İspanyol Müziğinin Tutkulu Sesi Buika İstanbul’da

buika

İspanyol müziğinin tutkulu sesi Buika yepyeni single çalışması Para Mi ile 21 Aralık’ta İş Sanat’ta sahnede olacak. Buika son çalışması Para Mi ile hayranlarına yep yenişarkılarını sunarken, kariyerinin unutulmaz şarkılarını da seslendirecek.

“Para Mi” şarkısını oğlunuzla birlikte seslendirdiniz. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Sanırım her durumda nerede olursa olsun mümkün olan tüm durumlarda üzgün ve keyifli zamanlarda sonuna kadar birbirimizin yanında olacağımızı söylemenin en fantastik yolu olduğunu düşünmemle ortaya çıktı.

Para Mi’de aynı zamanda bir cover şarkı seslendirdiniz. Bundan sonraki projelerinizde sizi başka cover şarkılar söylerken dinleyebilecek miyiz?

Dünyaca ünlü Flamenko gitaristi Manzanita’ya ait “Ni contigoni sin ti” şarksını seslendirdim. Repertuvarımın incise diyebileceğim bir şarkı. Gelecekte tekrar bir cover söylermiyim bilmiyorum. Söylemem gerekecekse o şarkının gelipbeni bulacağına inanıyorum.

House music, flamenco, jazz, coplas, funk or electronic.. Hangisi Buika’nın hayatını daha çok yansıtıyor?

Tarz ayrımı yapmıyorum ama kısaca şöyle söyleyebilirim benien iyi tanımlayan gerçekten “İyi Müzik”

İki dilden hangisi şarkıcı olarak duygularınızı ifade etmenize daha çok yarıyor? İngilizce mi İspanyolca mı?

Aslında iki dil arasında da bir fark yok. En önemli şeykelimelerin ve melodilerin anlamını hissetmek. Hepsi de benim için aynı.

Konser öncesi kulisinizde olmazsa olmalar neler?

Ilık bir oda… buz, limon, zencefil ve rom.

Çocukluğunuzda İspanyol çingenelerinin yaşadığı bir ortamda büyümek müziğinizi etkiledi mi?

Tabi ki etkiledi. Doğduğum ve büyüdüğüm yerde her tarz müziği dinliyordum. Dışarıdan copla şarkıları gelirken okul korosuna da gidiyordum. Annemin plakları ile klasikten popüler müziğe kadar birçok şeyi de dinledim. 17 yaşında caz kulüplerinde söylüyordum. Bütün bunların sonunda da kendi sesimi buldum.

Peki hayatınızda en çok dinlediğiniz albüm hangisi?

Aslında defalarca dinlediğim bir albüm yok. Anne ve babamın çocukken bana ve erkek kardeşlerime dinlettiği Klasikten Caz ve popüler müziğe kadar çeşitli tarzları olan bir kaç plak vardı diyebilirim.

Yakın gelecekteki planlarını neler? Yeni projeler var mı?

Para Mi single’ının dünya turuna devam etmek yenialbümümün çalışmalarına başlamak. Ve 2018’deki opera projem ile devam etmek istiyorum. Birkaç sırrım daha var ilerleyen zamanlarda paylaşacağım.

Türkiye’deki hayranlarınıza mesajınız var mı?

Gurur, cesaret, güç, huzur, dayanıklılık, inanç ve mutlulukla bir arada olmalarını diliyorum. 21 Aralık İş Sanat İstanbul konseri için sabırsızlanıyorum