José Huertas Flamenko Topluluğu “Don Kişot” Gösterisiyle Türkiye’de!

José Huertas Flamenko Topluluğu, Miguel de Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot’tan sahneye uyarladıkları muhteşem bir gösteri ile 24 Mart akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na konuk olacak.
Başarılarla dolu parlak kariyerine devam ederken kendi dans topluluğunu kuran José Huertas’ın sahneye koyduğu bu Don Kişot yorumu, “asil şövalyenin” yaşamını tüm yönleriyle ele alıyor.
İstanbul’daki gösteri öncesinde José Huertas ile konuştuk.

“Don Kişot” gösterinizle başlayalım. Bu gösteriyi bizim için nasıl anlatırsınız? Koreografiyi oluştururken size ne esin verdi? Bu asil şövalyenin yaşamını siz nasıl yorumluyorsunuz?

José Huertas: Benim “Don Kişot” uyarlamam tamamıyla tarihteki o yalnız adama ve içinde boğulduğu deliliğe dayanıyor.

Ancak insanlığın geçirdiği evrimi göz önünde bulundursak bile Cervantes’in yarattığı bu karakter hiçbirimizden daha deli değil. Bugün bizim duygusal gelişim olarak adlandırdığımız duyguları yaşayan ve yansıtan bir karakter.

Belki de Don Kişot kendi korkularını yenmek için rüzgârgüllerini birer canavar olarak görmek istedi. Belki de çok sevdiği eşinde saf sevgiyi aradı. Belki de sakin bir hayat sürebilmek için kendini deli bir adam gibi gösterdi. Ve elbette, sadık dostu Sancho’da kendi iç sesini duydu. Biz de işte bu asil şövalyenin yaşamını dansla aktarmaya çalışacağız.

Don Kişot, 400 yıldan daha uzun bir zaman önce yazıldı. Peki, bu hikâyeyi bu denli zamansız ve ölümsüz kılan ne?

José Huertas: Şüphesiz ki belli nedenler karşısındaki hezeyanlar…

Antonio Gades, Aida Gomez gibi önemli isimlerle ve önemli topluluklarla çalıştınız. Kendinizi şanslı hissediyor musunuz? Bu tecrübeler sizin kariyerinize nasıl katkı sağladı?

José Huertas: Tabii ki kendimi hem çok şanslı hissediyorum hem de onlara büyük bir şükran borçluyum. Ama benim kariyerimde çok büyük bir ize sahip olan isim, öğretmenim ve artistik babam Antonio Gades’tir. Onun sanatsal yönlendirmelerini hala hissediyorum, aynı zamanda bu anlamda büyük bir sorumluluk duygusu da taşıyorum.

Dansa ve hayata dair esin kaynaklarınız neler?

José Huertas: Sabah kalkmak ve idealleriniz, artistik felsefeniz için mücadele etmek…

Flamenko’ya olan tutkunuzu nasıl ifade edersiniz?

José Huertas: Sadece Flamenko’yu değil, aslında tüm sanat dallarını çok seviyorum. Sahne benim için yaşamımın olmazsa olmazı gibi.

Sahneye çıktığınız ilk anı, ilk gösterinizi anımsıyor musunuz? / hatırlıyor musunuz? Nasıl hissetmiştiniz?

José Huertas: 6 yaşındaydım, Peñas Flamencas of Badalona’ya ilk kez katılıyordum, bu Flamenko severlerin toplandığı bir etkinlikti. Çok net anımsayamıyorum ama benim çok etkilendiğim bir performans olmalı ki Flamenko aşkım hala taze.

Başarınızın ardındaki sır nedir?

José Huertas: Meslektaşlarıma duyduğum saygı.

Bedeninize ve sağlığınıza nasıl bakıyorsunuz?

José Huertas: Mutlu bir zihin için her zaman egzersiz yapıyorum, sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Bedenim ve zihnim için yeteri miktarda uyumaya ve dinlenmeye çalışıyorum.

Türkiye’deki izleyiciler için bir mesajınız var mı? İstanbul gösterinizle ilgili nasıl hissediyorsunuz? Türkiye hakkında izlenimleriniz neler?

José Huertas: Türkiye’ye daha önce de gelmiştim. Kültürünü, yemeklerini, insanlarını çok seviyorum. Her yönden muhteşem bir coğrafya.