Pera Müzesi Gelecek Sergiler

pera müzesi

“Parajanov” ve “Zaman Değişmeli”

Pera Müzesi, 13 Aralık’ta açılacak olan iki sergi ile sezona devam ediyor. “Parajanov – Sarkis ile” isimli sergi, ünlü yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’u, Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. “Zaman Değişmeli” isimli sergi, zaman algısını sorgulamayı amaçlayıp, bir çok sistemin dayattığı zaman algısına alışılanın dışında bir bakış sunuyor.

Parajanov Müzesi’nin müdürü Zaven Sargsyan küratörlüğünde hazırlanan “Parajanov – Sarkis ile” sergisi, Parajanov’un, değişik sanat alanlarındaki çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergide, kolajlardan film sahnelerinin taslaklarına, kostümlerden desenlere, resimlere, mozaiklere, objelere ve fotoğraflara kadar çok sayıda eser var. Çalışmalarında, çocukluk, aile, din, esaret, özgürlük, çok kültürlülük ve geleneksel konuları ön plana çıkıyor.

“Zaman Değişmeli”  isimli sergi ise, ziyaretçileri, zamanı hızlıca akıp giden bir ölçüt olarak değil, insanların kendilerini anlamalarının bir olanağı olarak nitelendirmeye çağırıyor. Serginin küratörlüğünü Alistair Hicks yapıyor. Sergi Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective’in çalışmalarını ziyaretçilerle buluşturuyor.

“Parajanov – Sarkis ile” ve “Zaman Değişmeli” sergileri, 17 Mart 2019’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.