Yunan Müziğinin Kraliçesi Despina Vandi, İstanbul’a Geliyor!

despina vandi

Karşı kıyının en sevilen seslerinden Despina Vandi, 17 Eylül’de 7. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında hayranlarıyla buluşacak.

Albümleriyle en yüksek satış rakamlarına ulaşan, dünya müzik listelerinde zirveye yerleşen, 20 yılı aşan kariyerinde birçok saygın ödüle layık görülerek ününü Yunanistan sınırları ötesine taşıyan Despina Vandi, en sevilen şarkılarını Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava sahnesinde seslendirecek. Şarkıları pek çok sanatçı tarafından cover’lanan Despina Vandi’nin, Anaveis Foties şarkısını Mustafa Sandal Aşka Yürek Gerek, Apapa şarkısını Ziynet SaliBa-Ba, TheloNa Se Do şarkısını Yaşar ve Yıldız Usmonova Seni Severdim ismiyle seslendirmişti. Sanatçı bu yaz başında “Mamma Mia” müzikaliyle geniş bir turneye çıktı ve kapalı gişe gösteriler gerçekleştirdi.

Despina Vandi, 17 Eylül akşamı vereceği sürprizlerle dolu konser öncesinde sorularımızı yanıtladı.

30 yıla yaklaşan kariyerinizde şarkılarınızla, kliplerinizle, sahne şovlarınızla hep övgü topladınız. Aldığınız ödüllerle, turne programlarınızla tüm dünyada geniş bir hayran kitlesine ulaştınız. Şöyle bir geriye dönüp baktığınızda bu başarıları hayal ediyor muydunuz?

Daha çocuk yaşlarda sanatla ilgili bir şeyler yapmanın hayalini kuruyordum. Müzik, oyunculuk, yaratıcı tarafımı gösterebileceğim her şey beni fazlasıyla cezbediyordu. Bir şeyi çok istemek çok önemli… Tabii bunun için çok çalıştım, emek verdim. Hal böyle olunca başarı ve takdir beraberinde geldi. Bunca yıldır hep artan bir motivasyonla işimi yapmanın arkasında da dinleyicilerden aldığım alkışlar ve onların sevgisi var. Dolayısıyla kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum. Tabii bu zorluklarla dolu bir yolculuk. Risk almaktan, mücadele etmekten korkmamak gerekiyor. Önemli olan sadece iyi şarkı söylemek değil, müzik yoluyla insanlarla derin bir iletişim kurabilmek…

Tabii Türkiye’de de sizi hayranlıkla takip eden bir kitle var. Hatta birçok şarkınız Türk sanatçılar tarafından Türkçe sözlerle seslendirildi…

Evet, şarkılarımı Ziynet Sali, Mustafa Sandal, Yaşar & Yıldız Usmonova gibi sanatçılar çok başarıyla Türkçeleştirdi ve seslendirdi. Ziynet Sali ile aynı sahneyi de paylaştık. Benim için çok keyifliydi. Zaten Türk müziğini çok seviyorum, kalbime dokunan şarkılar var. Dolayısıyla şarkılarımın başka sanatçılar tarafından yeniden yorumlanması beni çok mutlu ediyor.

Bu sene “Mamma Mia” müzikaliyle geniş bir turne yaptınız. Sizin için nasıl bir deneyimdi?

Farklı şeyler denemeyi seven biri olarak müthiş keyif aldığım ama aynı zamanda çok çalışmamı gerektiren bir proje oldu benim için. Hiç zorlanmadım diyemem. Çünkü bir müzikal söz konusu olduğunda sadece şarkı söylemiyorsunuz, oyunculuk yönünüzü de göstermeniz gerekiyor. Filmde Meryl Streep’in oynadığı Dona karakterini canlandırıyorum. Ekibimiz çok keyifli, izleyicilerin ilgisi de çok güzel. Gösterilerimiz kapalı gişe devam ediyor. Böyle bir projenin parçası olduğum için çok mutluyum.

İstanbul’da Klarnet Festivali kapsamında sahne alacaksınız. Konser öncesi duygularınızı paylaşır mısınız?

İstanbul benim çok sevdiğim, hayran olduğum bir şehir. Belki biliyorsunuzdur, Kyriakos Papadopulos’un “An SouLeipo” şarkısının klibini de İstanbul’da çekmiştik. Dolayısıyla olağanüstü bir yaz akşamında, bir açık hava konserinde, tekrar dinleyicilerimle buluşacağım için çok heyecanlıyım.

Hayranlarınız sahnedeki giyim tarzınızı da yakından takip ediyor. Hatta kendi koleksiyonunuzu sergilediğiniz bir internet siteniz de var. Despina Vandi stilini biraz bize anlatır mısınız?

Aslında günlük hayatımda çok sade bir stilim var. Bazen bir kot pantolon, beyaz t-shirt bana fazlasıyla iyi hissettiriyor. Tabii sahne kostümlerim çok daha gösterişli, çok daha çekici oluyor. Şık olmasının yanı sıra sahne performansıma, konserin konseptine uygun olmasına dikkat ediyorum. Tabii aynı zamanda kendimi içinde rahat ve mutlu hissetmeliyim. Nostaljik ve romantik çizgileri de seviyorum.

Röportaj – Işıl GEREK