Volkswagen’de Elektrikli Araç Krizi!

volkswagen

VW elektrikli ve hibrit araç modellerinin de içerisinde olduğu yaklaşık 124 bin araç, zehirli ağır metal olarak kabul edilen kadmiyum kullanıldığı gerekçesi ile geri çağrıldı.

Emisyon yazılımı skandalı ile ABD’ye 4,3 milyar dolar ödemek zorunda kalan VW, bu lekeyi ortadan kaldırmak adına 2025 yılına kadar tamamen elektrikli 23 model otomobil piyasaya süreceğini duyurmuştu.

Çevreyle dost bir enerji ile araçlarını yollarda göstermek isteyen Alman araç üreticisi, bu konuda da yaptı yine yapacağını. VW Group aralarında Porsche, Audi ve VW elektrikli ve hibrit araç modellerinin olduğu yaklaşık 124 bin aracı zehirli ağır metal olarak kabul edilen kadmiyum kullandığı gerekçesi ile geri çağırdı.

Şaşırdık mı? Şaşırmadık. Zehirli madde aracın şarj cihazlarında ortaya çıktı. İlerleyen sürelerde bunun oldukça zarar verici bir madde olduğunun da altını çizmek isterim. VW ise bu konuda bir açıklama yaparak araçların imha edileceğini bildirdi.

Volkswagen’de elektrikli araç krizi!

Ek olarak VW, şarj cihazı başına sadece 0.008 gram kadmiyum tespit ettiklerini bildirdi. VW, durumu fark etmesinin ardından şarj cihazı tedarikçisini değiştirdiğini de açıkladı.  Ancak üretilen araçların tedarikçi firma çalışanlarının ve tüketicilerin kadmiyumdan etkilenip etkilenmediğine dair net bir açıklama yok.

Kadmiyum sızmasının 2013 ile Haziran 2018 arasında üretilen araçları kapsadığı belirtiliyor. Bakalım VW bu işin içinden de nasıl sıyrılacak? Sonuç olarak anlaşma yaptığın batarya şirketini analiz etmek bizim değil ilk aşamada VW’nin görevi. Bu sorumsuzluk ilerleyen zamanlarda büyük belalara yol açacak kesinlikle.