Vücudumuzun Yarısı Bize Ait Değil!

Vücudumuzun Yarısı Bize Ait Değil!

İnsan vücudunun yarısından fazlasının mikrop ve bakterilerden oluştuğunu biliyor muydunuz? Peki bunun bizlere olan faydaları neler? Detaylar haberimizde.

Vücudumuzun Yarısı Bize Ait Değil!

İnsan vücudunun yarısından fazlasının mikrop ve bakterilerden oluştuğunu biliyor muydunuz? Hemen korkmanıza gerek yok çünkü bu organizmalar sizin sağlınız için oldukça büyük yükü sahipleniyorlar.

Vücudunuzun tamamı sizce gerçekten size mi ait? Tüm hücrelerin sahibi olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman oldukça yanlış bir düşünce içerisinde olduğunuzu belirtmeden geçemeyeceğim. Vücudunuzun yalnızca yüzde 43’ü insan hücrelerinden oluşmaktadır. Geriye kalan hücrelerin tamamını Mikroskobik canlılar oluşturmaktadır. En azından bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre.

Konu hakkında ‘’Bedeniniz asla sadece sizden oluşmuyor’’ diyen Max Planck Enstitüsü’nde mikrobiyoloji departmanı müdürü olan Prof. Ruth Ley’e göre ne kadar iyi yıkanırsanız yıkanın, vücudunuzun neredeyse her tarafı bakteri ve mikroplarla kaplanmış durumda. Fakat Ley, bunun endişelendirecek bir durum teşkil etmediğini, bu canlıların tamamıyla sizi sağlıklı ve güvende tutmaya çalıştığınında altınız özellikle çizdi.

Bilim adamlarına göre vücudumuzu oluşturan mikroplar, sindirimden bağışıklığa kadar pek çok alanda bedenimize yardımcı oluyorlar. Bakalım bilim alanında ilerleyen dönemler daha ne gibi sonuçlar ortaya çıkacak insanoğlu adına göreceğiz.