Şarkılarım Yaşanmış Hikayeleri yada Hayallerimi Anlatıyor

Röportaj: Hakan Hakoğlu

Sosyal platformlarda seslendirdiği sözü müziği kendisine ait şarkılarla kısa sürede Türk Pop Müziği’nin genç ve başarılı seslerinden biri olan Ragıb Narin, beşinci teklisi “Menekşem”i Kasım ayında tüm dijital platformlarda dinleyici ile buluşturdu.

Ragıb Narin, 24 yaşına sığdırdığı 100’e yakın bestesinden, 2019 yılından bu yana dinleyici ile paylaştığı “Sevda Çiçeği”, “Gecekondu”, “Mavi”, “Gel Diyemem” şarkılarıyla Spotify ve dijital platformlarda yüzbinlerce kez dinlenerek büyük beğeni toplamıştı.

Hatayspor ve Mersin İdman Yurdu a2 takımlarında bir süreli şanslı futbol da oynayan Ragıb Narin yıl içerisinde 35 ülkeye yaptığı iş gezileri sırasında da gitarıyla şarkılar yazmaya ve söylemeye devam etti.

“Şarkılarımı en çok seyahat ederken yazıyorum” diyen Narin, annesinin memleketi Şam’a ve aynı zamanda yazları Kuveyt’e yaptığı seyahatlerle Arap müzik kültürü ile iç içe büyürken, Arapça şarkılar seslendirmeye de başladı.

Sahalardan sahneye adım adım pop müziğin yeni starı Ragıb Narin ile keyifli bir röportaj yaptık.

“Biriken bestelerim artık içimde ağırlık yapıyordu” diyorsunuz. Kaç besteniz var?

100 e yakın bestem var. Hayatımın her anında beste yapıyorum.

Genç yaşta dünyayı gezmişsiniz. Bu kadar seyahat etmenin nedeni neydi? Pandemi sürecinde evde kalmak nasıl bir duygu?

Futbolun ardından aile şirketimizde ticaretle uğraşmaya başladım. 2 yıl içerisinde 35 ülke gezdim. Hepsi iş ile ilgili seyahatlerdi. Ben Pandemi sürecinde de gerekli önlemler alındığı takdirde normal yaşama dönmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Barcelona’daydım. Pandemi sürecinde ailemle daha fazla zaman geçirdim ve yeni besteler yapmak için kendi içime döndüm. Yeni şarkım Menekşem’i yayınladım. Bu süreci olabildiğince verimli geçiriyorum diyebilirim.

Geçmişinizde profesyonel olarak futbol oynadınız. Profesyonel bir şarkıcı olma serüveni nasıl başladı?

Müzikle ilgili hayallerim net olarak ilkokulda müzik hocamın beni okullar arası müzik yarışmalarında sahneye çıkarması ile başladı. Küçük yaşlardan beri hep müzik kanallarını açıp tüm şarkıları ezberler ve klipteki kişi benmişim gibi gözlerimi kapatıp hayaller kurardım. Profesyonel olarak müzik yapmaya karar vermem ise futbolu bıraktıktan sonra hayatta yeni bir yola koyulmam gerektiğini düşünmem ile başladı.

Futbolun ardından dijital platformlarda müziğinizi insanlarla paylaşmaya başladığınızda ne bekliyordunuz?

Bestelerime güveniyordum. Şarkılarımı sosyal platformlarda ve Youtube’da yayınlamaya başladığımda tahmin ettiğimden çok daha fazla insana ulaştığımı gördüm. Hatta Youtube’a yıllar önce koyduğum amatör bir kayıt bile 30.000 görüntülenme rakamına ulaşmıştı. Hem bestelerime güvenmem hem de şarkılarımın çok güzel tepkiler alması yaptığım müziğin dinleyicide de bir karşılığı olduğunu anlamamı sağladı.

Anne tarafından Arap köklere sahipsiniz. İki farklı kültürle büyümek nasıl bir duygu? 

Öncelikle iki kültür birbirine çok uzak sayılmaz. O yüzden hiç uyum sıkıntısı çekmedim. Her iki kültürde büyümenin birçok avantajı var. Hele ki müzik sever bir insansanız, küçük yaştan itibaren iki farklı müzik kültürü ile büyüyorsunuz. Arap müzik kültürü çok zengin ve çeşitli, bu da bir müzisyen için büyük bir avantaj. Her iki dili ana dil gibi konuşuyor olmam da çabası.

Ardı ardına yayınladığınız tüm şarkılar çok sevildi. Sevda Çiçeği, Gecekondu, Mavi, Gel Diyemem ve son olarak Menekşem. Bu şarkılar ne anlatıyor?

Ortak noktaları hepsinin hayatımda bir yerlerinin olması. Şarkılarım ya beni anlatıyor ya da şahit olduğum olayları. Elime gitarı alıyorum ve sadece duygularıma yoğunlaşıyorum. Besteler ve sözler genelde bir kere de ve çok kısa sürede çıkıyor. Şarkılarım yaşanmış hikayeleri yada hayallerimi anlatıyor.

Fotoğraf çekimlerinizde adeta bir model görüyoruz. Görsellikle aranız nasıl? Sahnede ve özel hayatınızda giyinirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Çok sıkı olmasa da takip ederim. Sahnede daha çok stilistlere ve çevremde zevkine güvendiğim insanlara bırakıyorum kendimi. Ama özel hayatımda daha spor takılan bir insanım bunun nedeni ise futbolculuktan kalma bir rahatlık alışkanlığım var. İçinde rahat hissetmediğim kıyafetleri giymeyi çok tercih etmiyorum. Dikkat ettiğim en önemli şey giydiklerimin sade olması ve beni yansıtması.

Bundan sonraki projeleriniz neler?

Üretmeye ve yeni şarkılar yazmaya devam etmek istiyorum. Ocak ayında yeni single çalışmamı yayınlayacağım. Farklı dillerde özellikle Arapça bir şarkı yapmak ve Arap dünyasının sevilen şarkıcılarıyla ortak projeler gerçekleştirmeyi planlıyorum.