Yeni Yıl Kutlamalarıyla Kendi Kültürlerini Yansıtan 6 Ülke

yeni yıl

2018 yılının son aylarına girdiğimiz şu günlerde, yeni yıl heyecanı başladı bile. Tüm dünyada değişik etkinlikler ve organizasyonlarla kutlamalar yapılan günde yeni yıldan istekler, hayallerin ışığında şekillenip gelişir. Değişik kültürlerde gelişen bu duygular ise ortaya değişik ritüeller çıkarıyor.

  1. İspanya

Keyif düşkünü olduklarıyla tanınan İspanyollar, yeni yılı lezzetli yiyeceklerle donatılmış masalar ile karşılıyorlar. Bu lezzetli masaların vazgeçilmezi ise üzümdür. Her yıl saatler gece yarısına gelmeden önce üzümler hazırlanır ve yılın 12 ayını temsilen 12 üzüm tanesini yeni yılın ilk saniyelerinde yiyerek kutlama yaparlar. Kendilerine şans getirdiğine inanılan bu gelenek, İspanya’nın yeni yıl kutlamaları içinde ilk sırada yer almıştır.

  1. Danimarka

Danimarka’nın soğuk iklimine inat, insanların yeni yılı kutlama coşkusu havayı ısıtıyor. Sadece yeni yıl kutlamasına özel kurulan Tivoli Gardens Noel Marketi, Danimarka’yı tıpkı masallardaki gibi ışıl ışıl kasabalara dönüştürürken, buz pistleri de dolup taşıyor. İnsanlar yıl boyunca evlerinde eski olan, kullanmadıkları tabakları yeni yıl kutlamaları için saklayıp kapılarının önünde sakladıkları tabakları kırarlar. Bu tabaklardan ne kadar çok varsa kötü şansın o kadar uzak olduğuna inanırlar. Kötü şansın kovulduğuna inandıkları bir diğer gelenekse ‘yüksekten atlama’. Saatlerin gecenin yarısını göstermeden önce herkes yerden yüksek bir yere çıkıp tam 12’de yüksek yerden zıplayarak yeni seneye hızlı bir giriş yapıyorlar.

  1. Japonya

Evlerinin girişine örtüler, ipler asarak şans getireceğine inanırlar ve evlerini de yeni seneye hazırlarlar. Dindar olan Japonlar yeni yıl kutlamalarında, burç listesinde kendilerini temsil ettikleri hayvanın kostümünü giyerek tapınaklara dua etmek için giderler. Saatler gece yarısı olduğunda da çanlar tam 108 kez çalmaya başlar. İnanışlarına göre 108 kez çalan çanlar 108 tane dert ve tasayı uzaklaştırmaktadır.

japonya yılbaşı

  1. Kolombiya

Yılbaşı zamanı ilk defa Kolombiya’ya gidecekseniz valizle dolaşan insanları görünce sakın paniğe kapılmayın. Yeni yıl için tercih ettiğiniz yerden koşarak uzaklaşmıyorlar tabii ki. Sadece geleneklerine sadık insanları görüyorsunuz. Yılbaşı günü boş valizlerle dolaşarak yeni senede bol bol seyahat edeceklerine inanıyorlar.

  1. Finlandiya

Çok eskiden bugüne gelen bir geleneğe göre yeni yıla girerken, su dolu kaba erittikleri tenekeleri dökerler. Tenekelerin yeni şekilleri yorumlanır. Kurşun döktürmeye çok benzeyen bu işlemin sonucunda şekiller yolculuğu anımsatıyorsa, kişinin yeni yıl boyunca seyahat edeceği düşünülür. Şekil kalbe benzetiliyorsa evlilik ya da yeni bir aşk olacağı anlamına gelir.

  1. Belarus

Belarus’ta ise evlilik üzerine kurulmuş yeni yıl kutlamaları ön planda. Yılbaşı kutlamalarında henüz evlenmeyen kadınlar ellerine birer mısır tanesi alıyor ve aynı anda tavanın üzerine koyuyorlar. Hangi kadının koyduğu mısır ilk patlarsa o kadının yeni sene içerisinde evleneceğine inanılıyor. Bu geleneğin farklı bir versiyonu da yapılmakta. Bu versiyonda ise bekar kadınların önüne mısır konuluyor ve ortaya bir horoz bırakılıyor. Horoz, hangi kadının önündeki mısırı yerse, ilk o kadının evleneceğine inanılıyor. Bir diğer oyundaysa evli olan kadınlardan biri eve bir parça ekmek ve bir yüzük saklıyor. Bekar olan kadınlar da ekmek ve yüzüğü aramaya başlıyorlar. Ekmeği bulan kadının zengin bir kocayla, yüzüğü bulan kadının ise yakışıklı bir erkekle evleneceğine inanılıyor.