Geçmişin İzinde Geleceğin Peşinde ‘Benim İstanbul’um’

Benim İstanbul’um

BENİM İSTANBUL’UM

Çocuklar için müthiş eğlenceli ve öğretici İstanbul Gezi ve Etkinlik Rehberi

Bir şehrin kaç ismi olabilir? Byzantion, Konstantinopolis, Dersaadet ve dahası…

İstanbul bize kendini anlatacak biz dinleyeceğiz. Kapılarını bizim için açacak; bazen masallar anlatacak, bazen efsaneleri fısıldayacak, bazen de bizi peşinden koşturacak.

Bu kitapla; İstanbul’un doğa, tarih, mimari yapı, efsane, sanat, spor, damak tadı, müze ve çarşıları ile tanışacak, dikkat becerilerini arttırmaya yönelik etkinliklerle problem çözme, görsel algı ve düşünme becerilerinizi eğlenerek geliştirebileceksiniz..

Yıldız Çocuklar Topkapı Sarayı’nın ihtişamından Yerebatan Sarnıcı’nın derinliklerine İstanbul’da heyecanlı bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta kimi zaman labirentlerden çıkması kimi zaman da bilmeceleri çözmesi gerekiyor.

Karşınıza binlerce yıl önce yaşamış olan bir kral, yüzyıllar önce şehri almış bir padişah veya İstanbul aşığı bir ressam çıkabilir. İstanbul’ u keşfetme macerasına var mısınız?

 

Yazarlar:

Yasemin Gülcü

1988 İstanbul doğumlu olan yazar 2010 yılında Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. İngiltere’de Liverpool Hope Üniversitesi’nde bir dönem öğrenim gördü. Üniversite yılları boyunca uluslararası eğitim ve gönüllülük projelerinde etkin yer aldı. Öğretmenlik mesleğine başlamasıyla birlikte uluslararası ve yerel proje çalışmalarına devam etti. Fransa ve Çekya’da Eğitimde Yaratıcı Düşünme ve 21. Yüzyıl Öğrenme Yöntemleri ile ilgili eğitim aldı. Alanında çeşitli sempozyum ve kongrelerde sunum ve bildirileri yayımlandı. Çeşitli dernek ve vakıflarda gönüllü eğitmenlik yaptı. Geçmişin İzinde Geleceğin Peşinde Benim İstanbul’um Projesi’nin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Halen öğretmenliğe devam eden yazar evlidir ve İstanbul’da yaşamaktadır.

Yurdanur Ay Paşa

1978 Silistra doğumlu olan yazar 2002 yılında Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Öğretmenlik mesleğine başlamasıyla birlikte uluslararası ve yerel proje çalışmalarına devam etti. Fransa ve Çekya’da Eğitimde Yaratıcı Düşünme ve 21. Yüzyıl Öğrenme Yöntemleri ile ilgili eğitim aldı. Alanında çeşitli sempozyum ve kongrelerde sunum ve bildirileri yayımlandı. Çeşitli dernek ve vakıflarda gönüllü eğitmenlik yaptı. Çağdaş Drama Derneği’nde Yaratıcı Drama Liderliği eğitimini tamamladı. Geçmişin İzinde Geleceğin Peşinde Benim İstanbul’um Projesi’nin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Halen öğretmenliğe devam eden yazar evlidir, 2 çocuk annesidir ve İstanbul’da yaşamaktadır.

 

Resimleyen:

Betül Ünlü

1991 Erzurum doğumlu olan çizer 2014 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İçerisinde Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Pedagojik Formasyon belgesi aldı. 2014 yılında Gazi Üniversitesi Grafik Tasarım Anasanat Dalında Yüksek Lisans yapmaya hak kazandı. Lisans eğitimi süresince, çeşitli yarışmalara ve sergilere katılarak birçok ödül kazandı. Film yapım, prodüksiyon çalışmaları yapan bir sanat platformunda, Grafik Tasarım ve İllüstrasyon bölümünün kurulmasına öncü oldu ve burada çalışmalar yürüttü. Birçok yayınevi ile çalışarak profesyonel anlamda deneyimler kazandı. Evli olan çizer İstanbul’da ikamet etmektedir.