Wikipedia ’dan Türkiye’ye Özlem Videosu!

wikipedia

Türkiye’de kapalı olan Wikipedia, dünyanın farklı ülkelerinden farklı dillerle ”Türkiye’yi özledik” mesajını veren bir video yayınladı.

Türkiye’de kapalı olan Wikipedia sık sık gündeme gelinmesiyle biliniyor. Yaklaşık 1 yıldır Türkiye’den erişime engellenen Wikipediada bir video hazırlayarak, “Türkiye’yi özledik” mesajını gönderdi kullanıcılarına.

Başta Anıtkabir olmak üzere Türkiye’nin en çok tanınan bölgelerinden görüntüler paylaşan Wikipedia“Türkiye olmadan Dünya kaybeder” ifadesini kullandı.

Dünyanın farklı ülkelerinden farklı dillerle “Türkiye’yi özledik” diyen insanlara da yer verilen mesajın yanı sıra. Wikipedianın Twitter hesabından atılan diğer tweetlerde ise, “Türkiye halkı ile dayanışmamız sürecek” mesajı verilerek bu konuya destek çıkıldı.

Wikipedia neden kapatıldı? “Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi” (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve “Devlet destekli terörizm” (State-sponsored terrorism) içerikleri nedeniyle, Wikipedia‘ya erişime engellenmişti.

Gerekçede “İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur” denilmişti.