Barbaros “O Zamanki Şarkılar Zamana Direniyor”

Klasikten Caz’a, müzikallerden pop müziğe kadar farklı tür ve dillerdeki repertuvarı ile dünya müziğinin en güzel örneklerini sunan Barbaros, sunduğu performanslarıyla klasik tarzdaki başarısını kanıtlarken, müzikallerde de başrol oynadı.,

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan Bölümü mezunu olan ve konuştuğu Fransızca, İngilizce, İtalyanca ile Yunanca’ya ek olarak Portekizce, İspanyolca, Arapça, Rusça şarkılardan oluşan bir repertuvar seslendiren sanatçı, önümüzdeki günlerde Barış Manço’dan “Evelallah” şarkısını da dinleyici ile buluşturmaya hazırlanıyor.
Barbaros ile hem “Evelallah” şarkısını hem de önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği sürpriz projelerini konuştuk.

Barış Manço’nun Evelallah şarkısını seslendiriyorsunuz. Barbaros’un gözünden Barış Manço’yu dinleyebilir miyiz? O dönemin müziği için neler söylersiniz?
Barış Manço öylesine büyük bir isim ki, tüm jenerasyonlar için geçerli sözler söylemiş, şarkılar yapmış. Benim kızım Manço’dan şarkılar söylüyor. O dönemlerin daha mutlu, daha şanslı, daha dertsiz zamanlar olduğunu düşünüyorum. Barış Manço müziği evrensel boyutta icra etmiş ülkemizin en önemli değerlerinden biri.

O zaman yapılan şarkılar günümüzdeki şarkılara göre daha mı kalıcı oluyor?
Elbette şu an, dijital dünyanın getirdikleriyle şu anki nesil daha çok şey öğrenecek, her şeye daha kolay ulaşacak ancak, bu dünyanın getirdikleriyle bizden çaldıklarını teraziye koyarsak hangisi daha ağır basar, çok emin değilim açıkçası. O zaman yapılan şarkılar zamana direniyor. Günümüzde yapılan pop müzik hızlı üretiliyor ve tüketiliyor, dolayısıyla o dönemin şarkıları gibi iz bırakan şarkılar çok fazla çıkmıyor.

Peki kişisel olarak Barış Manço’nun hayatınızdaki yeri desek?
Hayatımda gittiğim ilk konser, Barış Manço konseridir. Seneler önce o konserde çektirdiğimiz fotoğraf hala sosyal medyamda duruyor. Müziğe başlama sebeplerimdendir Barış abi. Bundan seneler sonra elimde o fotoğrafla Barış Manço’nun Best of albümü “Mançoloji” için geri vokal yapmaya gittiğimde birlikte çok duygulanmıştık.

Biraz şarkıdan bahsedelim. Sizin yorumunuzla nasıl bir Evelallah dinleyeceğiz?
Şarkının düzenlemesi Volga Tamöz’e ait. Ben de gözlerimi kapattım ve o zamanları hatırlayarak içimden geldiği gibi yorumladım. Şarkının ruhunu kaybetmeden, bugünün soundu ile o günlerde hissettiklerimi yeni bir heyecan olarak dinleyiciye sunuyorum.

Klip için neler söylersiniz? Çocukluğunuza ve o zamanlara bir yolculuk mu yapacağız?
Evelallah’ın klibi Beykoz Kundura Fabrikasında yönetmen Murad Küçük tarafından çekildi. Klibin hikayesi, çocukken gittiğim ilk konser olan ve 1982 yılında Barış Manço ile çekildiğim çocukluk fotoğrafıma dayanıyor. Çocukluğumu “Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu” filminde Naim Süleymanoğlu’nun çocukluğunu da oynayan Batuhan Davutoğlu canlandırıyor.

Pandemi tüm dünyayı olduğu gibi Müzik endüstrisini de çok etkiledi. Müzik sektöründe ne gibi değişiklikler bekliyorsunuz?
Dijitalleşme hayatımızın her alanında artık gücünü iyice göstermeye başladı. Bu müzik için de geçerli. Elbette dijital projeler hayatımızda olmaya ve ağırlık kazanmaya devam edecek. Ama uzun vadede bir müzisyen olarak dinleyicimizle birebir buluştuğumuz konserlerin yerini tutması çok zor diyebilirim. Bizler de herkes gibi yeni çağa ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Hayatınızın müzikal olarak dönüm noktası nedir?
Müzikal kariyerime çok büyük katkıları olan sevgili Sinan Ufuk Nergis ve Pasion Turca ile yolumun kesişmesi diyebilirim. Bana dünyaca ünlü birçok sanatçının ve projenin kapısını araladı. Kapasitenizi iyi analiz eden, bunu geliştiren ve belki farkında bile olmadığınız müzikal taraflarınızı ortaya çıkaran biriyle çalışmak çok büyük bir şans.

Yakında Lena Kovacevic ile bir düet projesini de hayata geçireceksiniz. Proje hakkında neler söylersiniz?
Lena Kovacevic Sırbistan’dan dünyaya açılmış genç kuşağın en önemli seslerinden biri. İlk kez Instagram canlı yayınında tanıştık. Türkiye’ye karşı da çok özel bir sevgisi var. Yayından sonra acaba birlikte bir şeyler yapabilir miyiz diye düşündük. Pandemi şartları izin verdiğinde bir araya geleceğiz ve yeni bir şarkı için stüdyoya gireceğiz.

Evelallah’ın ardından yeni bir şarkı müjdesi var mı?
Ülkemizin uluslararası kariyere sahip en büyük isimlerinden Dario Moreno’nun şarkılarından oluşan senfonik bir proje için hazırlanıyorum. Evelallah’ın hemen ardından bu kez yeni bir şarkı yayınlayacağım.