Vücudunuzu Mevsim Değişikliğine Hazırlayın

mevsim değişikliği

Vücudunuzu Mevsim Değişikliğine Hazırlayın

Havaların soğuması ile birlikte hastalıklar da ortaya çıkmaya başladı. Tıpkı doğanın kendisini mevsim değişikliği ne hazırladığı gibi, vücudumuzun da metabolizmamızın da bu döneme hazırlanması gerekiyor. Mevsim değişikliğinden en çok etkilenen sindirim, solunum, iskelet, dolaşım sistemleri, kalp ve kaslarımızı ise bazı önlemlerle sonbahar ve kış enfeksiyonlarından korumanızı sağlayabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ali Vardar, sonbahar ve kış hastalıklarından korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Vücudunuzun su ve tuz dengesini iyi ayarlayın

Mevsimsel değişiklikler, hormonal değişimlere de neden olmaktadır. Bu değişimlere önlem alınmazsa kalp yetmezliği, çarpıntı ve tansiyona neden olarak kişide hayati risk yaratır. Soğuk havalarda vücudumuz daha az terlediği için vücudumuzda tuz ve su kaybı azalmaktadır. Tuz ve su dengesinin bozulması, tansiyon ve kalp yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle yaz aylarında 15 bardak tüketilen suyu 10 bardağa, tuzu ise yarı yarıya azaltmak gerekmektedir. Ayrıca alınan tüm önlemlerin yanı sıra tansiyon ve kalp ilaçları her gün düzenli olarak alınmalıdır. Her mevsimde olduğu gibi üzüntü, stres, uykusuzluk, aşırı yorulma ve enfeksiyonlar da tansiyonun yükselmesini önlemek için kullanılan ilaçların yetersiz kalmasına yol açabilmektedir. Bu tür durumlarda öncelikle stres yapacağınız ve aşırı yorulacağınız aktivitelerden uzak durmanız, doktorunuz ile iletişim kurarak ilaçlarınızın dozunu yeniden düzenlemeniz gerekmektedir. İnsülin kullanan şeker hastalarının yakınması olmasa da doktora gidip kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Sindirim sisteminizi siz de eğitebilirsiniz

Mevsimsel değişimlerden etkilenen sindirim sistemi, mide ülseri, gastrit, reflü, hazımsızlık ve kabızlık gibi hastalıklarda artış yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle daha önce mide rahatsızlığı bulunan kişilerin, sonbahar mevsiminin başlaması ile birlikte mutlaka mide ile ilgili diyete yeniden başlanması gerekmektedir. Ayrıca mide sağlığı için sigara, kahve, acılı, yağlı, aşırı tatlı ve kuru gıdalardan uzak durulmalıdır. Yakınmaların arttığı durumlarda zaman kaybetmeden alanında uzman doktor kontrolünde tedaviye bir an önce başlanmalıdır. Egzersiz, her mevsimde olduğu gibi sonbahar ve kış aylarında da vücudumuzun sağlığı için önemlidir. Hava durumuna göre uygun kıyafetler giyerek spor yapmak, yürümek, bisiklet sürmek, olanak var ise yüzmek sindirim sistemi sağlığı için önemli fayda sağlar. Sonbaharda en sık gülen rahatsızlıklardan birisi de kabızlıktır. Akıllı ve eğitilebilir olan sindirim sitemini aldığınız basit önlemlerle kontrol altına alabilirsiniz. Tuvalete 1-2 günden fazla çıkamadığınız durumlarda, her gün aynı saatte tuvalete giderek, bol su içerek, kabızlık gideren besinler tüketerek bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

Boğaz enfeksiyonları kalp ve böbrek sağlığınızı bozmasın

Mevsimsel değişikliklerden en çok solunum sistemleri etkilenerek boğaz, solunum yolları ve akciğer rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Boğaz enfeksiyonları, her mevsim geçişinde çok sık tekrarlayarak artış göstermektedir. Bahar enfeksiyonlarının en önemli belirtileri olan boğaz ağrısı, ateş, burun akıntısı, öksürük varsa zaman kaybetmeden doktora giderek tedavi olunması gerekir. Çünkü zamanında tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları kan yolu ile vücuda yayılarak kalp romatizmasına (kardit, kalp kapak hastalığı) veya böbrek hastalıklarına (glomerulonefrit) yol açmaktadır. Özellikle çocukluk çağında önemsenmeyen, ihmal edilen, yeterli süre ve uygun ilaçlarla tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları her türlü komplikasyona yol açabilir. Bu nedenle yeterli süre, doğru ilaçlarla ve uzman doktor izlemi çok önemlidir. Bronşit, zatürre, astım, KOAH gibi solunum yolları hastalıkları, mevsim değişimlerinde artış görülmektedir. Bu hastalıklarınız varsa yakınmalarınız artış göstermeden mutlaka doktora kontrole giderek önlemlerinizi almanız gerekmektedir.