Britney ’Femme Fatale” İle Yine Baştan Çıkarıyor!

Yepyeni albümü Femme Fatale ile Amerika’da piyasaya çıkar çıkmaz albüm satış 1 numarası olan Britney Spears, albüm piyasaya çıkmadan önce ilk single “Hold It Against Me” ile yine Billboard Hot 100 listesine direkt 1 numaradan girmişti. Spears’in yedinci stüdyo albümü Femme Fatale baştan sona bir dans albümü olarak karşımıza çıkıyor ve Britney’in yepyeni albümünde kariyerinin başından beri stüdyoda hep beraber olduğu hit makinesi Max Martin ile son dönemin en parlak prodüktörlerinden Dr.Luke iş başına geçiyor… U.S Weekly albüm için “Britney şimdiye kadar yayınladığı en güçlü albümü çıkarıyor” diyor. Sony Music Türkiye albümü 5 Nisan itibariyle vitrinlere koydu bile. Britney , Femme Fatale ile yeniden 1 numara olurken, böylece “Blackout” dışında piyasaya çıkan her albümüyle 1 numara olmayı başarmış durumda. Albümün ikinci single’ı olarak, Kesha’nın yazdığı “Till the world ends” şarkısını seçen Britney’in albümünün deluxe versiyonuna eklediği “Up’N Down”, meşhur Inner City ve Big Fun şarkısını hatırlatan olağanüstü bir dans şarkısı. Albümde ıslıkların eşlik ettiği Max Martin şarkısı “I wanna go” ise şimdiden Britney hayranlarının dilinde… Britney albümü hakkında Rolling Stone dergisine verdiği röportajda yeni albümle ilgili ne varsa anlatıyor…

Çocukların yeni albümünü beğendi mi? Albümün için neler söylediler?
Evet. Albümle dans ettikleri kesin fakat biraz komik bir durum yaşıyoruz çünkü hala kafaları karışıyor. Annem varken, bu şarkıcı Britney Spears da kim oluyorlar…

Albüm yapım aşamasındaki rolün yıllar içinde nasıl değişti?
Şimdiye kadar yaptığım her albümde çok yoğun bir şekilde işin içine girdim. İş kayıtlara gelince oldukça inatçı sayılırım ve sadece beğendiğim şarkıları kaydediyorum, bu yüzden albüm yapmam bu kadar uzun zaman alıyor. Kaydetmeden önce şarkıyla bir bağ kurmam lazım, şarkının içimde bir şeyler uyandırması gerek. Çok az şarkı bunu yapabiliyor. Sanırım bu iyi bir süreç çünkü yaptığım tüm müzikleri seviyorum. Kaydettikleri şarkılardan nefret eden birçok sanatçı olduğunu biliyorum. Ben öyle hissetmiyorum.
Bu albümün genel havası için kafanda ne vardı?
Albümün kulüpler için ya da gece dışarı çıkarken arabanızda çaldığınızda sizi heyecanlandıran ve kulağa çok yeni gelen bir havası olmasını istedim ama aynı zamanda şu anda piyasada olan her şeyden farklı olmasını istedim. Ayrıca sevdiğim tüm farklı tarzda müziklerle de oynamak istedim ki bu yüzden albüm boyunca pop, hip-hop ve dans müziğinin karışımını duyuyorsunuz. Ayrıca gerçekten sesimle de oynayıp kendi tarzımı da değiştirmek istedim ve bu çok eğlenceliydi.

Bu albümle “Hold It Against Me” şarkısındaki dubstep etkilerinde olduğu gibi çok keskin bazı dans türlerinin etkileri var, bu yeni türleri nasıl takip ediyorsunuz?
Dünyanın her yerinden çok farklı türler dinliyorum ve sanırım beni yerimde oynatan ve kulağa yeni gelen müziklerin çekimine kapılıyorum. Bu albümde gerçekten de piyasada başka birilerine benzeyecek herhangi bir şey kaydetmek istemedim. Sanırım ilk iki single olarak “Hold It Against Me” ve “Till The World Ends,” kulağa tamamıyla bambaşka geliyor ve sanırım beni sevenler Femme Fatale’in geriye kalanını dinlediklerinde, her şarkının yepyeni olduğunu görecekler.

Hala kulüplere çıkıyor musunuz? Ne tür dans şarkıları seviyorsunuz?
Eskisi kadar çok dışarı çıkmıyorum ama çıktığım zaman kesinlikle dans etmeye gidiyorum. Benim için müziğin elektriği önemli. Sevmem için bana belirli duygular hissettirmesi lazım. Çarpan baslarla üzerine güzel melodiler seviyorum. Sevdiğim şarkılar hep öyle.
[metaslider id=2723]
Evde ne tür müzikler dinliyorsunuz?
Black Eyed Peas’i seviyorum ama ayrıca Deadmau5 seviyorum. Sanırım her tür müzik dinliyorum. Son zamanlarda hiç durmadan Robyn ve Adele dinliyorum ama bir yandan da çok az insanın bildiği yeni sanatçılar keşfetmeyi seviyorum. Bu en çok hoşuma giden işlerden biri çünkü bu bir sırrın parçası olmak gibi geliyor. Arkadaşlarım ve çevremdeki insanlar bana sürekli sevdikleri yeni sanatçıları gösteriyorlar zaten. Sabi’yi de böyle buldum ve  “(Drop Dead) Beautiful” şarkısında beraber çalışmış olduk. Hep albümlerimden birinde yeni bir sanatçı da yer alsın istiyorum ve Sabi gerçekten harika.

Will.i.am ile çalışmanız nasıl gerçekleşti? Onunla birlikte çalışmak nasıldı?
The Peas inanılmaz derecede çekici, eğlenceli pop/dans şarkıları yapıyor ve ben de will.i.am’in tarzını seviyorum. Her zaman onunla bir şarkı yapmak istemiştim ve gelecekte de bir kez daha çalışmak isterim. Ayrıca çok ilginç biri.

Dr. Luke geçen albümünüzden beri kendi başına da büyük bir prodüktör haline geldi, peki artık onunla çalışmak daha mı farklı?
Not really. We have known each other for a really long time. Most people don’t know this but we actually worked together when I was recording “Blackout.” He was incredible back then and he has only gotten better over the years.

Dr. Luke geçen sonbahar “Albümdeki müziklerin belirli yönlerde daha sert olmasını istediğini, belki biraz daha derinden elektroniğe gireceklerini-ve çok daha sert” bir albüm olacağını söylüyordu. Siz de albüm için aynını mı istiyordunuz? Başardığınızı düşünüyor musunuz?

Femme Fatale için ilk oturup konuşmaya başladığımızda dışarıdaki hiçbir albüme benzemeyen bir dans albümü istediğimi ama benim için de çok farklı olmasını istediğimi biliyordum, bu yüzden kayıt aşamasında çok seçici davrandım. Sadece hemen bağ kurabileceğim şarkılar olsun istedim. Ayrıca bu albümün Circus albümümden ve daha önce kaydettiğim tüm albümlerden farklı olmasını da istiyordum. Circus albümümü seviyorum ama daha karanlık ve uçta bir albüm istiyordum. Bir yandan da bütünlük içinde bir albüm olsun istiyordum, sadece birkaç şarkıyı toplayıp yaptığım bir albüm istemiyordum.Bence Femme Fatale  baştan sona birbiriyle bağlantılı bir albüm.

Her zaman Max Martin’le beraber çalışırken onunla bu kadar rahat hissetmeni sağlayan neler var?  “Circus” albümündeki rolüne göre bu albümde ne kadar büyük payı oldu?
Max bu albümde büyük rol oynadı ve bu işin en başından beri birlikteyiz, bu yüzden aramızda büyük bir güven var. Ne söylesem anında beni anlıyor ve müzikal açıdan da ne istediğimi neyi istemediğimi çok iyi biliyor. Melodileri inanılmaz ve her zaman benim çok sevdiğim çok değişik müziklerle karşıma çıkıyor.”I Wanna Go” şarkısındaki ıslık beni her dinlediğimde hala yakalıyor. Bunu başka kim düşünürdü ki? Stüdyoda beraber çalışmaktan bu kadar rahat edeceğim başka kimse yok.

Max ve Dr. Luke arasındaki stüdyo ilişkisini nasıl tanımlarsınız?
Birbirlerine o kadar benziyorlar ki, tam anlamıyla iki kafadarlar.