WhatsApp’ta Hesap Bilgileri Nasıl İstenir?

whatsapp hesap bilgileri

Kısa bir süre önce WhatsApp’a gelen hesap bilgileri isteme özelliğinin nasıl kullanıldığını anlatıyoruz.

Facebook’un yaşadığı veri skandalı sosyal ağın kendine çeki düzen vermesine neden oldu. Kullanıcı lehine birçok yeniliğin kullanıma sunulduğu son günlerde Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar da bu yeniliklerden nasibini aldı.

Bunlardan biri de WhatsApp’a gelen hesap bilgilerini talep etme özelliği. Bu özellik sayesinde uygulamada yer alan kişisel verilerinizi görebiliyor ve toplu olarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Bu yeni özellik hem Android hem iOS işletim sistemi sürümlerinde kullanılabiliyor. Biz bu yazımızda Android işletim sistemli bir telefon üzerinden bu işlemi nasıl yapacağınızı gösteriyoruz. Yazıda kullanılan ekran görüntüleri de bu işletim sistemi üzerinde alındı. Yazının sonunda benzer işlemi iOS üzerinde nasıl yapacağınızı da anlatıyoruz.

İşte adım adım WhatsApp’ta hesap bilgileri nasıl istenir kılavuzu:

  • Öncelikle uygulamaya giriyoruz. Ardından sağ üst bölümde yer alan üst üste üç noktaya tıklıyoruz.
  • Açılan menüden Ayarlar bölümüne dokunarak buraya giriyoruz.
  • Açılan sayfada Hesap bölümüne giriyoruz.
  • Hesap bölümünde Hesap bilgilerini talep et menüsüne tıklıyoruz.
  • Burada raporu talep et sekmesine tıkladığınızda işlem tamamlanıyor.

WhatsApp‘ın açıklamasına göre bu işlem için yaklaşık 3 gün beklemek gerekiyor. Bu değerin maksimum olduğunun ve birkaç saat içinde talebin yerine getirelebildiğini de belirtelim. Talep edilen bilgiler arasında mesajlar ya da paylaşılan fotoğraflar yer almıyor. Sadece WhatsApp grupları ya da profil fotoğrafları gibi genel bilgiler yer alıyor.

WhatsApp’ta hesap bilgileri nasıl görüntüleniyor?

Bu talebi yaptıktan sonra zaman zaman aynı menüye tekrar girip bilgilerin gelip gelmediğini kontrol etmek gerekiyor. Rapor hazırlandıktan sonra indirmek için birkaç haftanız bulunuyor. Olur da indiremezseniz tekrar bilgi talebinde bulunabiliyorsunuz. Gelen rapor temelde bir HTML raporu ve telefonunuza ZIP dosyası halinde indiriyorsunuz. Bu dosyayı bilgisayarda açıp içeriğine bakabiliyorsunuz.

iOS işletim sistemli bir telefonda WhatsApp’ta hesap bilgileri nasıl istenir?

Bu bilgileri iOs işletim sistemine sahip bir telefonda da isteyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar->Hesap->Hesap Bilgilerini Talep Et->Raporu Talep Et menüsüne girmeniz yeterli.

Raporu belli zaman aralıklarında yeniden talep edebiliyorsunuz. Rapor cep telefonuna geldiği için ilgili menüyü arada sırada kontrol etmenizde fayda var.