Top 10 Haziran Festivalleri

Top 10 Haziran Festivalleri

CHILL-OUT FESTİVAL

Türkiye’nin bir numaralı festivali Chill-Out Festival; 2018’in ilk buluşmasında daha önce sunulmamış olanı sunuyor. Yıllar içinde Chill-Out’ta yaşanmış tüm hikayelere farklı bir perspektif kazandırmayı hedefleyen “the missing part”, katılımcıları Istanbul adalarının ikinci büyüğü Heybeliada’ya davet ediyor. 23 Haziran Cumartesi öğlenden 24 Haziran’a uzanacak “the missing part” ile senenin en mutlu günlerine bir yenisi eklenirken festivalin kayıp parçaları da tamamlanacak. Her yıl özünü kaybetmeden genişleyen ve katılımcılarına doğanın tam ortasında özgür ve eşsiz bir atmosfer yaşatan, günü renklendiren kültürel ve sanatsal aktiviteler, alışveriş alanları ve seçkin yeme-içme alternatifleri ile bir klasik haline gelen Chill-Out Festival Istanbul, 2018 yılında bugüne kadarki en geniş kapsamlı müzikal seçkisini takdim etmeye hazırlanıyor.

 

CAPPADOX

Cappadox, Kapadokya’nın müthiş dokusunda gerçekleşen ve müzik, çağdaş sanat, gastronomi gibi farklı disiplinlerin buluştuğu bir festival. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin teması “Sessizlik.” Bu ilginç festivalin konsepti de oldukça farklı. Cappadox’a katılmak isteyenler için dört farklı paket sunuluyor: Gezgin, Kaşif, Yolcu ve Maceracı. Türkiye’nin her yıl heyecanla beklenen festivallerinden biri olan Cappadox dördüncü kez meraklılarıyla yeniden bir araya geliyor. 14-17 Haziran 2018 tarihleri arasında Kapadokya’nın büyülü atmosferinde müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava deneyimleriyle Cappadox bu yıl yine dopdolu geçecek. Gezgin paketi, festivalin tam anlamıyla tadını çıkartmak isteyenler için sunuluyor. Bu pakette tüm etkinlikler küratör ve yardımcı küratörle gezilebiliyor, ayrıca diğer aktivitelerde de katılım önceliği sağlanıyor. Kaşif paketi ise yoga seanslarından vadi yürüyüşlerine, konserlerden tadımlara kadar birçok olanak içeriyor. Cappadox macerasının müzik tarafında yer alanlar için ise Yolcu biçilmiş kaptan. Bu pakette konserlerin yanı sıra, ücretsiz olarak birçok festival aktivitesi de yer alıyor. Kapadokya’nın eşsiz doğasını içine çekmek isteyenleri de Maceracı paketi bekliyor. Burada açık hava aktivitelerini limitsiz deneyimlemek mümkün.

 

ULUSLARARASI AŞK

“Adriatik Aşkı Sürüyor”. Bu senenin Uluslararası Aşk festivali ilanlarının altında yazan mesaj tüm detayları vermek konusunda yetersiz kalıyor. Garden Festivali’nin şekillenmekte olduğu yıllar süresince, Tişno –hem Adriatik kıyılarında güneşle yıkanan muhteşem konumu, hem de her yaz yenileri ortaya çıkan sıradışı festivalleri ile- dans müziğinin en çok sevilen destinasyonlarından biri haline geldi. Bugünlerde, Garden Festivali’nin ruhunu taşıyan varisi ve -ismiyle müsemma- Uluslararsı Aşk Festivali; 1 hafta boyunca house ve disco müziğinin en kaymak tabaka temsilcileri olan, Avalon Emerson, Bicep, Intergalactic Gary, Joy Orbison gibi isimleri teknelerde, kumsallarda ve efsane açık hava gece kulübü olan Barbarella’s Discotheque’te müzikseverlerle buluşturacak. Bir hafta sürecek bundan daha iyi bir tatil fikriniz varsa, biz de duymak isteriz!

 

TERRAFORMA

Her geçen yılla birlikte, Terraforma Avrupa’da gerçekleşen festival sezonunun daha da kıymetli parçalarından biri olmayı sürdürüyor. Milano’nun dışında yer alan ormanlık alandaki bu gözlerden uzak ve süregelen etkinlik genellikle Labyrinth gibi bir isme saygı gösterisi olacak şekilde başlamakta ve 3 günük etkinlik boyunca benzerlerinden çok daha geniş bir müzik çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Festivalin Donato Dozzy ve Rabih Beaini ağırlıklı olsa da; 2018’de ayrıca Nkisi, Lanark Artefax ve Byetone’un hyper-modern tınılarına da yer verilecek. Ve bunların dışında yine, geniş yelpazeye sahip DJ’ler -Powder ve PLO Man- gibi; Batu ve DON’T DJ’in keskin ritmleri ve Jeff Mills’in yüksek tekno ritmleri yer alacak.

 

GOTTWOOD

Bildiğiniz gibi, ortam hep yağmulu olduğunda ve binlerce insan her sene dini bir inanış uğruna oraya akın ettiğinde, bir festival daha da özel ve anlamlı hale geliyor. Tıpkı Glastonbury gibi Gottwood da; en sonunda güneş göründüğünde tüm havanın çok daha muhteşem olacağını bilmenin verdiği güvenle bu kimliğini gururla taşıyor. Bu durum en çok da yemyeşil çimenlerle çevrili ve çok güzel bir göle sahip büyüleyici bir kır evi olan Carreglwyd Malikanesi’nden kaynaklanıyor. Nefes kesici bu doğal ortamı, Andrew Weatherall, Ben UFO, Sonja Moonear, Commix, Willow, Hunee Combine ve daha nicelerinin müzikleriyle biraraya getirdiğinizde; muhteşem güzellikte geçirilecek zamanın tarifine de ulaşmış olacaksınız.

 

AVA FESTİVALİ

Geçen yıl, Belfast’taki AVA 1 günden 2 güne uzatıldı ve bu işlerin yolunda gittiğinin habercisiydi. Bu senenin olayı ise; 90’larda İngiltere’de benzerleri arasında en büyüğü olan devesa bir alana sahip S13 Warehouse denilen daha geniş bir mekana taşımak. Stephen Titmus’un vurguladığı gibi, AVA’yı özel kılan onun boyu, ebatları veya dizilişi değil; ama dünyanın en iyi festival atmosferlerinden birini yaratan binlerce ve geneli üstleri çıplak müzik tutkunu gençlerdir asıl AVA’yı özel kılan. 2018’de, bir sürü İrlandalı müzik kahramanı ve Bicep, Saoirse ve Mano Le Tough’tan Hunee, Helena Hauff ve KiNK’ya kadar birçok uluslararası yıldızla kendilerinden geçene kadar dans edecekler.

 

FIELD DAY

Field Day 2017 versiyonunu br dizi etkileyici performans ve Aphex Twin’in ana sahne showuyla sonlandırdı. Aynı enerjiyi 2018’e de taşıyan bu Londra festivali, uzun yıllardır Victoria Park’ta gerçekleşmesinin ardından artık yeni bir mekanda, Brockwell Park’ta devam edecek. Bu senenin de sıralaması neden Field day’in müzikseverleri için bu denli yaşamsal olduğunun da yeni bir ispatı niteliğinde. Dimensions, CRACK ve The Hydra (Resident Advisor’ın yanısıra), festival Fever Ray ve Erykah Badu’dan Madlib, Thundercat ve Jeff Mills’e uzanan ve eklektik olduğu kadar da modern bir yelpazede 2 günlük bir coşku yaşatacak..

 

JUNCTION 2

Çok yüksek kiralar, bürokrasi, ciddi gürültü kısıtlamaları.. bunların hepsi Londra’nın büyük bir festivale ev sahipliği yapabilmesini zorlaştırıyor. Ama zor demek imkansız demek de değil. Junction 2 -yerel destekçisi LWE ile- yeterli deneyim ve isteğe sahip olunması halinde, Londra’ya hak ettiği house ve techno festivalinin nasıl da armağan edilebileceğinin en iyi örneğini oluşturuyor. Ve bu sene, bu harikulade konumda tam da istenildiği şekilde hazırlanan prodüksiyon ve ses sistemlerine yakışır şekilde hayranlık uyandıran bir program oluşturulmuş ve LSD, Len Faki, Dixon, Tale Of Us, Nina Kraviz, Joy Orbison ve Carl Cox’un şu ana kadar ilk defa Adam Beyer ile sırt sırta çalacakları bir sahne programı hazırlanmış.

 

STRANGE SOUNDS FROM BEYOND

Bu sene ilk defa 2 güne uzatılan Sounds From Beyond Festivali’ne ev sahipliği yapmak üzere üç büyük ekip -Rush Hour, Red Light Radio ve The Rest Is Noise- biraraya geliyor. NDSM Rıhtımındaki yaratıcı mekan, Noorderlicht’te gerçekleştirilen festivalin ilk haftasonu müddetince sürecek olan versiyonu yaklaşık 50 civarında Dopplereffekt ve I-F’in keskin elektro vuruşlarından, Antal, DJ Marcelle ve Young Marco gibi yerel kahramanların az bilinen house ve disco müziklerine yer verecek. Görünen o ki, Amsterdam’ın hemen her haftasonunun bu tarz büyük festivallerle dolu olması, Strange Sounds From Beyond gibi nispeten gözlerden uzak festivalleri daha da özel kılacak.

 

HER DAMIT

Soğuk Savaş dönemi sığınaklarından çılgınlık peşinde olmak, sadece Berlin civarında olabilecek bir şeymiş gibi geliyor kulağa. İkincisini gerçekleştirecek olan Her Damit Festivali; Almanya İçişleri Bakanlığı’na ait yeraltı sığınaklarından birine yeni bir soluk getirmek üzere düzenlenmekte. Tıpkı Alman başkentinde artık başka amaçla kullanılmakta olan eski fabrikalar veya enerji santrallerinin kulüplere dönüştürülmesi gibi, Her Damit de dünyanın en heyecan verici DJ’leri eşliğinde Norman Nodge, Kobosil’in sert riitmli technoları ve Roman Flügel, Eris Drew’un jacking house parçaları ile eğlenceyi tavan yaptıracaklar.