BONNIE TYLER: BİR POP ROCK EFSANESİ

80’lerin pop rock efsanesi Bonnie Tyler, şu sıralar efsanevi şarkılara imza attığı Jim Steinmean ile yepyeni şarkılar kaydederken, son stüdyo albümü “Rocks and Honey” ile dünyayı dolaşıyor. Tyler, kendi cümleleriyle kariyerini, unutulmaz aşk şarkılarını ve planlarını anlatıyor.

bonnie1

Pop rock dünyasının efsanevi şarkıcılarından birisiniz, peki sizi sahnede hala en çok hangi şarkılarınız heyecanlandırıyor

Total Eclipse of the Heart’ı söylerken konserlerimde yüzlerce kişinin şarkıyı beraberce söylemesi hala beni çok heyecanlandırıyor. “Holding out for a Hero”, “Lost in France” şarkılarımı da dinleyici iyi biliyor ve bu bana sahnede müthiş bir şevk veriyor.

 

Aşk şarkıları söz konusu olduğunda, “Total eclipse of the heart” hemen herkesin aklına gelir, bu şarkının sizdeki yerini nasıl tarif edersiniz.

Jim Steinman’ın yazdığını da sanırım herkes biliyor ama video klibini de o çekmişti ve o sene MTV ’de en çok gösterilen video klip olmuştu. Yıllarca düğünlerde ilk dans şarkısı olarak çok çalındığını da biliyorum. İngiltere’deki Big Brother (Biri Bizi Gözetliyor) meşhur olduğu zamanlarda, evde son bölümlerde 24 saat boyunca yarışmacılar bu şarkıyı söylemeyi denediler. Hala çok seviliyor olması beni mutlu ediyor.

o-BONNIE-TYLER-facebook

1977 yılında ses tellerinizde nodül teşhisi konmuş ve kariyeriniz için çok şaşırtıcı bir hikaye böylelikle başlamıştı, biraz bu hikayeyi de anlatırmısınız.

Birçok şarkıcının başına gelebilir ve bende de nodül oluşmuştu. Ameliyattan sonra 6 hafta konuşma yasağı konmuştu ama konuşmadan duramadım ve yasağı deldim. Bu yüzden kısık bir sesim oldu ve ben de müzik kariyerimin bittiğini düşünüyordum. Yaklaşık 6 ay sonra stüdyoya girip “It’s a heartache”i okuduğumda , stüdyodaki herkes sesime çok duygu yüklediğimi düşünüyordu ve “It’s a heartache” ilk büyük hitim oldu.

 

”It’s a heartache” bahsettiğiniz gibi Uluslararası ilk büyük şarkınız oldu ve aşk şarkılarıyla ünlendiniz; sizce de size en çok aşk şarkıları mı yakışıyor.

Özellikle sesime en çok aşk şarkılarının yakıştığını biliyorum, Jim Steinman’la kendi tarzımı bulduğumu ve en çok rock sounduyla ve aşkla ilgili sözlerle şarkı söyleyerek kendimi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Çok duygu koyarak.

 

Kariyeriniz “Bobby Wayne And The Dixies” adlı gruba şarkıcı olarak seçilmenizle başlıyor; ilk zamanlar sizi şarkı söylemeye kim yüreklendirdi.

Annem beni cesaretlendiren, ilham veren tek kişi oldu. Opera severdi ve sesi opera için çok güzel bir sesti. Evde hep müzik dinler, şarkılar söylerdi. Beni müzikle büyüten ve kariyerim için yönlendiren şu anda da fotoğrafını elime alıp baktığım canım annem.

Bonnie_Tyler_ESC_-_United_Kingdom_01_cropMotown müzikleriyle ve Janis Joplin, Tina Turner gibi kadın şarkıcıların şarkılarıyla büyüdüğünüzü okumuştum, peki şimdilerde markette en çok hangi kadın şarkıcıları beğeniyorsunuz.

Ben hala büyük bir Tina Turner hayranıyım. Amy Winehouse çok iyi bir şarkı yazarıydı ve çok iyi şarkı söylüyordu ama kendine neden bu kadar yok edici davrandı, anlayamıyorum.

 

Karen Antonn’la düet yaptığınız “Total Eclipse of the heart”’ın Fransızcası “Si demain” tüm Avrupa’da 2 milyondan fazla sattı, en ünlü şarkılarınızdan biriyle yeniden hit olmak nasıl bir duygu.

Fransa’da tam 12 hafta satış bir numarası oldu ve bu kez tadını daha çok çıkardım. 1983 yılında hit olduğunda, çok yoğun bir promosyon çalışması ve konserler vardı, heyecanlıydım. Bu kez kendime güvenim tamamdı, liste başarısından çok daha büyük bir keyif aldım…

 

Yeni albüm hazırlıklarınız yine Jim Stein’la sürüyor, bu kez nasıl şarkılar geliyor.

Geçtiğimiz sene “Rocks and Honey”, 16. stüdyo albümüm oldu ve yeni şarkılar kaydetmeye devam ediyoruz. Bahsettiğim gibi aşk şarkıları seçiyoruz ve Jim ile melodileri harika çok iyi rock şarkıları seçtik bile.