Müziği Mizahla Harmanlayan Bir Gösteri: Pagagnini

Pagagini am 26.5.2016 auf der Werftbühne Korneuburg Rights only for facebook, Internet and Homepage

Röportaj: Işıl GEREK

Tüm dünyada kalabalıkları coşturan ve izleyenleri güldüren Pagagnini, 9 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda olacak.

İlhamını efsanevi İtalyan keman virtüözü Paganini’den alan gösteri klasik müziği mizah ile harmanlayacak.

Thomas Potiron, Fernando Clemente, Gueorgui Fournadjiev ve Isaac M. Pulet’den oluşan virtüöz dörtlü, Paganini’nin sofistike kompozisyonlarını, cüretkar kişiliğini ve tartışılmaz yeteneğini sahneye taşıyacak.

Sanatçılar gösteri boyunca Paganini’nin bestelerinin yanı sıra Mozart, Pachelbel, Chopin, Boccherini, Falla ve Sarasate’nin eserleri ile rock ve folk melodilerin de yer aldığı renkli bir repertuvar seslendirecek.  

Gösterinize ilham veren efsanevi İtalyan keman virtüözü Paganini için neler söylersiniz?

Gösterimiz tüm zamanların en iyi kemancısına ithafta bulunuyor. Paganini, müzik tarihinin ilk rock starıdır. Kendi müzik türünü popüler hale getirmiş ve çok geniş kitlelere konserler vermiştir. Ve elbette bizim için de yeri çok ayrıdır.

Paganini izleyicilere ne vadediyor? Gösteriyi nasıl anlatırsınız?

Pagagnini müzikal bir gösteri, izleyiciyi müzikle eğlendiriyor. Elbette içeriğindeki mizahi öğelerin ve esprilerin bu eğlencede payı büyük.

Pagagnini gibi klasik müzik ile güldürüyü bir araya getiren gösterilerin gençlerin klasik müziğe olan ilgisini artırdığını düşünüyor musunuz?

Galiba gençler bu müziği anlamayacakları endişesiyle klasik müzikten çekiniyorlar ve keyif almayacaklarını düşünüyorlar. Klasik müzikle mizahı bir araya getirmek gençlerin klasik müzikten zevk almasının o kadar da zor olmadığını göstermenin yollarından yalnızca biri. Klasik müzikten zevk almak için uzman olmaya gerek yok. Klasik müzik dünyası aşırı ciddi ve katı bir duruşa sahip olduğundan gençler kendilerini bu müzikle bağdaştıramıyor. Bunu değiştirmeli ve bu müziğin aslında ne kadar harika olduğunu fark etmelerini sağlamalıyız.

Türkiye’ye daha önce de gelmiştiniz. Dinleyici kitlesine ve ülkemize dair neler söylersiniz?

Türkiye’de hep çok sıcak karşılanıyoruz. Müzikseverlerin gösterilerimize gösterdiği ilgi de bizi çok mutlu ediyor. Her defasında biletlerimiz tükeniyor. Umarım bu kez de aynısı olur.