Daha Hızlı Saç Uzaması İçin Yöntemler

daha hızlı saç uzaması için yöntemler

Daha Hızlı Saç Uzaması İçin Yöntemler

Belki saçınızı istediğinizden biraz daha kısa kestirdiniz ya da sadece kısa saçtan sıkıldınız. Eğer saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız aşağıdaki makalemize bir göz atın. İpuçlarını bugünden uygulamaya başlayarak saçlarınızı nasıl daha hızlı uzatacağınızı öğrenebilirsiniz!

Saçlarınızı daha hızlı uzatmak için birçok yöntem vardır ancak hepsi aynı derecede etkili değildir. Bu nedenle makalemizdeki çeşitli ev yapımı tarifleri deneyerek size en faydalı olan yöntemi bulabilirsiniz.

Saçların daha hızlı uzamasını sağlamak mümkün mü?

Son zamanlarda saçınızı kestirdiğiniz halde bunu beğenmediyseniz, kendi başına tekrardan uzamaya bırakmak için muhtemelen aylar hatta yıllarca beklemeniz gerekir. Bu nedenle daha iyi bir seçeneğe ihtiyacınız var. Göründüğü kadar imkansız değildir, aslında oldukça kolay bile denilebilir. İşte sizi şaşırtacak bazı ipuçları:

Saçlarınızı daha sık aralıklarla kestirin

Düşündüğünüzün tersine saçlarınızın uçlarını aldırmak aslında daha hızlı uzamasını sağlayabilir. Çünkü böylece daha güçlü hale gelirler. Kırık uçlar saçlarınızın doğal büyüme hızından daha yavaş büyümesine neden olur. Ayrıca ayın bulunduğu evrenin de saçın uzamasını etkilediğini unutmayın (örneğin, ay hilalden dolunaya doğru dönerken saçlar daha hızlı uzar).

Saç derinize masaj yapın

Eğer dilerseniz kendi kendinize de yapabilirsiniz ya da partnerinizden rica edebilirsiniz. Belki de güzellik salonunda saç derinize masaj yaptırabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey duşa girmeden önce parmak uçlarınıza birkaç damla yağ esansı (ya da elinizin altında varsa tercihen zeytinyağı kullanabilirsiniz) damlatıp saç diplerinize bir iki dakika boyunca masaj yapmaktır. İsterseniz bebe yağı da kullanabilirsiniz. Bu işlemin yapılmasının nedeni nemlendirilen saç derisinin uzamayı hızlandırmasıdır.

Yumurtanın beyazını kullanın

Yumurtanın beyazında bulunan besinler ve protein saçın gelişimi için mükemmeldir. Başka hiçbir işlemin işe yaramadığı zamanlarda bunu kullanmak faydalı olabilir. Yumurtanın beyazı saçın ihtiyacı olan temel besinleri karşılayan vitaminleri içerir.

İki yumurtayı kırıp sarılarını ayırın ve saçınıza uygulamadan önce iyice çırpın. Saç derinize masaj yaparak sürün ve 10 dakika beklemeye bırakın. Ilık suyla duruladıktan sonra saçınızı şampuanla yıkayın. Daha hızlı uzamasının yanında saçlarınız daha sağlıklı ve parlak da görünecektir.

Daha fazla su için

Su bir diğer önemli faktördür, bu nedenle günde en az iki litre su içmek için elinizden geleni yapın. Ve eğer hava gerçekten çok sıcak ve yaz ortasındaysanız bunu 3 litreye kadar çıkarın. Bu tonla faydası olan çok kolayca uygulayabileceğiniz basit bir yöntemdir. Böylece organlarınız, cildiniz ve daha da ötesi saçınız suya doyar. Eğer sade suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa, onun yerine soğuk bitki çayları ve smoothieler içebilirsiniz.

Saçlarınızı fırçalayın

Saçlarınızı yıkamadan önce dipten uçlara doğru her zaman aynı doğrultuyu kullanarak fırçalayın. Böylece saç dokunuzu esnetmiş olursunuz. Birbirine dolanan saç tellerini çözmek için aynanın karşısında saatler harcamanıza da gerek yok. Fakat, saç köklerinizi hareketlendirmek için saçlarınızı günde bir veya iki defa fırçalamalısınız.

Saç kurutma makinelerinden ve saç düzleştiricilerden sakının

Eğer saç kurutma makinesi veya saç düzleştirici kullanıyorsanız, havaların çok soğuk olduğu veya acilen hazırlanmanız gerektiği zamanlar gibi zaruri durumlar haricinde bu aletleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Saçlarınızın fark edilir derecede daha hızlı uzamasını sağlayacağı için en azından saç kurutma makinesinin kullanımını azaltmaya çalışabilirsiniz.

Doğum kontrol haplarını deneyin (Fakat aklınıza gelen ilk amaç için değil)

Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey olmasa da birçok kadın tarafından kullanılıyor. Hapları yutmak yerine saçınıza uyguluyorsunuz. Dört ya da beş tane doğum kontrol hapını ezip, normalde kullandığınız şampuan şişesinin içine ekleyin. Bu yöntem saçlarınızı daha kalın ve sağlıklı hale getirirken daha hızlı uzamalarını da sağlayacaktır.

Saçlarınızı örerek uyuyun

Yatağa gitmeden önce saçlarınızı örün. Eğer saçlarınız çok kısaysa iki veya üç küçük örgü yapabilirsiniz. Bunu saçlarınız nemliyken yapmayı unutmayın (en uygun zaman duş sonrasıdır). Güzel bir gece uykusu çekin ve sabah uyandığınızda saçlarınızı çözün. Bir hafta boyunca her gece bunu tekrarlayın.

Yağ esansları kullanın

Üzüm çekirdeği yağı saç uzamasını hızlandırmak için harikadır. Yumuşak bir masajla tüm saç derinize birkaç damla uygulayın. Bu işlem saç diplerinizin canlanmasına yardımcı olacaktır.

Bir diğer ilginç alternatif ise saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamasının yanında onları daha güzel, parlak ve sağlıklı hale getiren Hindistan cevizi yağıdır. Haftada bir defa birkaç damla Hindistan cevizi yağını saç derinize masaj yaparak uygulayın. Fakat bunu yaparken cildinizi tahriş etmediğinden emin olun.

Tercih edebileceğiniz üçüncü alternatif biberiye yağıdır. Bu tıbbi bitki saç sağlığına çok iyi gelir. Kaynamadan hemen önce ateşten alınmış yarım bardak zeytinyağının içine iki yemek kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı ekleyin. Soğumaya bırakın ve iki gün boyuca öylece bekletin. Ardından yağını süzüp bir kavanoza aktarın. Saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra bu yağı saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Patates suyu

Patates ya da daha detaylı bir ifadeyle patates sütü (veya suyu) saçlarınızı daha hızla uzatmak için mükemmel bir yoldur, çünkü saçlarınıza hacim kazandırır, daha sağlıklı görünmelerini sağlar ve kırıkları engeller. Bunun nedeni içeriğindeki vitaminler, özellikle de B vitaminidir. İki çiğ patatesi kabuklarını soymadan bir litre suyun içinde haşlayın. Suyu soğuması için bir süre bekletin ve ardından süzün. Bu suyu saçınızı şampuanladıktan sonra durulamak için kullanın.