Osmanlılar Ve Afrika Talanı: Sahra’dan Hicaz’a İmparatorluk Ve Diplomasi

osmanlılar ve afrika talanı

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Tarih kategorisinde yayımlanan Osmanlılar ve Afrika Talanı: Sahra’dan Hicaz’a İmparatorluk ve Diplomasi kitapseverlerle buluştu. Cornell Üniversitesi Tarih profesörü ve Osmanlı ve Türk Araştırmaları Girişimi direktörü Mostafa Minawi tarafından kaleme alınan kitap, Ayşen Gür tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Cornell Üniversitesi Tarih Profesörü Mostafa Minawi’nin yazdığı Osmanlılar ve Afrika Talanı: Sahra’dan Hicaz’a İmparatorluk ve Diplomasi adlı kitabı yayımladı. Tarih kategorisinde yayınlanan kitabı, Ayşen Gür Türkçeye kazandırdı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun emperyalizm çağındaki yayılmacılık gayretlerini ele alan ilk çalışma olma özelliğine sahip olan kitap, Osmanlıların giriştiği “yeni” türden bir rekabetçi emperyalizm denemesini ve bu stratejinin kıtalar arası sonuçlarını inceliyor.

Kitap, Osmanlı İmparatorluğu’nun Berlin Konferansı’na (1884-85) ve Afrika’da cereyan eden şiddetli sömürge kapma yarışına katılımını işlerken, 19. yüzyıl sömürgeciliğinin parametrelerini de Osmanlı İmparatorluğu’nu da içerecek şekilde yeniden tanımlıyor. Mostafa Minawi, Avrupalı devletlerin değişimin küresel sahnedeki tek faili olduğu ve Şark Meselesi’ne çözüm aramakla sadece onların ilgilendiği algısına da karşı çıkıyor.

Padişahın emriyle çeşitli defalar Libya’ya ve Hicaz’a görev yolculukları yapmış bir Osmanlı paşası olan Sadik al-Mouayad Azmzade’nin seyahat günlüklerinin yol gösterdiği kitapta, bugüne kadar üzerine çok az şey yazılmış bir Osmanlı projesi, Hicaz Telgraf Hattı’nın hikâyesine de ışık tutuluyor.

 

Künye Bilgisi:

Osmanlılar Ve Afrika Talanı: Sahra’dan Hicaz’a İmparatorluk Ve Diplomasi

Yazar: Mostafa Minawi

Çevirmen: Ayşen Gür

Fiyat (KDV Dâhil): 24 TL

ISBN: 978-605-2116-57-9

Barkod: 9786052116579

Ürün Sırası: 173

Ana Kategori: Tarih

Ebat: 16,5 x 24 cm

Sayfa Sayısı: 232

Kapak Türü: Karton Kapak

 

Koç Üniversitesi Yayınları Hakkında

Koç Üniversitesi’nin “mükemmellik merkezi” olma hedefinin barındırdığı öncülük arzusunu benimseyen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yayımladığı kitapları, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak başlıklar arasından seçiyor.

Burasının Bilgisi dizisinde, bu coğrafya hakkında ve/veya bu coğrafyadan (geniş anlamıyla Ortadoğu) araştırmacılar tarafından yazılmış kitaplar yer alıyor. Literatüre ciddi katkı sağlayan, paradigmaları sorgulayan ya da değiştiren, daha önce kullanılmamış bulguları ya da uygulanmamış analiz yönetimlerini benimseyen önemli çalışmalar bunlar. Tarih, sanat tarihi, siyaset, sosyoloji, arkeoloji, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar alanlarında yapılmış araştırmalar öne çıkıyor.

Uçbeyleri dizisi genel okuru hedefleyen, her alt dizide o alanda bildiklerimizin sınırını ortaya koyan (“state-of-the-art”) ya da o sınırı ileri taşıyan, iyi yazılmış, ilginç ve ufuk açıcı kitaplardan oluşuyor. Pozitif bilimler, beşeri bilimler, sosyal bilimler, edebiyat kuramı, sanat, hukuk, tıp, etik gibi alanlar bu dizinin kapsamına giriyor.

Maddiyat dizisi Uçbeyleri’nin yaklaşımını finans, ekonomi, işletme, inovasyon, girişimcilik alanlarına uyguluyor.

Tuhaf Etki dizisiyse adının da çağrıştırabileceği gibi Türkçenin, okunduğunda “tuhaf bir etki” bırakan ayrıksı metinlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Dizide daha önce yayımlanmış ama değeri bilinmemiş ya da unutulmuş kitapların yanı sıra, ilk kez yayımlanacak çalışmalar da yer alıyor.

KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor.

KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.