Bu Soruları Yanıtlamadan Google ‘da İşe Giremezsiniz!

google

Google ‘ın işe alım öncesi mülakatlarında insanlara sordukları sorular adeta beyin yakacak cinsten. Sizler için bu soruları derledik. Peki siz bu sorular karşısında ne yapardınız?

Google’ın iş mülakatlarında sorduğu sorular sizce ne kadar dikkat çekici olabilir? Bence öyle demeyin çünkü ortaya çıkan sorulara baktığınız zaman bilim adamı mı alıyor bunlar diyeceğiniz ilginç bir tablo çıkacak karşınıza. İşte Google’ın sormayı bıraktığı ‘beyin yakan’ mülakat soruları;

Soru 1: Diyelim ki sizden, Seattle’daki tüm pencerelerin yıkanması isteniyor. Karşılığında ne kadar ücret talep ederdiniz?

Soru 2: Sizce, rögar kapakları neden yuvarlak?

Soru 3: Bob adında bir arkadaşın var ve telefon numaranın Bob’da doğru olup olmadığını merak ediyorsun. Ama bunu direkt olarak Bob’a sen soramazsın. Bu soru için bir kağıt hazırlaman ve bu kağıdı Eve’e vermen gerekiyor.

Bob’un cevabını da sana Eve getirecek. Ancak, kağıda bu yazıyı öyle bir şifrelemelisin ki Bob bu soruyu anlamalı ve ona göre cevap yazmalı. Tüm bunlar olurken Eve, her ikinizin de yazısını anlamamalı. Bunu nasıl başarırsın?

Soru 4: Dünyada kaç tane piyano akortçusu var?

Soru 5: Adamın birisi arabasını bir otelin önüne park etmiş ve bütün serveti bir anda yok olmuş. Sence bunun nedeni ne?

Soru 6: Akrep ve yelkovan günde kaç kez üst üste gelir?

Soru 7: Sizce, ABD’de kullanılan elektrikli süpürgeler yılda kaç kez çalıştırılıyordur?

Soru 8: Düşün ki, San Francisco’da acil bir durum var. İnsanları kurtaracak nasıl bir tahliye planı hazırlardın?

Soru 9: Bir telefon numarasındaki tuşlara hangi harfe denk geldiğine sırasıyla bakarak kaç farklı kelime oluşturulabilir?

Soru 10: Düşün ki bir bozuk para kadar küçük ve bir o kadar da hafifsin. Yaklaşık 60 saniye sonra blender’a atılacaksın. Dönen bıçaklardan kurtulmak için ne yaparsın?

Soru 11: Okul otobüslerine kaç adet golf topu sığar?

Soru 12: Elinde dayanıklı iki yumurta var ve yüz katlı bir binaya girdiğini düşün. Elindeki yumurtaları kırmadan yere atabileceğin en yüksek katı bulman gerek. İki şansın olduğunu unutma!

Soru 13: A noktasında olduğunu ve B noktasına gitmen gerektiğini düşün. Ancak, nasıl gideceğini bilmiyorsun. Ne yaparsın?

Soru 14: Arkadaşlarınla birlikte partide olduğunu düşün. Sen dahil olmak üzere toplamda on kişisiniz. Bir arkadaşınla iddiaya gireceksin. Konu ise şu: Buradaki insanların kaçıyla doğum günün aynı?

Bu iddiada siz, bulduğunuz her bir kişi için 1 dolar, arkadaşınız ise aynı olmadığını bulduğu her kişi için 2 dolar kazanacak. Bu iddiaya girer miydin?