Türk Siri ‘nin Apple Davası Sonuçlandı!

türk siri

Geçtiğimiz dönemler Apple’a ve Nuance Communications’a dava açan Türk Siri Yelda Uğurlu’nun davası sonuçlandı.

Geçtiğimiz dönemler Apple cihazlarında kişisel asistan olarak hizmet veren Siri uygulamasında sesinin kendisinden izinsiz kullanıldığını iddia eden Yelda Uğurlu, sesinin kullanılmasına son verilmesi ve Apple ile Nuance Communications şirketlerinin gazetelere ilan vererek kendisinden özür dilenmesi istemiyle dava açmıştı. Peki tam olarak olay bu noktalara nasıl geldi?

Yelda Uğurlu, sesinin toplu taşıma anonslarında kullanılacağını düşünerek Nuance Communications şirketi ile 2011 yılında sözleşme imzaladı. Ancak Nuance Communications, Apple’ın asistanı Siri’ye Türkçe desteği sunması için teknoloji devine Yelda Uğurlu’nun sesini sattı. Yelda Uğurlu, bilgilendirilmeden ve onayı alınmadan sesinin Siri’de kullanıldığı iddiası ile Apple’ı ve Nuance Communications’ı mahkemeye verdi.

Davalı Apple ve Nuance Communications ise sesin Yelda Uğurlu’ya ait olmadığını, insan sesine benzer elektronik ses olduğunu ileri sürerek ” Davacı, 2011 yılında imzaladığı sözleşme ile kaydedilen sesinin ‘konuşma sentezleme yazılımları’ bakımından izin vermiştir, bu kayıtlı ses birimlerinin Siri uygulamasında kullanılmış olmasını fırsata dönüştürerek haksız kazanç elde etmeye çalışmaktadır” dedi.

Mahkeme, tüm bu olayların sonucunda Nuance Communications’ın Yelda Uğurlu’nun sesinin taraflar arasında imzalanan sözleşmeye uygun şekilde kullanıldığına kanaat getirdi. Mahkeme Yelda Uğurlu’nun, sesinin Siri tarafından kullanılmasına son verilmesi ve gazetelerde ilan verilerek kendisinden özür dilenmesi konusundaki talebini reddederek davayı kapattı.

Son zamanlarda ek kazanç elde etmek için insanların farklı yolları tercih etmesi gibi ilginç vakalarla karşılaşabiliyoruz ancak keşke bu tarz girişimlerden önce bu girişimin başarıya ulaşma potansiyeli göz önünde bulundurularak hareket edilse demekten de kendimizi alamıyoruz maalesef.