“ Benim Kedilerim ” Kitabı Raflarda Yerini Aldı

gürbüz dogan eksioglu

Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun illüstrasyonlarından oluşan “ Benim Kedilerim ” isimli kitabı çıktı.

The New Yorker dergisinin kapağında yer verilen çalışmalarının dışında dünyaca ünlü gazete ve dergilerde yayınlanan çalışmaları; açtığı uluslararası ve ulusal sergileriyle dünyada tanınan Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun son kitabı “ Benim Kedilerim ” Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nden çıktı.

27’si uluslararası, toplam 72 ödül alan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, son kitabında kedi illüstrasyon çalışmalarıyla bizi görsel dünyasına çağırıyor, kediler aracılığıyla dünyanın halini gözler önüne seriyor. Kedi sevgisiyle çizim ustalığını harmanlayan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, son kitabında 95 kedi illüstrasyonu, üç adet fotoğraf ve çok sayıda aforizmaya yer veriyo.

“Benim Kedilerim”in çıkış noktası, Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun geçen sene Eskişehir, Ankara ve Antalya’da aynı isimle yaptığı sergilere dayanıyor. Gürbüz Doğan Ekşioğlu, serinin ilk kitabı olan “Benim Kedilerim”e dair şunları söylüyor:

“New Yorker dergisinin kapağı için sunduğum üç çalışmamdan biri fincanın içine oturmuş, kuyruğu kulp olmuş bir kediydi. O çalışmam, 1992 senesinde derginin kapağında yayınlanınca çok beğenildi. Bu durum benim kedili çalışmalarıma devam etmemde büyük etkendir. Seneler içinde değişik dergi kapakları ve sergilerim de oldu. Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nin önerisiyle kedili çalışmalarımdan oluşan kitabımı yayına hazırladık, sonucu da çok güzel oldu. Yeditepe Üniversitesi yönetimine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”