Top 10 Eylül Festivalleri

top 10 eylül festivalleri

Top 10 Eylül Festivalleri

BOZCAADA BAĞBOZUMU FESTİVALİ

Sakin, doğal, huzur dolu… Saymakla bitmez özelliklere sahip Bozcaada yurdumuzun en nadide adalarından da biri. Bozcaada’da her yıl düzenlenen Bağbozumu Festivali’ne bir kez katılan bir daha katılmak için günleri sayar katılamayanlar ise bin pişman olur. Etkinlik 2 gün boyunca konserler ve yarışmalarla dolu dolu geçmekte. Bozcaadalı şarap üreticilerinin her biri kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumları ile başlayan festival, ziyaretçilerin bağ işçileriyle birlikte traktörlere binip bağlara üzüm toplamaya gitmesiyle devam ediyor. Üzümler eski dönemlerde olduğu gibi eşeksırtında, at arabasıyla, traktörlerle ya da pırpır eşliğinde tören alanına getiriliyor ve festival eğlencesi tüm coşkusuyla devam ediyor!

GEZGİNFEST VAN

Doğunun ilk müzik festivali özelliğini taşıyan GezginFest Van 7- 9 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Türkiye’ nin en büyük line- up’larından birine ev sahipliği yapacak olan GezginFest Van, Van Gölü kıyısında bulunan Gevaş Ada İskelesi yanında yapılacaktır. İran, Azerbaycan, Ermenistan gibi ülkelerden sanatçılar ile world music temasında, çizgi dışı bir etkinliğe imza atılacaktır. Van’da ilk defa yapılacak festivalde; sosyal yaşam alanları, oyun parkları, kütüphaneler, engelli çocuklarımızın eğlenebileceği parkurlar ve hayalini gerçekleştirmek isteyen tüm güzel insanların unutamayacağı bir 3 gün hayal edilmektedir. İnsanı ve doğayı seven, hayvan dostlarımıza şefkat gösteren, ‘‘mutluluk paylaştıkça güzeldir’’ felsefesini benimseyen festival topluluğu amaçlanmaktadır.

İSTANBUL COCKTAIL FESTİVAL

Rengarenk görünümleri, yaratıcı sunumları, tüm damak tatlarına uygun farklı lezzetleri ve her duruma yakışan çok çeşitli alternatifleriyle yeme içme dünyasının hız kesmeyen yıldızları kokteyller, Türkiye’nin kokteyl festivali ile Eylül’de yeniden KüçükÇiftlik Park’ta! İlk kez 2017 Ekim’inde düzenlenerek Türkiye’yi yepyeni bir festival anlayışıyla tanıştıran Cocktail Festival, bir yıl ve iki festivalin ardından bu özgün kültürün her seviyeden meraklılarını bir kez daha KüçükÇiftlik Park’ta toplamaya hazırlanıyor. İstanbul’un usta kokteyl duraklarının imza lezzetleri, ödüllü miksolojist ve gurmelerin eğitici ve eğlenceli atölyeleri, lokal sahnenin güncel isimlerinin renkli performansları ve bağımsız butiklerin özenli tasarımları ile renklenecek İstanbul Cocktail Festival 2018 1Eyül’de başlayıp 2 Eylül’de bitiyor.

7.ULUSLARARASI KLARNET FESTİVALİ

“İstanbul Nefes Alıyor” sloganıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 7. Uluslararası Klarnet Festivali 8 / 17 Eylül’de İstanbul’da! Sokak etkinliklerinden salon konserlerine, workshoplardan açıkhava konserlerine ve meydan konserlerinden yarışmalara kadar büyük bir kültür sanat yelpazesiyle 7. Uluslararası Klarnet Festivali bu sene de İstanbul’a nefes aldırıyor.

18.ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ

Her yıl yerli ve yabancı dünyaca ünlü sanatçıları Antalyalı sanatseverlerle buluşturan festival, klasik müzikten, caz müziğe ve özel şovlarla zengin bir program sunmaktadır. Düzenlenen, halk konserleri, Antalya’nın birçok noktasında gerçekleştirilen ustalık sınıfları, söyleşileri, sergiler, atölye çalışmaları, seminerleri ve sosyal sorumluluk projeleri ile birçok ilke imza atarak yerli ve ulusal basında çok ses getiren Festival, aynı zamanda Antalya’nın her ilçesine giderek halkla buluşmaktadır. Türkiye’nin kültür ve turizm tanıtımını yapan en önemli festivali olarak gerek yurtiçinden gerek yurtdışından övgüler alan Uluslararası Antalya Piyano Festivali, konserler ve bünyesinde gerçekleştirilecek etkinlikler aracılığıyla zengin tarihimizin, kültürel çeşitliliğimizin ve coğrafyamızın tanıtılmasında son derece önemli bir etkinlik olarak öne çıkmaktadır. 18.Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Antalya Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle buluşuyor.

MİLYONFEST İSTANBUL

Milyon Yapım İstanbul’da bugüne dek yapılmış en büyük açık hava müzik festivalini düzenlemek üzere hazırlıklarını tamamladı. Geçtiğimiz yıl 6 büyük şehirde rock müziğin en iyi isimlerini bir araya getirerek Anadolu’da yeniden festival coşkusunu yaşatan Milyon Yapım, Umut Kuzey önderliğinde Milyonfest İstanbul ile bu büyük coşkuyu İstanbul’a taşıyor. Milyon Beach’ Kilyos de bu yıl ilk kez düzenlenecek ve gelenekselleşmesi planlanan 4 günlük festivalde, 3 büyük sahnede farklı türlerde onlarca müzisyen sahne alacak. ‘Yüzdeyüz müzik ve eğlence’ sloganı ile yola çıkan festival, diğer festivallerinden farklı olarak yabancı sanatçı ve grupları da ağırlayacak. Detaylı program çok yakında açıklanacak. Yılın En Büyük Açık Hava Festivali Milyonfest İstanbul 13- 16 Eylül 2018 Tarihlerinde Milyon Beach Kilyos’ta

GALWAY ULUSLARARASI OYSTER FESTİVALİ

Galway Uluslararası Oyster Festivali, İrlanda’nın Galway şehrinde her sene eylül ayının son haftasonu, istiridye sezonunun başlangıcında kutlanıyor. Dünyanın en eski istiridye festivali aynı zamanda St. Patrick Günü’nden sonra İrlanda’nın ikinci uluslararası festivali olma özelliğine sahip. İlk kez 1954 yılında organize edilen festival bu sene 26-28 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Canlı müzik ve akşam yemeği ile başlayan program, Galway’in geleneksel ortaçağ sokaklarındaki eğlenceli geçit töreni, istiridye tadımları ile devam ediyor.

THAMES FESTİVALİ

Londra’nın merkezindeki Southbank bölgesinde düzenlenen geleneksel Thames Festivali, Londra’nın barındırdığı birçok kültürün bir arada yaşamasını kutlamak amacını taşıyor. Turistlerin uğrak yeri olan, nehir kenarında Southbank, Westminister Köprüsü, Waterloo Köprüsü ve London Eye önündeki alanda kurulan festival kapsamında, dans gösterileri, ışık oyunları, çocuklar için sokakta tiyatro ve özel eğlenceler, akrobatik gösteriler ile birbirinden farklı ürünlerin satıldığı bir pazar kuruluyor. Londra’da oldukça ünlü olan, sokak tiyatrocularının tek kişilik gösterileri ve sokak sanatçılarının çeşitli performansları, festival alanındaki ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor. Thames Festivali, Londra’nın en büyük ücretsiz sanat festivali olma özelliği taşıyor.

FESTİVAL NO.6

Birleşik Krallığın bir parçası olan Galler Bölgesi’nin turistik kasabası Portmeirion’da 2012 yılından beri Festival Number 6′e ev sahipliği yapıyor. Yıllık sanat ve müzik festivalinde rock’n roll, folk, house, tekno ve dans müzik türleri dahil olmak üzere geniş kapsamlı performanslar yer alıyor. Aileler ve engelli konuklar için özel kamp alanları olan festival; tropikal bitki örtüsü ile çevrilmiş, göz alıcı Akdeniz mimarisiyle inşa edilen, dinginliği ve doğallığıyla da dikkat çeken bir destinasyonda gerçekleşmesiyle fark yaratıyor. Butik otelde konaklayacağınız gibi, kamp alanında kendi çadırınızı kurarak da festivalin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu yıl 4-7 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festivalde Bonobo, Pet Shop Boys, Steve Mason gibi önemli isimler yer alıyor.

TUZ KÜRÜ FESTİVALİ

Hayatlarını çölde göçebe olarak sürdüren Tuaregler için yağmur mevsiminin sona ermesinden önce kutlanan Tuz Kürü (Cure Salee) festivali son derece önemli bir etkinliktir. Yağmurla birlikte ortaya çıkan tuzlar yaşamlarında önemli bir yer tutar. Ancak festivali tüm dünyada ilginç kılan özelliği kabile erkeklerinin, kadın kılığına girip kendilerine eş araması ve bu süre içerisinde, farklı gruplardan kadınlarla bir araya gelip tanışma fırsatı bulmalarıdır. İki günü çok önemli olmakla birlikte festival yedi gün yedi gece sürer. Erkekler, evlenmek için kadın güzelliğini anlamak zorundadırlar. Bu nedenle, festival boyunca erkekler; saatlerce tuvaletlerde zaman geçirerek makyaj yapıp kadın kıyafetleri giyerler ve dans ederek kadınları etkilemeye çalışırlar. Festival başladığında erkekler, en hareketli bölgeyi seçip kadınların önünde dans ederek şarkı söylemeye başlarlar. Şarkı söylemenin iç güzelliklerini açığa çıkardığı ve bunun da onları kadınlar karşısında dayanılmaz kıldığı düşüncesi, oldukça yaygındır. Kadınlar ise tercihlerini, algılanması zor bakışlar ve kol hareketleriyle belli ederler. Bu hareketler, alçak gönüllülüklerinin ve utanma duygularının bir göstergesi olarak karşılanır. Seçilmeyen erkekler ise, bir eş bulana dek dans etmeyi sürdürürler.

LONDRA TASARIM FESTİVALİ

İlk olarak 2003 yılında düzenlenen Londra Tasarım Festivali, dünyanın en önemli tasarım organizasyonlarından biri. Her yıl 300′ün üzerinde sergi ve etkinliğin gerçekleştiği bu festival bu yıl 13-21 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Yerini kiraya vermek isteyenlerle kalacak kiralık bir yer arayanları buluşturan ve misafirlerin ev sahiplerinin yerleri için rezervasyon yapabileceği bir topluluk pazarı olarak kendini ifade eden Airbnb, bu sene Trafalgar Meydanı’nda Landmark Project için Londra Tasarım Festivali ile işbirliği yapıyor. Bu senenin bir diğer sürprizi Sonsuz Merdiven projesi ise çarpıcı tasarımı ile Tate Modern’de yer alacak. Çok daha fazlası için Eylül’ün ikinci haftası Londra’da olmalısınız.

PARİS TECHNO PARADE

Elektronik müzik kültürünün varlığını benimsetmek ve bu müziğe olan ilgiyi genişletmek için 1998 yılında ilk kez Technopol Derneği işbirliği ile yapılan Paris’teki festival bu sene 16. yaşını kutluyor. Her yıl şehrin farklı bir noktasında organize edilen festival aslında müzik kamyonunun gün boyu şehri belli bir rotada dolaşmasıyla gerçekleşiyor. Bu sene 13 Eylül tarihinde kutlanacak festivalin rotası Place de la Nation’dan başlayarak Place de la Bastille’de son bulacak.