Şubat Ayının En Renkli Festivalleri

Winterfest Uludağ

5 senedir üst üste “Yılın En İyi Gençlik Festivali” seçilen etkinlik, özellikle üniversite öğrencilerine yönelik yapılıyor.

Festival bu sene; 2 – 6 Şubat, 6 – 9 Şubat ve 9 – 13 Şubat arasında 3 ayrı dönem olarak düzenleniyor. Canlı konserler, kayak sporları, DJ gösterileri gibi renkli etkinliklere Uludağ’ın kayak merkezine yakın çeşitli otellerinde kalarak katılım sağlayabilirsin.

Bilyoner Winterfest

1-16 Şubat tarihleri arasında 3 farklı dönemde gerçekleşecek.

Binlerce üniversiteli gence ev sahipliği yapacak Bilyoner Winterfest’te bu yıla özel ‘Winterfest Gazino Geceleri’, sanatçı konserleri ve after ski partileriyle Şubat’ta Uludağ’da. Son dönemin en popüler sanatçı ve DJ’leri Bilyoner Winterfest 3 farklı dönemde festival sahnesinde olacak!

Venedik Karnavalı

Şubat ayının 15’in de Avrupa’nın en sofistike ve şık etkinliğini görmek istiyorsanız Venedik Festivali tam da size göre.

1268 yılından bugüne kutlanan karnaval için bu yılki temaya uygun kostümünüzü hazırlayın ya da en azından güzel bir maske edinin. Venedik Karnavalı, atmosferinden katılımcılarına, kıyafetlerinden etkinliklerine karnavalların en zarifidir. Büyük maskeli baloya davet mi bekliyorsunuz? Hemen biletinizi alın ve “Gran Ballo delle Maschere” katılmak için hazırlıklara başlayın.

Rio De Janeiro Karnavalı

Karnaval veya festival kelimelerinden biri duyulduğunda akla ilk olarak Rio Karnavalı gelir. Çünkü bu karnaval, dünyanın birçok ülkesinden dans ve müziği seven, amaçları eğlenmek olan on binlerce kişiyi bir araya getirir.

Rengârenk kostümler içindeki dansçılar coşkulu müzik eşliğinde festival alanı Sambadrom’daki geçişlerini yaparken izleyiciler de dansçılardan geri kalmaz ve sambaya dair bildikleri ne varsa bulundukları her köşe başında sergilerler. Festival boyunca sokak partileri ve balolar, insan kalabalığıyla dolup dolup taşarlar.  Şubat ayının 21’inde başlayıp dört gün süren festival bir samba yarışması aslında.

Mardi Gras Festivali

Her yıl Şubat ayının 15’in de başlayan Mardi Gras, Fransızcada Yağlı Salı anlamına gelir. Bunun nedeni, oruca başlamadan önce dilediğince yemek yenen son gün olmasıdır.

Büyük Perhiz boyunca -kiliseler arasında farklılıklar olmakla birlikte- genellikle tereyağı, et, balık ve yumurta tüketilmez. Fransa kökenli bir kutlama olan Mardi Gras göçmenler vasıtasıyla Avrupa’dan Amerika kıtasına geçmiştir. Günümüzdeki en büyük Mardi Gras karnavallarından biri New Orleans’ta gerçekleşir.

Candelaria Festivali

Peru’nun Titicaca Gölü kıyısında yer alan Puno şehrinde binlerce erkek, kadın ve çocuk her şubat ayında “Candelaria Bakiresi” için dans ediyor.

Hıristiyan ve Pagan inanışlarının bir arada yer aldığı Candelaria Festivali’nde doğanın döngüleri, ekim-hasat zamanı ve bölgenin madenleri kutsanıyor. Festivalle ilgili efsaneye göre, göçük altında kalan bir grup madenci, çaresizlik içinde ruhlarını Candelaria Bakiresi’ne sunar ve bu sırada “Diablada” yani “kötü ruhların dansı”nı yaparlar. Her şubat ayında Puno şehrinin azize ve koruyucusu olan Candelaria Bakiresi için törenler düzenlenir. Rahipler ve yardımcıları, Hıristiyan ve Pagan inanışına sahip halkın da aralarında bulunduğu binlerce insan “Bakire” heykelini Puno sokaklarında dolaştırır.

Cadiz Karnavalı

Her yıl 28 Şubat günü Paskalya’dan 40 gün önceki 10 günü kapsayan Cadiz Karnavalı’na genç, yaşlı, çocuk herkes katılabilir.

Kostümlü şovların yanı sıra, popüler kültürü hicveden birçok konuda taşlamalı şarkıların söylendiği sokak konserleri düzenlenen festivalde, klasikten rock müziğe birçok türe rastlayabilirsiniz. İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nin en güzel sahil kasabalarından bir olan Cadiz, Güney Doğu Avrupa’nın da en eski şehirlerinden biridir.

Winterlude Festivali

Kanada’nın başkenti Ottawa, her yıl şubat ayında büyük bir kış şenliğine ev sahipliği yapıyor. Neredeyse tüm şubat ayını kaplayan festival üç hafta sürüyor.

Bu soğuk ama keyifli festival, dünyanın en uzun kanalı olan Rideau üzerinde yapılıyor. Winterlude Festivali, şehre kış mevsiminin gelmesini kutlayan bir festival. 1970’li yıllardan beri kutlanan Winterlude kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar, Konfederasyon Parkı içinde buzdan heykeller yapıyor ve parkı mini bir buz müzesine dönüştürüyor.

Paris Karnavalı

Paris sokaklarında 1274 yılından bu yana şubat ya da mart ayında bir pazar günü neşeli, rengarenk bir karnaval gerçekleştiriliyor.

Kimilerine göre bu karnavalın adı Promenade du Boeuf Gras, yani Şişman İnek Korteji. Rivayete göre, ilk karnavallarda kortejin başında şişman inekler yürürmüş, ismini buradan almış. Bugün Paris Karnavalı olarak anılıyor. Pazar günü saat 13.30’da Gambetta metro istasyonunun (Hat 3) çıkışındaki meydanda toplanan göstericiler, saat 15.00’te yürüyüşe geçiyor ve saat 19.00’da belediye binasının önüne varıyorlar. Kortejin önünde trompetçiler ve diğer müzisyenler yürüyor. Onları kıyafet balosunu andıran, neşeli bir kalabalık izliyor.