Neden 24 Kasım Öğretmenler Günü? Kutlamak İçin Mesajlar

öğretmenler günü

Öğretmenler Günü’nün kısa tarihçesi… Neden 24 Kasım Öğretmenler Günü ?

Türkler, önce Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmış. İslamiyet’in kabul edilmesiyle de Arap alfabesi uygulanmaya başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk birçok alanda yenilikler yapmıştır. Bunlardan biri de, 1 Kasım 1928 de 1353 sayılı kanun ile Latin alfabesi kabul edilmiştir.

24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri açılmıştır ve yaşlı, genç, çocuk, kadın herkese Latin alfabesiyle okuma yazma öğretilmiştir.

Millet Mekteplerinin açılması ve Atatürk’ün Başöğretmenliğinin kabul tarihi 24 Kasım günü, 1981 den beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJLARI

Ülkemizin fedakar öğretmenleri, sizler her şeyin en güzeline layıksınız. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.

O sımsıcak sevgin her şeye değer öğretmenim hele o şefkatli bakışların içimi ısıtır öğretmenim sensin benim en iyi öğretmenim. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.

Üzerimde emeği olan bütün öğretmenlerimin öğretmenler gününü en içten dileklerle kutluyorum.

Saymakla tükenmez faziletlerin, zamanen ödenen o bedellerin, kıvancındır üstün talebelerin, iftihar ediniz siz öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

Dünyanın en değerli varlıkları olan siz Öğretmenler! Bugün, Türk Öğretmeninin Şeref Günüdür. Ona Olan Saygıyı Yenileme, Onun Yüceliğini Anma Günüdür. Böyle Anlamlı Bir Günde Hepinizi Sevgiyle, Candan Kutluyoruz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun!