Pet Şişelerle İstanbulkart’a Yükleme Yapılacak

istanbulkart

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Akıllı Konteyner isimli bir proje ile pet şişeler ile İstanbulkart’a yükleme yapılabilecek.

Akıllı Konteyner isimli bir proje ile sokaktan toplanan pet şişelerle İstanbulkart ‘a yükleme yapılabilecek. Örnekleri yurtdışında olan Akıllı Konteyner projesi ile her gün milyonlarcası çöpe atılan pet şişeler geri dönüşüme kazandırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı projede toplanan pet şişeler İstanbulkart dolumunda kullanılacak.

Pet şişelerle İstanbulkart’a yükleme yapılacak

Hazırlanan proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde bulunan Atık Yönetimi Müdürlüğü ile İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. (İSBAK) ortaklığıyla geliştirildi. Proje kapsamında çöpe atılan pet şişeler hem geri dönüşüme katkı sağlanacak hem de İstanbulkart’a yükleme yapılarak vatandaşlara ücret ödenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “Atık Yönetimi Müdürlüğümüz ile iştirakimiz İSBAK tarafından projelendirilen Akıllı Konteyner sayesinde; pet şişeler ile hem İstanbulkart’a yükleme yapılacak hem de çevreye katkı sağlanacak. “Akıllı Şehir Çözümleri Üretimi” ve “Katı Atık Yönetiminde” öncü olmaya devam ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Proje konusunda bu açıklama dışında başka bir bilgi bulunmuyor. Bu geri dönüşüm otomatlarının nerelere konulacağı ve ne zaman hayata geçirileceği gibi bilgiler henüz belli değil. Ancak hayata geçirildiğinde çok faydalı olacağı ve çevre kirliliğini engellemede  katkı sağlayacağı kesin olan bir proje.

Dünyada örnekleri var

Bu tarz projeler uzun yıllardır yurtdışında uygulanıyor. Örneğin ABD’de bu tarz otomatlar pet şişe karşılığında vatandaşlara belli bir miktar kupon veriyor. Bu kuponlar çeşitli marketlerde alışverişte kullanılabiliyor. Bu sayede hem çevrecilik açısından fayda sağlandığı gibi hem de vatandaşların faydasına bir iş yapılmış oluyor. Dileriz uygulama sadece İstanbul değil tüm Türkiye çapında yayın hale gelir.