UNUTULMAZ ŞARKILARIYLA “LUZ CASAL”

Unutulmaz Pedro Almodovar filmi ‘Yüksek Topuklar’ için kaydettiği Augustin Lara klasiği ‘Piensa En Mi (Beni Düşün)’ şarkısıyla Türkiye’de de çok sevilen ‘La Pasion’ ile Türkiye’de yine platin plak satışlarını geride bırakan Luz Casal son olarak Best Of albüm çalışması ‘Un Ramo De Rosas (Bir Gül Demeti)’ ile de en çok satanlar arasına girmişti.

‘Gracias A la Vida’, ‘ Historia De Un Amor’, ‘Amado Mio’ gibi klasik şarkılara getirdiği yorumlarla tüm Avrupa’da romantik dinleyicilerin hayranlığını kazanan Luz Casal 29 Nisan’da Cemal Reşit Rey’de hayranlarıyla buluşacak.

Luz Casal ile 29 Nisan Cemal Reşit Rey konseri öncesi kariyerini, yeni projelerini ve İstanbul konserini konuştuk. 

Yeni albümünüzde Dalida şarkıları söyleyeceksiniz. Dalida şarkıları sizin için ne ifade ediyor?

Dalida’nın o zaman söylemiş olduğu şarkılar ben de saygı ve hayranlık uyandırıyor. O şarkılar benim için çok özel.Elmas plak alan ve 1000’den fazla şarkıyı 7 dilde kaydeden bir isimdi. Repertuvarı belirlerken kriterim, yorumcu olarak karakterime yakın olan, bu güne kadar söylenmemişya da onun kariyerinin farklı dönemlerini temsil eden şarkıları seçmekti.

Luz Casal müziğini nasıl tanımlıyor? Müzik kariyerinizde en önemli albümler hangileri?

Müziğe ilk başladığım yıllarda rock ve anglo – saxon bir tarzım vardı. Müzik zamanla değişen yaşayan bir şey. Ben de bir yorumcu olarak zaman içerisinde müzikal zevklerim anlamında değiştim. Hatta hala değişiyorum. Her album bendeki yenilikleri ve ruh halimi özetliyor. Kariyerimdeki tüm albümler bu nedenle çok özel ama ” V “, ” A contraluz ” ve  ” La Pasión” un benim için yeri ayrı. 

Pedro Almodavar’ın filminde Piensa En Mi şarkısını söylediniz. Almadovar filminde bir yorumcu olarak yer almak size neler kattı?

 Yüksek Topuklar filmi kariyerimin en özel anlarından biriydi. Almadovar muhteşem bir yönetmen müzik seçimi de tüm filmlerinde çok başarılı. Yaptığı işler her zaman övgü dolu yorumlar alıyor ve çok insana ulaşıyor. Şarkıcı olarak sanırım benim de daha fazla insan tarafından tanınmama vesile oldu.

Bir sanatçı olarak müzik dünyasına adım attığınızdan bu yana sizin için en önemli an hangisiydi?

Yaşadığım sayısız olağanüstü an var. Yeni bir ülkeye ilk hareket ettiğim birkaç saat; Hayran olduğum müzisyenlerle olan buluşmalarım, Görülen konserler. Müzikle ilgili yaşadığım her anın benim için özel bir yeri var.

Tecrübeli bir yorumcu olarak genç şarkıcılara ne önerirsiniz? Sizce başarılı bir kariyerin anahtarı nedir?

Çalışmak, saatlerce çalışmak ve diğer müzisyenlerin ve şarkıcıların daha önce yaptıklarını dinlemek ve kendini çok zorlamak.Kariyerim boyunca çok özel müzisyenlerle çalışma fırsatım oldu. Farkında olarak yada olmayarak verdiğiniz küçük büyük her kararın kariyeriniz için bir etkisi var. Bazen bir kişi bile kariyerinizin akışını değiştirebiliyor. Ama müziğe aşık olmak ve çalışmak herşeyin başında geliyor.

Türkiye sizin için ne ifade ediyor?

Türkiye’de bizi dinleyicilerimizle buluşturan Pasion Turca ekibi ile uzun yıllardır İspanya’dan da tanışıyoruz. Türkiye’deki her konserimde dinleyenlerden çok sıcak tepkiler alıyorum. İstanbul’u çok özledim. Kendimi özel hissettiğim şehirlerden biri 29 Nisan’da Cemal Reşit Rey’de dinleyicilerimle buluşacağım için çok heyecanlıyım.