Koç Üniversitesi Yayınları’dan Yeni Dizi: IMPRINT

imprint

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yeni dizisi Imprint ile Türkçe edebiyatın çağdaş klasiklerini Türkiye’de yaşayan yabancı okurlarla buluşturuyor. Koç Üniversitesi Yayınları ve Imprint Press işbirliğiyle yürütülen projeyle, Türkçe edebiyatın saygın isimlerinin sevilen eserleri özenli İngilizce çevirileriyle okurların beğenisine sunuluyor. Dizinin yayımlanan ilk iki kitabı, İhsan Oktay Anar’ın The Book of Devices’ı ile Ahmet Güntan’ın The Tribe of the Esraris.’i olacak.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yeni edebiyat dizisi Imprint’le Türkçenin çağdaş klasiklerini Türkiye’de yaşayan yabancı okurlarla buluşturuyor. Türkçe edebiyatın saygın isimlerinin sevilen eserlerini özenli İngilizce çevirilerle okurların beğenisine sunacak olan yeni dizinin ilk iki kitabı, İhsan Oktay Anar’ın The Book of Devices’ı ile Ahmet Güntan’ın The Tribe of the Esraris.’i.

Türkçe edebiyatın en özgün kalemlerinden biri olan İhsan Oktay Anar, Türkçede Kitab-ül Hiyel adıyla İletişim Yayınları tarafından yayımlanan The Book of Devices isimli romanında, üç kurmaca Osmanlı mucidinin yer yer komik, yer yer trajik hikâyelerini anlatıyor. Anar’ın okurlarının iyi tanıdığı ve sevdiği, Osmanlıcayla modern Türkçe karışımı, oyuncu ve eğlenceli bir dille yazılmış olan kitapta 19. yüzyıl başı İstanbul’u kanlı canlı bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Ahmet Güntan’ın Esrariler. adlı kitabının İngilizce çevirisi olan The Tribe of the Esraris. ise, Güntan’ın Türkiye ve dünyayla ilgili pek çok konudaki düşünce, soru ve tepkilerini içeren bir dizi şiirsel fragmandan oluşuyor. Felsefi bir günlük olarak da okunabilecek The Tribe of the Esraris., ünlü bir şairin içinde yaşadığımız zamanlara düştüğü açık yürekli notlar olarak da görülebilir.

 

Künye Bilgileri:

The Book of Devices

Yazan: İhsan Oktay Anar

Çeviren: Gregory Key

Fiyat (KDV Dahil): 18 TL

ISBN: 978-605-9389-74-7

Barkod: 9786059389747

Ürün Sırası: 137

Ana Kategori: Imprint

Ebat: 12,7 x 20 cm

Sayfa Sayısı: 144

Kapak Türü: Karton Kapak

 

The Tribe of the Esraris.

Yazan: Ahmet Güntan

Çeviren: Ali Alper Çakır

Fiyat (KDV Dahil): 18 TL

ISBN: 978-605-9389-76-1

Barkod: 9786059389761

Ürün Sırası: 138

Ana Kategori: Imprint

Ebat: 12,7 x 20 cm

Sayfa Sayısı: 112

Kapak Türü: Karton Kapak

 

Koç Üniversitesi Yayınları Sertifika No: 18318

İstiklal Caddesi No:181 Merkez Han Beyoğlu/İstanbul +90 212 393 6000

kup@ku.edu.tr • www.kocuniversitypress.com • www.kocuniversitesiyayinlari.com

 

Koç Üniversitesi Yayınları Hakkında

Koç Üniversitesi’nin “mükemmellik merkezi” olma hedefinin barındırdığı öncülük arzusunu benimseyen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yayımladığı kitapları, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak başlıklar arasından seçiyor.

Burasının Bilgisi dizisinde, bu coğrafya hakkında ve/veya bu coğrafyadan (geniş anlamıyla Ortadoğu) araştırmacılar tarafından yazılmış kitaplar yer alıyor. Literatüre ciddi katkı sağlayan, paradigmaları sorgulayan ya da değiştiren, daha önce kullanılmamış bulguları ya da uygulanmamış analiz yönetimlerini benimseyen önemli çalışmalar bunlar. Tarih, sanat tarihi, siyaset, sosyoloji, arkeoloji, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar alanlarında yapılmış araştırmalar öne çıkıyor.

Uçbeyleri dizisi genel okuru hedefleyen, her alt dizide o alanda bildiklerimizin sınırını ortaya koyan (“state-of-the-art”) ya da o sınırı ileri taşıyan, iyi yazılmış, ilginç ve ufuk açıcı kitaplardan oluşuyor. Pozitif bilimler, beşeri bilimler, sosyal bilimler, edebiyat kuramı, sanat, hukuk, tıp, etik gibi alanlar bu dizinin kapsamına giriyor.

Maddiyat dizisi Uçbeyleri’nin yaklaşımını finans, ekonomi, işletme, inovasyon, girişimcilik alanlarına uyguluyor.

Imprint ise Türkçe edebiyatın çağdaş klasiklerini İngilizceye kazandırmayı hedefliyor.

KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor.

KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.