Vücudun Gizli Tehlikesi: Şah Damar Tıkanıklığı

şah damar tıkanıklığı

Damar rahatsızlıkları içinde en tehlikeli olan şah damar tıkanıklığı belirtileri ve neler şah damar tıkanıklığını tetikliyor?

Toplumda “şah damarları” adıyla bilinen karotis arterleri, boyunda sağ ve solda yer alan ve beyne oksijen yoluyla zengin kan ileten damarlardır. Beyinde, yüz kısmında, boyun kısmında ve saçlı deri kısmında dokuların kan dolaşımlarının önemli bir kısmı bu damarlar  ile yapılıyor. Vücudumuzda ki her atardamarda olduğu gibi şah damarlarında da aterosklerotik (damar sertliği) daralma ve damar tıkanıklığı riski oluyor. Hedef beyin olduğu için bu rahatsızlığın sonuçları ve komplikasyonları ciddi boyutta olabiliyor.

Acıbadem Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, “Hareketsizlik ve sigara hastalığın en önemli risk faktörlerindendir. Özellikle kontrol altında olmayan hipertansiyon ve şeker hastalığı da bu şah damar tıkanıklığının oluşum riskini ve ilerlemesini hızlandıran sebeplerden sayılabilir” dedi.

Şah damar tıkanıklığı belirtilerini de anlatan Dr. Cem Arıtürk: “Yavaş ve sinsi hızda ilerleyen bir hastalık olma özelliğine sahip olan şah damar tıkanıklığının belirtileri arasında, yatan ya da oturan kişinin birden ayağa kalkmasıyla oluşan sendeleme, göz kararması, baş dönmesi ve bayılma da var. Bunun yanı sıra hastalarda konuşma bozuklukları da görülebiliyor. Bu konuşma bozuklukları, kelimeleri hatırlamakta güçlük çekme veya kelimeleri telaffuz etme problemleri olarak ortaya çıkabiliyor. Unutkanlık sorunu hastalarda en sık görülen belirtidir. Ayrıca hastaların bir kısmında geçici felç atakları da görülebiliyor ki bunlar, kalıcı felçlerin en önemli habercisidir. Başlangıç dönemindeki belirtiler pek önemsenmese de erken tanı konabilmesi bakımından çok önemlidir.”