Vitamin, Ani Sıcaklık Değişikliklerinde Koruyor!

bağışıklık sistemi

Hava sıcaklığındaki ani değişimler bağışıklık sistemimizde değişik etkiler yaratıyor. Gün geçtikçe bir artıp bir azalan sıcaklıklar olduğunda düzgün ve dengeli beslenmek, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. B vitamin içeren çavdar, karabuğday ve bulgur gibi tahıllar yemeklerde 3-4 kaşık yenmeli, C vitamin içeren sebze ve meyveleri de ihmal etmemeliyiz. E vitamin içeren kuruyemişlerin de ara öğünlerde tüketilmesini söyleyen uzmanlar, kışın ise su tüketiminin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, ani düşen sıcaklıklarda bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin önemini vurguladı.

“Son senelerde mevsim geçişleri çok ani gerçekleştiğinden dolayı bağışıklık sistemimiz bu değişimlere hazırlıksız olabilir. Özellikle bir sıcak bir soğuk geçen günlerle oluşan bu günlerde sağlıklı beslenmek daha da önemli oluyor” diyen Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, “dengeli ve doğru beslenme kuralların bütün besin ögelerinin doğru ve yeterli tüketilmesi” gerektiğini söyledi.

Metabolizmayı nasıl sağlıklı tutabiliriz?

Metabolizmamızın sağlıklı olması için makro ve mikro besin ögelerini yeterli almak gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, “Makro besin ögeleri karbonhidrat, protein ve yağ iken; mikro besin ögeleri vitamin, mineral ve sudur.” diye konuştu.

Her öğünde farklı meyve sebze tüketilmeli

Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, şunları söyledi:

“B vitamini içeren zengin olan tahıllar (çavdar, karabuğday, bulgur vb) her gün düzenli olarak tüketilmeli. C vitamini ise ulaşımı da kolay meyve ve sebzelerde çokça bulunmaktadır. Her öğünümüzde değişik sebze meyve tüketerek çeşitli bitkisel aktif bileşenleri alabilirsiniz. Bu bileşenler bir yandan kilo vermenizde de faydalı olacaktır.”

E vitamini kaynağı kuruyemiş

Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, “Hemen hemen tüm besinlerde bulunan fakat eksikliği görülmediğinden dolayı önemsenmeyen vitaminde E vitamini. Kuruyemişlerde bolca bulunan E vitamini, tahılların embriyosunda da bulunur. Ara öğünlerde tüketebileceğiniz 5-6 badem, 2-3 cevizle yeterli E vitamini alımına ulaşılabilir. Eğer ara öğünlerde tüketmezseniz yemeklere veya salatanıza ekleyebilirsiniz.” tavsiyelerinde bulundu.

Kışın suyu ihmal etmeyin!

Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, “Suyun bir önemli görevi de vücudumuzun ısı denetimini sağlamaktır. Su içme oranımız azaldığında metabolizma ısı denetiminde zorlanır ve üşüdüğümüz hastalıklara dirençsiz yakalanabiliriz. Su yerine çorba, bitki çayları da içebilirsiniz fakat unutmamamız gerekir ki su içmemiz ısı denetimini kolaylaştıracaktır” dedi.