Tarihi Çeşme Hamamı ’nda Yaz Ritüelleri

Tarihi Çeşme Hamamı

Yaz aylarında şehrin içinde keyifli saatler geçirmek ve kendinizi şımartmak istiyorsanız, rotanızı Tarihi Çeşme Hamamı ’na çevirmenizi öneriyoruz.  

Şehirdeki kaçış adresinizde; alışık olduğunuz hamam klasiklerinin yanı sıra her yerde rastlayamayacağınız hamam ritüelleri de bulunuyor. Vücudunuzu yenilemek, cildinizi tazelemek ve küçük bir kaçamakla kendinizi şımartmak için, Charme d’Orient ürünleri ile farkı yakından hissetmeye hazırlanın…

 Temizliğin, şifanın aynı zamanda eğlencenin ve sosyal paylaşımın önemli bir temsilcisi olan hamam geleneği, Tarihi Çeşme Hamamı’yla günümüze uygun bir bakış açısıyla yeniden yorumlanıyor. Tarih boyunca yüzlerce müşterisine hizmet vermiş bu hamam, suyun arındırıcı gücünü geçmişten bugüne uzanan eşsiz bir atmosferde ziyaretçilerine sunuyor. Lale Devri Kaptan-ı Deryası ve sarayın önde gelen isimlerinden olan Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1720’lerde yaptırılan ve The Galata İstanbul Hotel MGallery by Sofitel’in içinde yer alan Tarihi Çeşme Hamamı; yüksek tavanları, ihtişamlı kubbesi, ahşap detayları ve özgün motifleriyle suyun dinginliğine kendini teslim etmek isteyenleri bekliyor.

Tarihi Çeşme Hamamı’nın hamam menüsünde ‘Hamam Ritüelleri’ adı altında ayrı bir bölüm bulunuyor. Besleyici, sıkılaştırıcı, arındırıcı, şımartıcı ya da rahatlatıcı ritüeller yaz aylarında vücudunuzun ihtiyacına göre uzmanlar tarafından özel bir keyfe dönüştürülüyor.

 

Size özel ritüeller

Besleyici bakımda; organik tahıl ve bal kullanılıyor. Onlara eklenen arı sütü ve esansiyel yağların faydaları birleştirilerek cildin iyileştirilmesi, beslenmesi ve arındırılması sağlanıyor.

Sıkılaştırıcı Ölü Deniz Tuzu bakımındaysa, Ölü Deniz Tuzu zengin mineral içeriği sayesinde cildinizi yeniliyor, sakinleştiriyor, temizliyor, sıkılaştırıyor, sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi hedefleniyor. Organik nohutun kullanıldığı arındırıcı bakımda irmiğe, esmer şeker karışımı; cupuaçu ve Hindistan cevizi yağının harmanlanması eşlik ediyor. Böylece cildiniz temizleniyor ve peeling etkisi yaşatılıyor. Alum kristalinin sert ve temizleyici özü, bal yumuşaklığı ve arı sütü kibarlığı ile birleşerek cildinizde ipeksi bir görünümün kazandırılması ise şımartıcı bakımın hedefi. Rahatlamayı tercih edenler için olmazsa olmaz rahatlatıcı bakım ise, Argan içerikli peeling ve köpük masajı birleşimi bu bakım cildi derinlemesine nemlendiriyor, arındırıyor ve temizleyici bir etki bırakıyor.

Tüm bunların sonrasındaysa hangisini seçerseniz seçin Charme d’Orient ürünlerinin farklılığı, uzman ellerin uygulaması sayesinde yenilenmiş, tazelenmiş ve kendiniz şımartmış olarak Tarihi Çeşme Hamamı’ndan ayrılıyorsunuz. Denemeye hazır mısınız?

Randevu için: 0212 317 34 00

 

Binanın tarihçesi

Banisi, Lale Devri sırasında Osmanlı Donanması’nda kaptan-ı derya olan Kaymak Mustafa Paşa’dır. 1720’lerin sonlarında yapıldığı tahmin edilen Tarihi Çeşme Hamamı “Kuşluk hamamı” olarak da adlandırılan kadınların ve erkeklerin dönüşümlü olarak kullandıkları tek hamam plan tipinde semt hamamıdır. Tarihi Çeşme Hamamı, özgünlüğünü kaybetmesine rağmen restorasyon öncesine kadar hamam olarak işlevini sürdürmüştür. Yapı, Yüksek Mimar Tülay Bal tarafından hazırlanan projeye göre 2017 yılında restore edilmiştir. Yapının tarih içerisinde kaybolan kısımları özgün yapım tekniği ve malzemesi ile tamamlanmış, hamam işlevi ile birlikte 300 yıldır süre gelen tarih aktarımının devamı sağlanmıştır.