Mert Fırat İle ‘Terapi’ Yarın Yeni !f²’de!

Mert Fırat

Mert Fırat ile ‘Terapi’ Yeni !f²’de!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve Yeni Film Fonu ortaklığında düzenlenen ve her ayın son Cumartesi günü 30’dan fazla farklı şehirde aynı anda ve ücretsiz gerçekleşen Yeni !f² gösterimleri, yılın en iyi belgesellerinden “ Terapi ” ile devam ediyor. !f 2018 kısalarından “Ayakkabı”nın da gösterileceği Yeni !f² programının canlı yayınlanacak sohbetinin konusu “Erkeklik Halleri”, konuşmacısı ise oyuncu Mert Fırat olacak.

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 9 yıl önce başlattığı ve dünyada ilk olma özelliği taşıyan Yeni !f² programı, bu ay “Erkeklik Halleri” temasıyla devam ediyor. !f İstanbul ve Yeni Film Fonu’nun ortaklığında, Movies that Matter ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle düzenlenen Yeni !f²’nin Mart 2018 programında, yılın en iyi belgesellerinden “The Work” ve Nehir Tuna’nın “Ayakkabı” adlı kısası gösterilecek, ardından oyuncu Mert Fırat ile erkekliğin binbir halinin konuşulacağı özel bir sohbet gerçekleşecek.

Gethin Aldous ve Jairus McLeary’in geçtiğimiz ay !f İstanbul’daki gösteriminde büyük ilgi gören, dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden Sheffield’de Seyirci Ödülü, SXSW’de de Büyük Jüri Ödülü’nü de kazanan filmleri “The Work / Terapi”, Kaliforniya’nın Folsom Hapishanesi’nde tek bir odada dışardan gelen üç adamla, çoğu ömür boyu hapis yatmakta olan mahkumların birlikte geçirdiği dört günlük terapi sürecini anlatırken; Nehir Tuna’nın yönettiği ve yine !f 2018 programından “Ayakkabı” adlı kısa ise, dini bir yurtta kalan Hakan adlı bir oğlanın hayatının dersini öğrenişini konu alıyor.

31 Mart Cumartesi saat 16:00’da başlayacak Yeni !f² gösterimi, İstanbul’da Cinemaximum Watergarden’da canlı olarak yapılırken, Diyarbakır’dan İzmir’e, Lefkoşa’dan Trabzon’a, 30’dan fazla şehirde de aynı anda gerçekleşecek. Sinemaseverler gösterimin ardından Mert Fırat ile yapılacak sohbeti de kendi bulundukları şehirde canlı yayında izleyebilecek ve oyuncuya sorularını sorabilecek.

Her ayın son Cumartesi günü hep birlikte film izliyoruz!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 9 yıl önce başlattığı ve bu yıl bağımsız ve yeni bir projeye dönüşen Yeni !f², her ayın son Cumartesi günü, 40’tan fazla farklı noktada, en güncel ve heyecanlı belgesel ve kurmaca filmleri ortaklaşa izleme imkanı yaratıyor. Dünyamızın en can alıcı sosyal sorularını sinema üzerinden düşündürmeyi ve filmlerin yaratıcılarıyla canlı sohbetler yaparak seyirciye yeni keşif alanları yaratmayı amaçlayan Yeni !f², !f ruhunu İstanbul, Ankara ve İzmir şehirleri dışında da yaşatan ve ortakların kendi şehirlerinde !f sinema klüplerini yaratacakları bir mini-festival. Türkiye ve Orta Doğu’dan en yeni, uzun ve kısa metraj filmlerin ve belgesellerin gösterileceği Yeni !f², bu bölgeden çıkan ve dünyada henüz yeterince duyulamayan yeni seslerin geniş kitlelerce izlenebilmesi, tanınması ve takip edilmesini hedefliyor.

Yeni !f² / Mart 2018

ERKEKLİK HALLERİ

Tarih: 31 Mart 2018, Cumartesi

Saat: 16:00 – Gösterim: Ayakkabı & Terapi, 18:00 – Mert Fırat ile “Erkeklik Halleri”

Yer: İstanbul – Cinemaximum Watergarden

Yeni !f² gösterimlerinin aynı anda ulaşacağı şehirler ve gösterim mekânları ise şöyle: Adıyaman’da Adıyaman Gençlik Kültür Derneği, Afyonkarahisar’da Belediye RAM Salonu, Ankara’da Haymatlos Mekan, Antakya’da Seyba Butik & Kafe, Antalya’da N’sin Cafe, Balıkesir Ayvalık’ta Ayvalık Sanat Fabrikası, Balıkesir Bandırma’da Barış Manço Kültür Merkezi, Balıkesir Karesi’de Necatibey Eğitim Fakültesi Konferans Salonu, Batman’da Batman Kültür ve Sanat Derneği Gösterim Salonu, Bursa Nilüfer’de Konak Kültür Evi, Çanakkale’de Ece Ayhan Kültür Evi, Çanakkale Adatepe’de Adatepe Taşmektep, Denizli’de Kitap Kurdu Kafe, Diyarbakır’da Pale Huner & Cafe, Edirne’de Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonu, Gaziantep’te Gaziantep Makine Mühendisleri Odası, Giresun’da Giresun Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu, İzmir Güzelbahçe’de Academico, İzmir Konak’ta Kırkmerdiven, İzmir Seferihisar’da Seferihisar Çocuk Belediyesi, Kastamonu’da Ahmed Yesevi Konferans Salonu, Kıbrıs Lefkoşa’da Studio 21, Lüleburgaz’da Lüleburgaz Sinema Topluluğu Derneği, Malatya’da İnönü Üniversitesi Kütüphane Seminer Salonu, Manisa Soma’da Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği, Mardin Kızıltepe’de Daktilo Kültür Sanat Kafe, Mardin Nusaybin’de Nusaybin Kahve Evi, Mersin’de M. İlhan – A. Uğural Salonu, Muğla Bodrum’da BodruM’ola, Spektr Butik Hotel ve Zai Yeni Nesil Kütüphane, Muş’ta Genç Birikim Derneği, Nevşehir Ürgüp’te Argos in Cappadocia – Bezirhane, Samsun Atakum’da TOG İğne Deliği Gençlik Merkezi, Samsun’da OMU UZEM Konferans Salonu, Trabzon’da Ruhi Türkyılmaz Sanatevi ve Van’da Mephisto Tiyatro Kafe.