Defne Kayacık – Otantik Figürleri Modern Hayata Adapte Etmek İstedim

Birçok ünlü isim ve projenin iletişimini yürüten Defne Kayacık, yoğun iş temposu ve yoğun insan ilişkileri arasında, bakabileceği farklı bir pencere ararken, hayatına tesadüfen giren takı tasarımı, kafasını dağıtmaktan öte bir yolculuğa çıkarmış kendisini… Böylelikle, “by DEKA” markası ortaya çıkmış. Nazardan korunmak için Defne Kayacık’ın tasarımlarına göz atın derim. Neden mi? Nedeni söyleşimizde…

Defne Kayacık kimdir, biraz bahsedebilir misiniz?

Bir iletişimci olarak kendini anlatmak sanırım en zoru ama tek cümlede: Son 10 senesi bilfiil eğlence sektörü olmak üzere, 17 senedir iletişim sektöründe çalışmakta olan, her zaman yeni yerler, kültürler, tatlar keşfetme tutkusunda olan biri derdim.

Medya sektöründe çalışan ve gündemi yoğun biri olarak, takı tasarımının hayatınızda yer etmesi ve günün sonunda  insanlarla paylaşma ve üretime geçme hikayenizden bahsedebilir misiniz?

Çok uzun zamandır iletişim ve eğlence sektörünün yoğunluğu ve stresinin dışında hayatıma sokmak istediğim başka bir heyecan, bir tutku arayışım vardı. Mesleğime hep aşıktım ve hep çok severek yaptım. Ancak iletişimin göreceli, daha sübjektif bir değerlendirme sistemi var. Ben de elle tutulan, birebir üretebileceğim bir uğraş peşindeydim. Acaba nasıl olur, sever miyim diye düşünürken, bir arkadaşım vesilesiyle, kendimi Sultanahmet’te, bir gümüş tezgahında buldum. Buluş, o buluş… Bana yepyeni bir dünyanın kapıları açılmış oldu.

Anadolu motiflerini, tasarımlarınızda yeniden yorumlama fikri nereden oluştu ve by DEKA’nın kataloğunu oluşturmasının özel bir nedeni var mı?

Yabancı birine anlatması pek zor bir konudur “Nazar”. Oysa Anadolu kültüründe, hayatın en ortasındadır. Nazar boncuğu, tüm dünyada bilinen ve en ücra köşelerinde bile dükkanlarda karşıma çıkan bir figür. Oysa Anadolu kültüründe nazar için kullanılan daha bir çok figür var. Nazardan korunmak için birçok motifi, duvarlardan, kilimlere, yemeniden, çanaklara işlemişiz. Ben hem çok bildiğimiz bazı motifleri hem de farkında olmadan hayatımıza işleyen güçlü motifleri otantik formlarından çıkararak modern gündelik hayatımıza adapte etmek istedim.

İstanbul, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Tasarımlarınızda İstanbul’u hiç yorumladınız mı? Ya da bu şehir size ilham veriyor mu?

İstanbul bir çok kültüre ev sahipliği yapmış ve yapmakta olan bir şehir. Her köşesi ilham dolu. İçinde bulundurduğu farklı renkleri, çok katmanlı kültürel yapısı ile Bizans, Roma, Osmanlı’nın izlerini takip edebilmek,  hepimiz için büyük bir şans.

Takı tasarımı, malumunuz günümüzde çok popüler bir alan oldu. Sizi diğer tasarımcılardan ayıran fark nedir? İnsanlar bedenlerinde sizin tasarımlarınızı taşırken, nasıl hissetsin istersiniz?

Her zaman üzerimde beni nazardan koruyacak bir takı takarım. Bu koleksiyona başlarken de niyetim, figürler aracılığıyla, kişinin taktığında kendisine pozitif enerjileri çekmesiydi. Ayrıca her şeyi çok hızlı tükettiğimiz bu dönemde, yavaşlamanın önemini hissetsinler isterim. Taktıkları her figür elde üretiliyor. Tekdüze ve tüketim temelli bir dönemde kendilerini daha özel hissedecekeleri bir araç yaratmak istedim. Amacım; bir ömür boyu saklanacak gümüşün değeri, materyali ve kişiye özel üretilmiş tasarımı buluşturmak.

Tasarımlarınızda hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?Özel sipariş işler yapıyor musunuz?

Ben gümüş aşığı bir insanım. Bu süreci de hep gümüşle oynuyorum diye ifade ediyorum. Gümüş hem çok yumuşak ve uyumlu bir materyal hem de dayanıklı. Benim tasarımlarımda en sevdiğim noktalardan biri, gümüşün dokusu ile oynamak. Böylece her seferinde yeni sürprizlere ve keşiflere çıkıyorum.

Tasarım ürün eşittir pahalı ürün müdür? İnsanlar nasıl bir fiyat skalasında ürünlerinize ulaşabilirler ve tasarımlarınızı nereden satın alabilirler?

Ben tasarımlarımda iki şeye çok önem veriyorum. Birincisi kullanışlı olması, ikincisi de ulaşılabilirliği. Bu yüzden  gümüşün, elde üretimin, bana müsaade ettiği ölçüde herkesin ulaşabileceği ve kolaylıkla kullanabileceği ürünler olmasına önem gösteriyorum. Şimdilik İstanbul’da bazı tasarım dükkanlarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden satışlarımız devam ediyor.