​Ağız Kokusuna 10 Doğal Çözüm

ağız kokusu

“Ağız kokusu sorununu yaşayanlar insanlar gülümsemek istemedikleri gibi konuşmak bile istemezler” diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Ağız kokusunun çözümü aslında çok basit. Mutfağa gidin ve listedeki besinlerden biriyle ağız kokunuzu çözün” diyor!

Dişlerinizi fırçalamanıza engel bir yerdeyseniz ya da dişlerinizi fırçaladığınızda bile ağız kokusu azalmıyorsa, basit ve etkili olan doğal çözümleri uygulayabilirsiniz… Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ağız kokusunu gidermede yardımcı olabilecek besinlerle ilgili bilgi verdi:

nane limonPeynir: Yapılan araştırmalarda yemekten sonra yenen peynirin, ağızdaki asit düzeyini azalttığı ve bu nedenle çürük oluşmasını engellediği gözüküyor. Ayrıca peynir tüketmek, ağız kokusunun oluşmasını da önlüyor.

Elma, armut, havuç: Bu besinler, içeriğindeki lifler nedeniyle tükürüğü temizliyor ve nefesi tazeliyor.

Limon: Sade soda içerken içerisine limon dilimleri atın ve sodanızı içtikten sonra limon dilimlerini yiyin. Ayrıca mentollü ya da limonlu şekerler de yiyebilirsiniz.

Nane-maydanoz: Çiğ bir şekilde yiyebileceğiniz birkaç yaprak nane ya da birkaç dal maydanoz, nefesinizi temizlemeye yardımcı olur.

Kahve: Ağız boşluğundaki bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler ağızda kötü bir kokuya sebep olur. Kahve çekirdeği çiğneyerek bileşenlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Yemek yedikten sonra Türk Kahvesi içmek de ağız kokusuna karşı etkilidir.

Karanfil: Karanfil çiğnemek de herkesin bildiği gibi ağız kokusunda en etkili ve en ucuz yöntemlerden biridir.

Yoğurt: Probiyotik açısından zengin olan her türlü besin (özellikle yoğurt) düzenli yendiğinde ağız kokusunu gidermede önemlidir.

Çinkolu sakız: Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko barındıran ürünler de ağız kokusunu yok eder. Dişlerinizi fırçalayamadığınız zamanlarda çinkolu sakız çiğneyebilirsiniz.

Tarçın: Tarçın çiğnemek ya da tarçınlı içecekler içmek ağızdaki bakteriler ile mücadelede faydalı olabileceği biliniyor.

Bol su içmek: Sık sık ve bol su tüketmek, ağız kokusunu gidermede etkilidir. Bol su tüketmek, özellikle de tükürük yüzünden oluşan ağız kokusunu gidermeyi sağlar.