Uyuklama İsteğine Karşı 8 Etkili Öneri!

uykusuzluk

Sürekli uykusuzluk mu yaşıyorsunuz?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja, güneş ışığının azaldığı ve hava sıcaklığının düşmeye başladığı şu günlerde hareketsizlik etkisiyle de vücudumuz kendini bir bakıma kış uykusuna hazırladığını söyleyerek, uykulu olma haline karşı gerekli, önemli uyarıları ve önerileri anlattı.

  • Bol bol su için

Sıcaklık düşünce susama hissimiz azaldığı için gün içinde içilen su miktarı düşmeye başlıyor. Susuzluk tansiyonunuzu düşürür ve birçok enzimatik reaksiyonu yavaşlatarak uyuma isteğinizi artırıyor. Uyandığınız zaman tüketeceğiniz 2 bardak ılık su ile gününüze daha dinç bir şekilde başlayabilirsiniz.

  • Çay ve kahve miktarına dikkat edin

Gün içerisinde içilen çay ve kahve birçok insan için vazgeçilmezdir. Halbuki içeriklerindeki kafein sebebiyle çarpıntı ve uykusuzluk yapabilirler ve geceleri uyku düzenimizi bozarak gün içinde uykulu olmanıza sebep olabiliyorlar.

  • Gazlı, şekerli içeceklerden uzak durun

Bu gibi içecekler yüksek kalorili oldukları için hem kilo almanıza sebep oluyor hem de içince şekerinizi artırarak uyku hali yapabiliyor. Bu sebeple bu gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Meyve suyu içmek yerine ara öğününüzde az miktarda meyve yiyin.

  • Hareketsizlikten kaçının

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja “Oturdukça enerjimiz düşüyor ve hareket etme isteğimiz azalıyor. Ofiste yapabileceğimiz hareketlerle kan akışımız artacağından dolayı daha verimli ve daha enerjik hale gelebiliriz” diyor.

  • Kahvaltıya özen gösterin

Bazıları hiç kahvaltı yapmıyorken, bazıları da kahvaltı yapmadan adım dahi atamıyor. Fakat sağlıklı ve özenle hazırlanmış kahvaltı, enerjimizi artırır ve gün içinde uyuklamalarımızı azaltır.

  • Kan şekerini dengede tutan besinleri tercih edin

Tıka basa dolduracağınız bir mide enerjik hissetmeniz yerine bitkin ve uykulu olmanıza yol açar. Ara öğünlerinizde yiyeceğiniz bir çikolata o anda iyi hissetmenize neden olurken kısa süre içinde bitkin ve uykulu olmanıza neden olabiliyor.

  • Bulunduğunuz ortamı aydınlık tutun ve havalandırın

Bulunduğunuz ortam sürekli aydınlık olsun ve havalandırmayı unutmayın, hatta ara ara dışarı çıkarak temiz hava alın ve enerjinizi yükseltin.

  • Geçmeyen uyku haliniz varsa sebebini arayın

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja “Uyarılara uymanıza rağmen uykulu hissiniz gitmiyorsa doktorunuzdan destek alabilirsiniz” diyor.