Noam Chomshy, On İlkede Amerikan Rüyası’nın Niçin Ağıda Dönüştüğünü Yazıyor!

Amerikan Rüyası İçin Ağıt

Noam Chomsky’nin insanları tuzağa düşürmenin birçok yolunun denendiği Amerika’nın neden “rüya” olmaktan çıktığını yazdığı Amerikan Rüyası İçin Ağıt kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Noam Chomsky’nin insanları tuzağa düşürmenin birçok yolunun denendiği Amerika’nın neden “rüya” olmaktan çıktığını yazdığı Amerikan Rüyası İçin Ağıt kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Sınıfsal hareketlilik “Amerikan Rüyası”nın önemli bir kısmını oluşturur. Yoksul doğarsın, çok çalışıp zengin olursun. Herkesin düzgün bir iş bulması, ev sahibi olması, araba alması, çocuklarını okula göndermesi mümkündür, denir. Noam Chomsky bu hayalin gerçekle uygun olmadığını ortaya koyuyor.

“Rüya” sürdürülmek zorunda, yoksa dünya tarihinin en zengin, en güçlü ülkesinde yaşayan, olağanüstü avantajlara sahip insanlara etraflarında gördükleri gerçeği nasıl açıklayabilirsiniz?

Birçok rüya gibi Amerikan rüyası da içinde büyük mitik unsurlar barındırıyor.

Eski günlerde, Avrupa’dan gelen göçmenlerin bırakıp geldikleri ülkede hayal bile edemeyecekleri belirli bir servet, ayrıcalık, özgürlük ve bağımsızlık düzeyi tutturması ihtimal dâhilindeydi. Hâlihazırda biliyoruz ki bu artık geçerli değil.

Hatta toplumsal hareketlilik Avrupa’da olduğundan daha düşük burada. Fakat rüya yok olmuş değil, propagandayla sürdürülüyor. Her siyasi konuşmada duyarsınız, “Bana oy verin, rüyayı geri getirelim.”

Chomsky’nin aldatma amaçlı yürütülen propagandayı, izlenen yöntemleri ele aldığı kitabında tüm dünyada izlenen propaganda ve yöntemlerle benzerliklerini görecek, izlenen bu politikaların nasıl tek merkezli üretilip bütün dünyaya pazarlandığına tanık olacaksınız.

Noam Chomsky

Siyaset filozofu, aktivist, dilbilimci NOAM CHOMSKY inandığı hakikate olan bağlılığı ve parlak düşünceleri dolayısıyla dünyaca sevilen bir şahsiyettir. 7 Aralık 1928’de Philadelphia’da doğan Chomsky Pensilvanya Üniversitesi’nde dilbilim, matematik ve felsefe eğitimi görmüş, 1955’te aynı üniversitede doktor unvanını almıştır. MIT’de elli senedir ders veren Chomsky, Dilbilim ve Felsefe bölümünde onursal enstitü profesörüdür. Dilbilim çalışmalarıyla çığır açmış, siyaset yazılarıyla onlarca yıl önemli katkılar sağlamıştır. 2001’de yayımladığı ilk uluslararası çok satan kitabı 9-11, 11 Eylül sonrasında çıkan en etkili kitap olarak gösterilebilir. Çok sayıda eseri Türkçeye çevrilen Noam Chomsky’nin yayınevimizden çıkan kitapları: Nükleer Savaş ve Çevre FelaketiDünyayı Kim Yönetiyor?, Geleceği Kurgulamak, Güç Kimin Elinde?, Filistin Üzerine Konuşmalar.

ARKA KAPAK YAZISI

“Noam Chomsky Amerikan Rüyası İçin Ağıt’ta müthiş zekâsıyla ütopik bir ideoloji olarak neoliberalizme ışık tutuyor…”

—Chris Hedges, Pulitzer Ödüllü Araştırmacı Gazeteci ve Wages of Rebellion: The Moral Imperative of Revolt’un yazarı.

FİLM HAKKINDA

“Bu tempolu ve ikna edici filmde entelektüel gücünün zirvesinde olan bir Chomsky ile karşı karşıyayız.”

The New York Times (NYT Eleştirmenlerin Seçimi)

“Muhakkak seyredin. ABD’nin midesine indirilen, indirilmesi de gereken bir yumruk.”

Indiewire

“Eşitsizlik tartışmasına yapılabilecek en iyi girişlerden biri.”

The Hollywood Reporter

“ABD’nin mevcut siyasal gerçeklerine dair kışkırtıcı bir röntgen.”

—rogerebert.com