Pilates İle İlgili Merak Edilenler

pilates

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İşyar, bilgisayar başında uzun vakit harcayanların, zayıflamaya çalışanların ve duruşunda bozukluk olanların son dönemdeki favori sporu pilatesle ilgili merak edilen sorulara cevap verdi.

“Fıtık pilatese engel mi?”

Bel bölgesinde yada boyun bölgesinde fıtığı olan ve “pilates yapabilir miyim?” diye düşünenlerin pilates yapmadan önce bir ortopedik muayeneden geçmesi gerekir. Doç. Dr. Mehmet İşyar, konu hakkında şunları söyledi: “Muayenede hastanın kas dokusu, geçirdiği hastalıklar, bel bölgesinde ve boyun bölgesinde fıtık benzeri sorunlar varsa tüm bu olgular değerlendirilir. Fıtık çok ilerlemediyse pilatese engel değildir ancak doktor ve eğitmen gözetimi altında yapılmalıdır.”

“Pilates zayıflatır mı?”

Doç. Dr. Mehmet İşyar bu soruya da şu şekilde cevap veriyor: “Pilates, vücudun sıkılaşmasını sağlar, kaslarınızı iyi organize eder ve vücudunuzun daralmasını sağlar. Pilates birkaç beden küçülmenizi sağlar fakat bunu zayıflayarak değil kaslarınızı sıkılaştırarak yapar.”

“Her yaş grubuna uygun mu?”

Doç. Dr. Mehmet İşyar, “Tecrübeli bir eğitmenle birlikte her yaştan insan pilatesegzersizi yapabilir.” diyor.

“Video izleyerek pilates yapılabilir mi?”

Son zamanlarda evde pilatesyapanların giderek arttığını söyleyen Doç. Dr. Mehmet İşyar, bel bölgesinde veya boyun bölgesinde fıtığınız varsa evde izlediğiniz videolar doğru bir tercih olmayabilir” diyor ve uyarıyor;

“Profesyonel bir eğitmen, doktor muayenesinden kişinin nerelerini güçlenmesi yapılacağının bilgisini alır ve bir antrenman programı hazırlar. ”

Ağrı varsa ne yapmak gerekiyor?

Doç. Dr. Mehmet İşyar, “Ağrınız varsa üzerine kesinlikle gidilmemesi gerekir. Bütün sporlarda doz yavaş yavaş artırılmalı. Bu artırmalar esnasında ağrılar olacaktır ama ağrıyı belli bir eşikten sonra tolere etmemek gerekir. Kas içi kanamalar, tendon yırtılmaları gibi sorunlar pilatesin yanlış yapılması sonucu ortaya çıkan ve sıkça karşılaştığımız durumlardır. Bu gibi sorunlar cerrahi işlemlerle sonuçlanabiliyor.”