Orsay Müzesi – Musée d’Orsay

orsay müzesi

Orsay Müzesi eski adıyla Gare d’Orsay, Victor Laloux tarafından tasarlanan ve Tuileries Bahçeleri’nin karşısında, Seine Nehrinin sol yakasında bir tren istasyonu ve oteli içeren bir alanda bulunmaktadır. 1900 yılında bina tren garı olarak tamamlandığında mimari özgünlüğü ile övünen bir dizayna sahipti. Özellikli içeride metal konstruksiyon kullanılması, yolcu asansörleri ve elektrikli raylarla döşeli olması farklı bir atmosfer oluşmasını sağlamıştı.

Ancak demiryolu teknolojisindeki gelişmeler yeni malzemeler 1970’lerde binanın modasının geçmesine neden oldu. Binanın sanat müzesi haline dönüştürülme görüşmeleri 1977 yılında Başkan Valéry Giscard d’Estaing’in girişimiyle sonuçlandı. İhale ACT mimari grubunun üstlenmesi ile 1980’lerin başında sonuçlandı. İç tasarım mimar Gaetana Aulenti tarafından yapıldı. Karmaşık galeri düzeni, binanın ikonik cam kubbesinin altındaki atriumu çevreleyen üç ana seviyeye paylaştırıldı. Zemin kattaki tren platformları, geniş taş yapılar ve kavernöz boşluk dağıtılarak resim ve dekoratif sanatlar ve heykel koleksiyonu için geniş bir alan oluşturuldu.

Gare d’Orsay’ı müzeye dönüştürebilmek için ulusal koleksiyonlardan eser seçimi için bir kararname düzenlendi. Yeni Pompidou Merkezi o yıl için Palais de Tokyo binasına taşındı. Ulusal Müze içine sığmayan modern sanat eserleri tasnif edildi. Fransa’nın empresyonist koleksiyonuna sahip olan Jeu de Paume müzesi ve Louvre Müzesi 19. yüzyıl salonlarından resimleri ve heykeller seçmek için resmi başvuru yapıldı.

Musée d’Orsay’ın resim ve heykel koleksiyonu bu üç kurumun katkılarıyla oluşturuldu. Müze, ayrıca 19. ve 20. yüzyıllara karmaşık ve kapsamlı bir bakış sunmayı amaçlayarak fotoğraf koleksiyonu oluşturmaya başladı. Müze 1986 yılında açıldığında realist eğilimleri de bir araya getiren Courbet, ( Ornans’da 1849-50) Manet (Olympia 1863) ve William Bouguereau (Venüs 1879) tablolarını bir arada izleme fırsatı sağladı.

Dolaşım kolaylığı, güvenlik anlayışı, empresyonist galerileri ve cafeleri ile Orsay Müzesi yıllık üç milyon ziyaretçisi ile Paris’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri haline geldi.