Vergilerle YouTuber’ların Başları Belada!

youtuber

Sosyal medyada ki fenomenler bundan sonra inkar ettikleri kazançlardan sorumlu olacaklar.

Reklam sektörleri artık yatırımları YouTuberlar üzerine yapıyor. Bu da sosyal medya fenomenlerinin sürekli inkar ettikleri kazançları etkiliyor. 2016’da Vergi Usul Kanunu’nda yapılan değişiklik ile alt yapı yapılan ve geçtiğimiz haftalarda da YouTuber ve fenomenlere uyarısı yapılan kazanç vergisinde beklenilen adım geldi.

Gelir İdaresi Başkanlığı sosyal medya ve internet hesaplarından gelir elde eden ve bu durumu söylemeyen kişileri kuruma çağırmaya başladı. Bazen direkt, bazen viral, bazen de hesabın sahibi tarafından test edilerek reklam yaptığı ürünlerden elde edilen aylık gelirse 500 bin TL’yi geçiyor.

Vergilerle YouTuberlar ın Başları Belada!

Sosyal medya ünlülerinin çoğu ve YouTube kanallarının çoğunun arka planlarındaysa artık bir ekip oluyor. Etkileşimi ve takipçisini arttırmak için kurulan stüdyolarda çok sayıda özgün içerik yapılmaya çalışılıyor.

Tüm internet sitelerini tarayan Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal medya aracılığıyla ürün reklamı ve tanıtımı yaparak kazanç sağlayan ve bunu beyan etmeyip vergisini ödememiş hesaplara yönelik harekete geçti.

Vergi uzmanları çağırdıkları kişilere elde edilen gelirlere yönelik gerekli evrakları sorup gelirin kaynağını öğrenmeye çalışıyor. Yaptıkları sorgulamalarda ödemesini yapan şirketlerin de hesapları incelemeye alınıyor. Şirketlerin beyanında herhangi bir tutarsızlık olması durumunda vergi incelemesi farklı bir boyut kazanacak.

Vergi ödememek için yurt dışında oturuyormuş gibi gösterme hilelerine başvuranlar için de çalışma başlatıldı. Sosyal medya fenomenlerine yurt dışında bile olsalar Türkiye’den elde ettikleri gelirleri oranında vergi çıkarılıyor.