Selim Yuhay Minik Mimarlar ile Buluştu

selim yuhay

Capacity AVM de gerçekleşen Minik Mimarlar Atölyesi’nde Selim Yuhay, çocuklar ile bir araya geldi.

Atölyede, eğitici ve öğretici bilgilerin yanında zamanın su gibi akıp gittiği eğlence dolu bir gün yaşandı. Atölyede çocuklar, hayal güçleriyle kendi odalarının tasarımını yaptılar. Çizimle başladıkları çalışmalarını daha sonra süsleyip, boyadılar. Kendilerini, hayallerini ve çizimlerini ifade eden çocukların neşesi görülmeye değerdi.

Her aşamada çocuklarla yakından ilgilenen ve yaptıkları her detayı soran Yuhay, ailelere de bol bol öğütlerde bulundu. Çocukların isteklerine kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen mimar, çocukların ‘kendilerine ait’ alanların olması gerektiğini söyledi. Bu konuda ailelerin mutlaka müsaade etmelerini tavsiye eden Yuhay, “Yaşadığımız mekânlar bizi geleceğe hazırlar. Bu nedenle çocuklar kendi odalarında özgürce hayallerini yaşamalılar” dedi.

 

Üretici, tasarımcı ve sorgulayan bireyler yetiştirin!

Etkinlikteki her çocukla tek tek ilgilenen Yuhay, “Çocukların yaşadığı mekânlarda etraflarını iyi incelemesini sağlamamız lazım ki, ‘neyin neden olduğunu, nelerin niçin yapıldığını’ anlayabilsinler. Günümüzde çocuklar tabletlerden sadece izliyorlar ve hayal güçlerini maalesef kullanmıyorlar. O kutunun içinden ne çıkacak acaba diye bakıp, saatlerce o videoları izliyorlar. Mümkün olduğu kadar çocuklarımızı; ‘neden, niçin’ diye sorgulayan bireyler olarak yetiştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin sonunda çocukların hazırladığı tasarımları imzalayarak, fotoğraf çektiren Yuhay, minik mimarlara anlamlı hatıralar bıraktı. Capacity’nin de ‘Minik Mimarlar Atölyesi’ne katılan çocuklar için hazırladığı çeşitli hediyelerin verilmesiyle çocuklar unutulmaz bir gün yaşadı.