Home Röportaj Okiyollarda Kimdir, Neler Yapar?

Okiyollarda Kimdir, Neler Yapar?

okiyollarda

Biz sizi tanıyoruz ancak Senden Benden Bizden okurlarımız Okiyollarda’yı bir de sizin ağzınızdan dinlesin istiyoruz. Okiyollarda kimdir, neler yapar?

Merhaba uzun yıllardır kurumsal iş hayatında olan farklı sektörlerde iş yapmış olan 39 yaşında bir gezgin bireyim. İş yaşantısına turizm sektörü ile başlayıp son 15 senedir ise Bankacılık – Finans sektöründe yönetici olarak devam etmekteyim. Kurumsal hayatın sıkıntı ve stresinden uzaklaşıp öz motivasyon sağlamak için seyahatlere çıkmaya başladım. Aslında uzun yıllardır geziyor, keşfediyor ve keşfettiklerimi fotoğraflayıp çevrem ile paylaşıyordum. Arkadaşlarımın ve ailemin teşviği ile Okiyollardayı kurdum.

Gezip gördüğünüz, yemeklerini tattığınız yerlerden ayaklarım geri geri geldim dediğiniz bir yer mutlaka vardır, bu yeri bizimle paylaşır mısınız?

Bugüne kadar yurt dışı 22 ülke 38 şehir, yurt içi sayısını hatırlamadığım kadar şehir gezdim, gördüm ve farklı lezzetleri tatma imkanı buldum. Bir şehre gitmeden yaptığım ilk plan oranın lezzet mekanları ve yöresel yemeklerini araştırmak oluyor. Yurt dışında En son durağım olan Brüksel de midyeci Leon ve Şubat ayında gittiğim Beyrut’ta ki Abd Elwahap ABC restorandı. Midyeci Leon, Belçika kökenli bir zincir restoran; 1893 den bu yana faaliyette. Ben midye sevmem diyene mideye yedirir. Özellikle Marine edilmiş tencere midye vazgeçilmezimdir.

Sizinle küçük bir anekdot paylaşayım; Midyeci Leon’ da garsona bu midye nereden çıkarılıyor diye sorduğumda Ocak Şubat Mart Hollanda İrlanda Nisan Mayıs Haziran Temmuz İtalya geri kalan aylarda İzlanda’ dan çıkıyor dedi. Biz de midyecilere sorsak cevap ne olur merak ediyorum doğrusu.

Beyrut’ta ara sokaklarda keşif halinde iken bulduğum,  restorandan en son kalkan masa olarak ve tüm masadakileri de silip süpüren bir müşteri profiliydik. Humus, haşhaşlı kebaplar vb. kısacası Lübnan mutfağı harikulade idi.

En son hangi lezzeti yöresinde tatmak için kilometrelerce yolu gittiniz?

En son bu ay içinde ilk defa gidip gördüğüm 3 öğünü 6 /7 öğüne çıkarttığım Antep – Halfeti gurme turuydu. Antep başlı başına yemek gezisi yapılacak bir şehir bence. Dikkat kilo aldırır levhası Antep şehir girişine asılmalı bence.

Halfeti ise, tamamen suların altında kalmadan gezilip görülmesi gereken bir yer. Halfeti’de unutamadığım ilk defa tattığım bir balık cinsi Şaput balığını mutlaka deneyin derim. Bu balık sadece Fırat nehrinde yaşıyor, kebap diyarında balık mı yenir? Evet, yenir hatta üzerine de mırra içilir. Şaput balığının sunumu da çok farklı idi. Nar çubukları üzerinde pişirilip, tepsi ile sunuyorlar. Halfeti’de günbatımının keyfini çıkarıp; Fırat Nehri üzerinde Başkanın yeri adlı restoranda, içkinizi yudumlayıp Şaput’unuzu afiyetle yemenizi öneririm.

Sokağı çıktınız, tok olsanız bile asla karşı koyamayacağınız sokak lezzeti var mı?

Türk nüfusuna oranlama yapsak %80 KOKOREÇ der bence. Bende kokoreç ve midye derim.

En sevdiğiniz yemek diye sorsak ne dersiniz? Okurlarımız bu yemeği mutlaka şurada denemeliler dediğiniz favori restoranınız hangisi?

Ben denizden babam çıksa yerim sözünü özümseyenlerdenim. Bu yüzden balık vazgeçilmezimdir. Haftanın 3 – 4 günü balık yenir evimizde. Diğer taraftan esnaf lokantalarına, tarihi geçmişi olan lokantalara gitmekten zevk alırım. Örnek vermek gerekirse Kadıköy’de Yanyalı Fehmi Lokantasının Yanya köftesi; Bostancı sanayisi içinde bulunan Abdullah ustanın Kayseri Tavası. Diğer taraftan beyaz et hususunda tek favorim güveçte özel sarmısaklı sosuna bana bana yiyeceğiniz Ferik lezzetini de atlamamak gerekir. Bu lezzetin mekânı ise Maltepe sahilde bulunan kanatçı sultana restorandır.

Mezelerle aranız nasıl? Çilingir sofranızın olmazsa olmaz favori mezesi hangisidir?

Meze deyince aklıma çocukluğum gelir; ben Taksim de doğdum büyüdüm. Hemen hemen tüm komşularımız Rum ve Ermeni’ydi. Akşam ev ziyaretlerimizde o anason kokusu ile bütünleşen Rum ve Ermeni mezelerini unutamam. Komşumuz olan rahmetli Haçik Keşişyan amcanın kendi elleri ile yapmış olduğu Rum mezelerinin tadı damağımdadır halen. Rakıyı ilk defa tattığım yıllardır.

Çilingirde olmaz ise olmazım mutlaka bir ot mezesi, Girit ezmesi, Fava ve Levrek marindir.

Peki, sizin için o mezeyle bütünleşmiş bir meyhane var mı, varsa neresi?

Kadıköy lipsos restoranı tavsiye ederim. Yunan sarmasını deneyin derim. Türkiye’den başka nerede yaşamak istersin sorusunun cevabıdır benim için Yunanistan. Her sene tatillerimin arasına Yunanistan mutlaka eklenir.

Yunanistan deyince kalamar, meze ve ahtapot üçlemesi gelir aklıma. Bu yunan lezzetlerini Lipsos Restaurantta bulabilirsiniz. Diğer taraftan sadece müdavimlerin bildiği ve müthiş deniz manzarası olan Maltepe sahilde Noon Balık Restoranın şefi, Hayrullah şefin yaptığı özel istiridye mantarını da es geçmemek lazım.

Arkadaşlarınızla vakit geçirmekten hoşlandığınız, yemeklerini severek yediğiniz meyhane/restoran neresi ve oradaki favori yemeğiniz nedir?

Lokasyon olarak ikamet Anadolu yakası olduğu için;

Haydarpaşa MYTHOS tüm mezeleri ve Levrek Simiti.

Noon Restaurant- İstiridye Mantarı

Lipsos – Yunan Sarması

Avrupa yakasında müzikli olarak sevgili dostum Tunç Öz’ ün sahne aldığı Çardak Meyhanenin ambiyansı.

Adı geçince bende tatlı bir tebessüm oluşturan Seviç Meyhanesi (aynı masada rahmetli Aydın Boysan üstad ile oturma şerefine nail olduğum mekândır).

Göktürk’te bulunan Credo İtalyan Restoranında ise ev yapımı makarna lezzeti, antipastalar, hurmalı enginarını tadın derim.

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sizin yanıtlamak istediğiniz ancak bizim atladığımız bir konu varsa, onları da sizden duymak isteriz

Ben teşekkür ederim. Meyhankoli biz bloggerların bireysel olarak yaptığını daha profesyonelce yapan ve geniş kitlelere ulaşarak örnek olan bir yapıdır. Gelişen teknoloji ile artık insanlar Ne? Nerede? Nasıl? Sorularının cevaplarına rahatlıkla ulaşabilme imkânına sahiplerdir. Bu konuda da Meyhankoli tek adres bence.

Okiyollarda olarak daha çok yolum, rotam var. Bu rotalarda da takipçilerimle güzel mekânları, fotoğrafları paylaşmaya devam edeceğim. Sosyal medya kullanıcıları www.neicsek.com sitesi ve “neiçsekcom” Instagram hesabımdan da takip edebilirler beni.