ÇOCUKLARIMI ASLA BABASIZ BIRAKMAYACAĞIM “DOĞUŞ”

Ünlüler Mutfakta bölümümüzün bu ayki konuğu Doğuş oldu. Hamdi Restoran’da geçirdiğimiz vakit, fotoğraflardan da anlayacağınız üzere; hayli keyifliydi. Kendisini önce kebap tezgahına sokup kebap yaptırdık, o da yetmedi fırının başına geçirip, bir güzel lahmacun açtırdık. Ne istesek itiraz etmedi. Oldukça mütevazi, tepkisini belirtmek hususunda da bir o kadar net biri.  Kendi de; “başıma ne geldiyse fazlasıyla net olmam yüzünden geldi.” diyor zaten. Değişmedim, beni tanıdığınız ilk günkü adamım dese de, bence değişmiş. Baba olmak hele hele ikiz babası olmak, bir sağ omuzundan bir de sol omuzundan yakalamış, daha olgun bir adam yapmış.

İlk defa dergimize bahsettiği sinema filmi projesi ise sarsıcı olacak gibi. Görmezden gelmek istediğimiz ve gördüğümüzde de, şikayet ettiğimiz hayatımıza hızlıca tutunarak, kör kalmayı yeğlediğimiz, bir çocuk/genç için yaşamda var olabilecek karanlık yönleri, beyaz perdeden bizlerle paylaşmaya hazırlanıyor. Daha fazlası için sizi röportajımızla başbaşa bırakıyoruz…

Bu aralar keyfin nasıl, neler yapıyorsun?

Keyfim gayet iyi, yerinde. Çocuklarımla vakit geçiriyorum. Her şey on numara. Fakat bu aralar çocuklar Bakü’de, biraz uzağız. Aklım hep onlarda. Olsun, iş yoğunluğum var, keyfim yerinde.5E2A1534

 Biz seni kaç senedir tanıyoruz?

19 senedir.

19 senede sende ne değişti?

Bilmem. Hayat zaman içerisinde hepimizde bir şeyler değiştiriyor. En büyük değişimim evliliğim ve çocuklarım oldu. 42 yaşında baba oldum.

 19 sene önceki hayallerinin neresindesin?

En büyük hayalim Doğuş olmaktı, onu da oldum. Sonra ki hayalim dünya çapında bir star olmaktı fakat çalıştığım ekip maalesef beni oraya taşıyamadı. Çünkü bu işlerde sanatçıdan çok, arkada çalışan ekibin önemi var. Sanatçı duygusaldır, nereye çekersen oraya gider. Bir tek o eksiğim var ama hali hazırda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza, dünyanın her yerinde konserlerimi veriyorum. Tabii hedef farklıydı. Dünyada tanınan biri olmak istiyordum.

 Müzikal anlamda kendini nerede görüyorsun?

Açıkçası kimseyi kendime rakip görmüyorum. Yıllardır kendi şarkılarımla ayakta durmaya çalışıyorum ve bu şekilde de devam edecek.

 20 yaşında aşık olmakla 40 yaşında aşık olmak nasıl aynı şey değilse; farklı yaşlarda, farklı deneyim, yaşanmışlık ve duygularla müzik yapmak da aynı değildir diye düşünüyorum. Müzikal çizginde bu anlamda nasıl bir değişiklik var?

İniş ve çıkışlarım oldu. Hayat gibi yaptığım müzik de düz bir çizgide devam etmedi. Mesela; rap yapmayı denedim. Yurtdışına açılabilmek için farklı şeyler denedim, maceralar yaşadım. Ne yaparsam yapayım, hep benimle birlikte yolculuk yapmaya devam eden bir kitle var. Müziğe gelince, aslında 20 seneki duygularımla, şuan ki duygularım aynı. Değişen bir şey yok. Çocukluğumu çok kötü yaşadığım için o duygusal birikimim bana 100 sene daha yeter.5E2A1561

Şanslı biri olduğuna inanıyor musun?

Ben şansa %40, azme %60 inanan bir insanım. En büyük şansım İskender Ulus oldu. Kalben babamdır ve halen görüşüyorum. Şirket olarak çalışmasak da, kalben o benim babam. Doğuş olmamdaki en önemli taşlardan bir tanesi. O yüzden ona karşı sevgim daima olacak.

Seninle ve kariyerinle ilgili duyduğun en güzel cümle neydi? Seni özetleyen cümle?

Beni özetleyen cümle aslında; “Doğuş”.

Bu arada Doğuş artık senin resmi ismin mi?

Aslında istediğim zaman olabilir de, sadece teknik olarak öyle bir şey ile uğraşmıyorum.

Son dönemlerde müzik sektörünün çok ağır darbe aldığı konuşuluyor.

Biz müzisyenler, dolu yağdı müzik sektörü durdu gibi bir durum yaşamaya başladık. Bu durum artık adaletsiz bir şey yaşatıyor. Bir yerde can kaybı varken göbek atalım demiyorum ama ağıt da bizim. Bir yerde hain bir patlama yapılmış olabilir ve benim konserimin olduğu gün bu yaşanmış olabilir. Çıkarım sahneye, herkes çakmaklarını yaksın, bu ülke asla karanlığa gömülmeyecek derim. Çözüm iptal etmek, müziği susturmak değildir.

Evlendin, evlilik hakkında ne düşünüyorsun?

Doğru adreste, iki kişilik bir mutluluk yaşanabiliyorsa; evlilik dünyanın en güzel şeyi. Ama mutsuzsan zulüm. Kimsenin birbirini mutsuz etmeye hakkı yok.

Evlilik senin hayatında neyi değiştirdi?

Evlilik, hayatıma düzen getirdi. Ama çocuklar hayatıma % 100 düzen getirdi.5E2A1587

İkiz bebeklerin oldu. Çocuk sahibi olmayı istiyor muydun?

Çok istedik ama bebeğimiz olmadı. Böyle bir süreç yaşadık. Ondan sonra ikizler sürpriz oldu.

 İkiz bebekler ile yaşam nasıl bir şey?

İkiz bebekli yaşam çok zor. Biri susuyor, diğeri ağlamaya başlıyor. İsimleri; Arda Aslan ve Arın Aras. Çift yumurta ikizleri. Görsen benden yakışıklılar, yandık. Biri anneye, biri bana benziyor.

Evde yemek yapıyor musun? Çocukların mamalarını falan hazırlıyor musun?

Yapmıyorum. Mamalarını da hazırlamıyorum ama fırsat bulursam, mamalarını yediriyorum. Çok keyifli.

 Yemek senin için ne ifade ediyor?

Kesinlikle çok kalabalık ortamlarda yemek yemeyi severim. Masamda 50 kişi olsun isterim. Sohbetli, muhabbetli, gülmeli, tartışmalı masaları severim. Oturup tek başıma yemek yemekten çok fazla keyif almıyorum.

 Yemek yemek için dolaşır mısın? Yeni keşiflerin var mıdır?

Yok. Daha sabitim. Alıştığım yerlere gitmeyi severim. Ama mesela bugün senin sayende Hamdi Kebap ile tanıştım. Tarihi bir lokasyonda, enfes bir İstanbul manzarasında, birbirinden lezzetli kebaplar, tatlılar yedik. Baksana bir tarafta Galata Kulesi, muhteşem İstanbul Boğazı. Bugün keşfettim ama sık sık geleceğim. Eşim de kebap yemeği çok seviyor. Onu da kesin buraya getirmeliyim.5E2A1605

İstanbul senin için nasıl bir yer? Nasıl yaşıyorsun İstanbul’u? Kendine ait bir İstanbul’un var mı?

İstanbul’un her yerini seviyorum. Mahalle aralarını da seviyorum, ışıltılı yerlerini de seviyorum. İstanbul’u her şeyi ile seviyorum. İstanbul’un kalabalığını bile seviyorum. Bir tek trafiğini sevmiyorum.

En son ne zaman bir toplu taşıma kullandın?

20 sene önce. 

Vapura da mı binmedin?

Doğru vapura biniyoruz bir yerlere giderken, ama arabalı vapurlara.

Sosyal medyada nasılsın?

Sosyal medyaya çok yoğunlaşmıyorum. Ne var ne yok diye bakıp, yazılanları okurum.

En çok hangi konuda eleştiri alıyorsun?

Bir dönem politik açıdan çok eleştiri aldım ama artık o tarz eleştiriler yok.

Pişmanlıkların var mı?

Yaptığım hiçbir şeyden dolayı pişman değilim. Yaşanması gerekiyordu ve yaşandı. 

Keşke dediklerin yok mu?

Hiç yok. Hayatımın hiçbir dönemine dair keşke dediğim bir şey yok. İyi ki yapmışım ki, ondan bir ders almışım. Hayat her gün insana bir pencere açıyor.

Aşk için yaptığın en büyük çılgınlık ne oldu?

Şarkılarım herhalde.

Eşini nasıl tavladın?

Acaba o mu beni tavladı, ben mi onu tavladım? O Bakü’de bir televizyon programını sunuyordu. Engelli çocukları ziyaret için beni çağırdılar, finalde de televizyon programına çıkacaktık. Orada çocuklara davranışı, kucağına alması beni çok etkiledi. Bizim maceramız orada başladı.5E2A1643

Çocuklarımın annesi bu kadın olmalı mı dedin?

Öyle demedim. Çünkü o zaman dünyaya çocuk getirmek istemiyordum. Ama bu kadın benim eşim olabilir dedim.

Ben çocuğuma bunu asla yapmam dediğin bir şey var mı?

Ben çocuklarımı asla babasız bırakmayacağım. Bu kadar.

Biraz da yeni projelerinden bahsedelim. Neler yapıyorsun?

Kendi aramızda Best Of için şarkılar seçmeye başladık. Ama ondan önce bir şarkı daha yapalım dedik. Hareketli mi yoksa daha ağır bir parça mı olsun diye karar vermeye çalışıyoruz. Bunu ilk defa size söyleyeyim; şuanda  hayatımın sinema filmini hazırlıyorum. Geçmişim, yurtlar, sokaklar tüm gerçekçiliğiyle beyaz perdede olacak. Çok kişi üzülecek, bazı şeylerde çok kişi nefret edecek maalesef ama ölmeden bir şeyleri beyaz perdeye taşımak istiyorum.

Yaşadıklarını birebir gerçek olarak mı beyaz perdeye aktaracaksın?

%80’i gerçek, %20’si sinema diline uyarlanmış şekilde olacak. Yazıyorum, yazmaya başladım. Kendim çekeceğim filmi. Bakalım bizi ne bekliyor.

Dizi teklifleri geliyor mu?

Çok proje geliyor ancak fazla seçiciyim. Mükemmel olmasını istiyorum. En iyisi olmasını istiyorum. Gelen projelerden mutlu olmadım. Yine de gündemde birkaç bir şey var, bakalım ne olacak.

En belirgin özelliğin nedir?

Netim. Net olmam bana çok şey kaybettirmiştir. Patavatsızım, direkt söylerim. Haksızlığa hiç tahammül edemem.5E2A1660

En kötü yönün?

En kötü yönüm çok iyi olmam. İyi niyetli olmam gerçekten bazı insanları rahatsız ediyor ve arkamda sürekli konuşuyorlar. Kötü olayım diyorum onu da beceremiyorum. Ama konuşsunlar benim adımı yaşatıyorlar, teşekkür ederim onlara.

En çok neye para harcıyorsun?

Çok para harcamayı sevmem ben. Yeme içme, kıyafet. Tabii bir de ikizlere para harcıyorum. Benim her şeyim çocuklarıma feda olsun.