Yıldızlar Cesaria Evora İçin Söyleyecek!

Cesaria Evora

Grammy Ödüllü Cesaria Evora, 17 Aralık 2011’de aramızdan ayrıldıktan sonra 2012’de binlerce kişi, unutulmaz bir dizi konserle büyük sanatçıya saygılarını sunmak için özellikle Toulouse, Lizbon ve Paris’e akın etti.

Müzikal etkinlikler bittikten sonra Cesaria’nın müzisyenleri onun müzikal geleneğini yaşatmak ve repertuarını canlı tutmak için dünyanın dört bir yanından izleyicileri büyülemeye kararlıydı. Yıllarca sanatçı ile çalışan müzisyenler Cesaria Evora Orkestrası’nı kurdu.

Cabo Verde’nin en özel isimleri Lura, Teofilo Chantre, Nancy Vieira, Lucibela, Elida Almeida 5 Mayıs’ta Antalya Akra Caz Festivali, 7 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivalinde Cesaria Evora için söyleyecekler.

LURA

Ölmeden önce Cesaria Evora ile “Moda Bo” adlışarkı seslendirdiniz. Birlikte çalışmak nasıl birduyguydu ?

Bu işbirliği, benim için bir idol ve müzikte referans birisimle düet yapma hayalimi gerçekleştirmek demekti, ama en önemlisi Cesaria’ya benim için ne kadar özelolduğunu söyleme fırsatı yakaladım.

Bize Cabo Verde ve adanın müzik mirasındanbahseder misiniz?

Cabo Verde, çeşitli kökenlerden insanların yaşadığı 10 adaya sahip; çoğunlukla Senegal ve Afrika’nın diğerbölgeleri ile Portekizlililer ağırlıklı. Cabo Verdelileradaları terk edip dünyaya yayılmış ve göç ettikleriülkelerden öğrendiklerini adalara getirmişlerdi. Bu nedenle, müziğimizde halkların bir araya gelmesiyleelde edilen bu etkilerin bir kısmını duyabilirsiniz.

Cesaria Evora’nın sizin için anlamı nedir?

Cesaria benim için güç, azim, direniş ve umut demek…

LUCIBELA

Cesaria Evora’nın eşsiz olduğunu söylüyorsunuz, sizce müzik tarihi içerisinde Cesaria Evora’yıunutulmaz kılan nedir ?

Evet, Cesaria’nın sesi benzersizdi; sahneye çıkma şekli, performansının sadeliği ve her şeyi ile çok farklıydı. Bu nedenle duygularını Amerikan, Yunan, beyaz, siyahayrımı olmadan tüm dinleyicilerine hissettirdi. Sözcükleri anlamaksak bile, duyarlılığı dünyadakiherkesi onun konserlerinde buluşturdu.

Cesaria Evora ile kişisel olarak tanıştınız mı?

Şahsen bir kez tanıştım ama maalesef onu detaylıcatanıma şansım olmadı. 2011 yazında ölümünden birkaçay önceydi. O sırada Santiago adasındaydı. Müzisyenarkadaşlarım Cesaria Evora ile birlikte geldi hatta sen Cesaria mısın dediğimi hatırlıyorum. Elimi tuttu ben de onu öptüm. Onu yakından ve ilk kez gördüğüm an o zamandı. Sonrasında konser videolarını izlemeye devamettim. Onunla ilgili hatıraları ortak arkadaşlarımızdanmüzisyenlerden dinlemekten büyük keyif alıyorum.

NANCY VIERA

Cesaria Evora müziğinde müzisyen olarak size ilhamveren şey nedir?

Cesaria’nın müziğindeki herşey bana ilham veriyor. Herşeyden önce sesi, yorumu, repertuvarı ve seçtiğişarkılar, soundu ve müzisyenleri ile tamamen ilhamverici..

Cesaria Evora dinlediğinizde ne hissediyorsunuz?

Cesaria Évora, güçlü kişiliği, cömertliği ve gücü ilebenim için ilham kaynağı, büyük bir referans. Cesaria’yı dinlerken huzur ve melankoli hissediyorum. Onun sesi ile kendimi evde hissetmek hoşuma gidiyor.

ELIDA ALMEIDA

Cesaria Evora Cabo

Verde müziğinin dünyaçapındaki en önemli temsilcilerinden biri CesariaEvora Orkestrası ile birlikte şarkı söyleyecek olmaknasıl bir sorumluluk?

Bu Cesaria Evora orkestrası ile ikinci birlikteliğim. Ama duygularım aynı. Onun için sahnede söyleyecekolmak her zaman büyük bir sorumluluk. Sahnedenindikten sonra da kendimi ona karşı olan görevimitamamlamış gibi hissediyorum.

Cesaria Evora dendiğinde ilk aklınıza gelen şeynedir?

Şarkı söyleme tarzi beni çok etkiliyor. Onun konuşmasıbile doğal ve yumuşak notalar gibi.

Teofilo CHANTRE

Cesaria Evora ile işbirliğiniz nasıl başladı?

1990’da Paris’te ilk kez bir araya geldiğimiz bir konsersırasında tanıştım. Sonra yapımcısı José Da Silva, kayıtedeceği albümü için şarkı yazmamı istedi.

Cesaria Evora için birçok şarkı hazırladınız. Şarkılarınızı Cesaria Evora’nın sesinden dinlerkenneler hissediyorsunuz?

Tabii ki çok keyif alıyorum adeta bir hediye gibi. Çokkarışık duygular hissediyorum ve gururlanıyorum.

Konserde nasıl bir repertuvar dinleyeceğiz?

Sürpriz, elbette, Cesaria’nın repertuvarının farklıyorumlarını dinleyeceksiniz. Her sanatçının kendikişiliği ve kendi hissi vardır. Repertuvar, neredeyseonun söylediği şarkılardan oluşacak ama aynı zamanda”Mãe Carinhosa” gibi şarkılarda olacak.