Talu Şarkıları Eşliğinde Anılara Yolculuk

Zeynep Talu

Türk pop müziğinde hit olmuş yüzlerce şarkının sözlerine imza atan Zeynep Talu, sahnelerin deneyimli ismi Barbaros ile birlikte müzikseverlerin yıllardır severek dinlediği ve ezbere bildiği şarkılarını sahneye taşıyor ve yepyeni bir formatta seslendiriyor. Annesi, efsanevi söz yazarı Çiğdem Talu’dan aldığı müzikal mirası başarıyla taşıyan Zeynep Talu, “hayatımızın özeti” diye nitelendirdiği şarkıları ve öykülerini izleyenlerle paylaşıyor. Projenin ilk single çalışması “Sevdik Sevdalandık” ı çok yakında dinleyicilerle buluşturmaya hazırlanan Zeynep Talu ve Barbaros ile söyleştik.

Zeynep Hanım, bizler sizi söz yazarı kimliğinizle tanıyoruz. Annenizin imzasını taşıyan ve kendi yazdığınız şarkıları sahnede seslendirmek nasıl?

Zeynep Talu: Çok güzel ve özel tabii benim için. Şimdiye kadar çok defa şarkıcı dostlarımın sahnelerine konuk oldum, davet ettiklerinde hiç nazlanmadan şarkı söyledim. Ama bu proje çok başka.Çünkü bu tamamen Barbaros ile bizim kendi sahnemiz. Programın tamamı benim yazdığım ve annemin yazdığı şarkılardan oluşuyor. Hayatımızın, yaşadıklarımızın, yaşayamadıklarımızın bir özeti diyebileceğim bu şarkıları izleyicilerin gözlerine bakarak söylemek gerçekten çok keyifli.

Barbaros Bey, Zeynep Hanım ile dostluğunuz uzun yıllara dayanıyor. Projeyi ilk kez anlattığında siz ne düşündünüz?

Barbaros: Söylediğiniz gibi Zeynep benim çok eski dostum, aynı zamanda prodüktörüm. Aynı dönemde olmasak da ikimiz de Saint Benoit’lıyız. Yani çok fazla ortak noktamız var ve bakış açılarımız da çok örtüşüyor. Bir akşam Bodrum’da otururken Zeynep aradı. Projeyi anlattı. Duyar duymaz çok heyecanlandım ve hemen yapalım dedim. Çünkü Talu şarkıları gerçekten çok özel, herkesin kendinden bir şey bulduğu şarkılar… Üstelik benim de sahnede seslendirmekten büyük keyif aldığım şarkılar…

Zeynep Talu BarbarosZeynep Hanım, elbette Çiğdem Talu gibi bir örnek varmış karşınızda ama bunu profesyonel bir meslek olarak yapacağınız aklınıza gelir miydi? Kararınız en başından beri bu yönde miydi?

Zeynep: Hiç öyle düşünmemiştim. Ben aslında hep avukat olmak istiyordum. Fakat ilk sözlerimi yazdıktan sonraki bir iki sene içinde, Melih (Kibar) sürekli “hadi festivale gidiyoruz, söz yaz”, “reklam müziği yaptım, söz yaz”, “Eurovision’a gidiyoruz, söz yaz” dedikçe… Ben bu işi yapmaya devam ettim. Sonra artık liseyi bitirirken bir karar vermem lazım dedim. Hukuk okuyacaksam tamamen ona yönelmem gerekecekti. Bu işi yapacaksam da buna… Düşündüm, taşındım ve bu yolda ilerlemeye karar verdim.

 

“Talu Şarkıları” projesinin ilk single’ı Sevdik Sevdalandık yayınlanmak üzere… Devamında neler olacak?

Barbaros:Sevdik Sevdalandık için üç ayrı versiyon hazırladık. Şarkının orijinal sıcaklığının kaybolmamasına özen gösterdik. Elbette modern sound’lardan da faydalandık eski kalmaması için. Bence 3 versiyonun da ayrı dinleyicisi olacak. Hedefimiz bu projeyle Türkiye’yi dolaşmak, yurt dışından isimlerle düetler yapmak.

Zeynep Talu: Sahne olsun, albüm olsun çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Projemize uygun her ortamda, her şehirde dinleyicilerle bir araya geleceğiz. Talu Şarkıları o kadar uzun bir liste ki… Söyleyecek, paylaşacak çok şarkımız var.