayılan ve oynatılan oyun, birçok kişiye şantaj yaparak onları intihara sürüklüyordu.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Rus yetkililer, geliştiricinin 6 yıla kadar hapis cezası alabileceğini açıkladılar. Eli yüzü düzgün bir ailenin mensubu olan Nearonov’un normal hayatta  finans analisti olduğu belirtiliyor. Ailesi de bu olaylardan dolayı şok içerisinde.

Ancak internet ortamında çocuklara şantaj yöntemi ile bu oyunu oynattıran yapımcının geride bıraktıklarının maalesef telafisi yok. Ülkemizden de can alan MaviBalina isimli oyunda oynatıcı, oynayanlara emirler veriyor ve psikolojisinin kötüye gitmesine yol açıyor. En sonunda oyuncuyu intihara sürükleyen yapım hakkında ülkemizin yetkilileri, Mavi Balina’nın takip edilemez olduğunu söylemişlerdi.

Her ne kadar geliştiricisi yakalanmış olsada bu oyun internet aleminde yayılmaya devam edecek. Eh haliyle birçok gençte hala dışarıda tehlike içerisinde demek oluyor bu.