Yerli Otomobili Üretecek Şirketin İsmi Belli Oldu

Yerli Otomobili Üretecek Şirketin İsmi Belli Oldu

Yerli Otomobili Üretecek Şirketin İsmi Belli Oldu!

Bir süredir üzerinde çalışılan ve yerli otomobil üretecek şirketin ismi resmi olarak belli oldu.

Türkiye’nin yerli otomobil girişimi ile ilgili detaylar belil olmaya devam ediyor. Mayıs ayında şirketin CEO’su belli olmuş ve bu koltuğa atanan isim Bosch’ta uzun yıllardır çalışan Mehmet Gürcan Karakaş olmuştu.

Şimdi yapılan bir duyuru ile yerli otomobili üretecek şirketin resmi ismi de ortaya çıktı. Yerli otomobili üretecek beş şirketten biri olan Zorlu Holding iştiraki Vestel, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği bir açıklama girişimin şirket ismini de ortaya çıkardı.

Vestel‘in gönderdiği açıklamaya göre yerli otomobil üretecek şirketin ismi Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ oldu.

İşte Vestel’in KAP’a gönderdiği açıklama

2 Haziran 2018 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmasına karar verilen ve Şirketimizin %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak ettiği Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlanmıştır.

Vestel’in payı yüzde 19 olacak

Vestel, 20 milyon TL sermayeyle kurulan ve yerli otomobilin üretiminden sorumlu olacak şirketin yüzde 19’una ortak olacak. Şirket yaptığı açıklama ile sermayenin kendine düşen payınının 4’te 1’ini yatırdı. Kalan kısmın da 3 ay içinde ödeneceğine dair resmi bildirimde bulundu. Vestel’in toplam yatırımı süreç tamamlandığında 3 milyon 800 bin TL olacak.

Yerli otomobili kim geliştiriyor

2 Kasım 2017’de imzalanan protokol ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu bir araya gelerek Ortak Girişim Grubu’nu kurdu. Daha sonra yüzde 5 hisse ile bu Ortak Girişim Grubu’na TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) de katıldı. Yani şu an Ortak Girişim Grubu’nda 6 ortak bulunuyor.