Doğa Ve Modernizmin Kesiştiği Yerde Wellness Cennetleri

zürih

Bir wellness noktası olarak bilinmemekle birlikte Zürih; doğu ve batının iyileştirici bilgeliklerinin bir araya toplandığı birçok spa ve sağlık merkezine açılan gizli bir kapıdır.

Düzenli olarak, dünyadaki en yaşanılası şehirlerden biri seçilen Zürih, uzunca bir süredir bankacılık endüstrisine ve orada yaşayan finans meraklılarına ait bir şehir görüntüsü çizmekteydi. Fakat artık bu durum; bu şehrin insanlarının gerçek sağlığa, mutluluğa ve iyileştirici bilgeliklere uyanır hale gelmesiyle büyük oranda değişmeye başlamış bulunmakta. Muhteşem görkemli dağları ve zengin Alpler florasıyla kutsanmış bu coğrafya gözönünde bulundurulduğunda; İsviçre’nin Yerküre Ana’nın en doğal iyileştirici noktalarından biri olduğu inkar edilemez. İsviçreli ünlü psikoterapist Carl Jung, çalışmalarını Zürih’te gerçekleştirmiş ve Zürih’in insanları ve coğrafyasının kendi çalışmalarına nasıl sonsuz bir ilham kaynağı olduğu karşısındaki şaşkınlığını gizleyememiştir.

DOLDER GRAND SPA / DOLDER GRAND

Şehri güneşin tüm pırıltılarıyla izlemeye olanak veren seyir terası ve Zürih Gölü’nün büyüleyici manzarasıyla, Dolder Grand Oteli ve Spa’sı klasik ve modern zerafet unsurlarını biraraya getirmiş. Renovasyon amacıyla 4 sene kapalı kaldıktan sonra 176 odalı Dolder Grand 2008’de kapılarını yeniden açarak, 4000 metrekarelik yeni spa’sı ile Zürih spa’ları arasında küçümsenemeyecek bir yere oturdu. Amerikalı tasarımcı Sylvia Sepielli tarafından uygulanan konsept ve dizayn, en deneyimli spa müdavimlerini bile heyecanlandıran ve aynı zamanda eksiksiz wellness keyfi arayanların da haklı övgülerini kazanan bir tasarım olarak öne çıkmakta.

Yeni ve lüks spa kanadındaki suitler oldukça ferah kullanım alanları ve kum rengi Jura taşıyla dekore edilmiş gösterişli banyolara sahip. Dolder Grand Spa’da, yumuşak tonlarda aydınlatılmış spa alanları kadın ve erkek bölümleri için aynı düşünülmüş. Ve gerek yıldızlı tavan tasarımları, gerek de portakal kokulu Türk hamamı, sauna, soğuk havuz, jakuzi tekneleri ve aroma ve kromoterapi alanlarından da anlaşılacağı üzere tüm detaylar, misafirlerin canlanmak veya rahatlamak amacıyla her türlü ihtiyacını karşılamak üzere ince ince düşünülmüş.

Büyük kapalı havuz ve sıcak su havuzunun dışında, açık alanda konumlandırılmış rahatlama terası şehri oldukça cömert bir şekilde gözler önüne sermekte ve şezlong, ılık jet havuzu ve 2.5 metrelik dalış havuzu imkanları da sunulmaktadır. Spa, modern bir tasarım tarzıyla Japon etkilerini yansıtırken; siyah çakıl taşlarıyla bezeli Tsunaburo şezlongları ve Kotatsu ayak banyoları ve kar rahatlama odalarıyla da tasarımsal vurgular yapılmaktadır.Wellness’a doğru yapacağınız bu yolculukta, yüz ve vücut için güzellik uygulamalarının beraberinde; fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınızın yenilenmesi amacıyla derinlemesine uygulamalar ile geniş kapsamlı bir program sağlanacaktır. Bütünleşik bir wellness terapisi sağlamak için, misafirler Dolder Grand Yaşam Dengesi Programı’nda doğrudan bireysel ihtiyaçlarına yönlendirilmektedirler: rahatlama, güzellik, zindelik, detox.

Hem yeni hem de deneyimli meditasyoncular 60 dakikalık “duyuların meditasyonu”nu (relax) çok sevecekler. Bu deneyimde, bir rehber eşliğinde, oldukça gösterişli aynalı kubbeli bir odaya meditasyon yürüyüşü yapılacak. Burada, duyularınızı görme, ses, koku, dokunuş ve tat deneyimlerine açmaya davet edileceksiniz. Bu tepe noktasındaki tesisin ardındaki ormanı rehber eşliğinde bir kuzey disiplini yürüyüşü ile keşfedin veya fitness, pilates gibi bir etkinliğe katılın… www.thedoldergrand.com

SILENT POWER

Gerçeklik ve doğruluk için yaşadığımızda, derin bir kişisel kuvvet noktasına bağlanıyoruz ve bu tam da, yenilenme, iyileşme merkezi Silent Power’ın kalbinde yer alan olgudur. Altstetten’da başta hiç farkedilmeyen bu teras kattaki tedavi merkezinin doğal ve bu dünyaya hiç de ait değilmiş gibi gözüken bir kalitesi var ki, tam da Doğu havasını yansıtan egzotik dizayn öğeleriyle bezeli bir yer Silent Power. Burası ziyaretçilerine, yoga ve aylık meditasyon yöntemlerinin yanısıra, antik çağlardan kalma, asırlardır uygulanagelen tedavi geleneklerini de sunmaktadır. Yvonne Waldraff ve Biljana Sabally’yi alopatik tıp uygulamalarının ötesine geçen ve yine de harika bir şekilde tamamlayıcılığı bulunan tedavi yöntemlerini biz zatuygularken görmek inanılmaz tazeleyici ve canlandırıcı bir deneyim.

Silent Power’da sunulan esas hizmetler arasında, olmaması gereken olumsuz enerjilerin ortadan kaldırılmasına ve kaybedilmiş olumlu enerjilerin geri kazanılmasına yönelik Şamanik tedavi seansları da bulunmaktadır. Öğeler ve duyular kristaller, yakılan otlar, davul sesleri, dokunuşlar ve masajlar yardımıyla uyandırılmakta ve bu yöntemle bize rehberlik edilerek bütünle olan bağlantımız hatırlatılmaktadır. Benzer şekilde, duygular, ruhsal durumlar, düşünceler ve yansımalar gibi ev ve iş çevremizden kaynaklanan içimizde kalan olumsuz enerjiler ise kendimize alan açmak ve aydınlatmak için temizlenmektedir.

Uygulamalı bir deneyim için, Doris Bernet’ten Esalen veya lenfatik drenaj masajı denenmelidir. Doris Bernet, 25 yıldan fazla deneyime sahip, oldukça hassas yaklaşımlı ve yetenekli bir uzmandır. Esalen; nefes teknikleri ile İsveç, Asya, Hawai ve polarite masajlarını harmanlayan bir tüm beden uygulamasıdır. Her müşterinin kişisel ihtiyaçlarına yönelik olarak, uzun darbeler, pasif eklem hareketleri ve kaslar üzerine uygulanan derin yapısal hareketler enerji bloklarını gevşetmekte ve size denge ve rahatlama hissi veren meditatif bir deneyim yaratmaktadır. www.silentpower.org

HAMMAM & SPA / STADTBAD ZURICH

Tarihi Volkshaus’ta konumlanmış Stadtbad Zürich yerin altında olup, yeryüzü elementini çok daha rahatlatıcı ve derin bir seviyeye çeker. Yerin altındaki hamam ve wellness alanı 2011 senesinde restore edilmiş ve çok etkileyici bir tasarımla hamam, dinlenme alanları ve uygulama odalarına sahip olmuştur. Büyük siyah nehir taşı gibi, sıcak göbek taşı da hamamın tam orta yerinde yer almaktadır. Etrafında Fin hamamı, dalış havuzu, okyanus sis duşu, buhar odaları ve duş nişleri bulunmaktadır. Burda sunulan hizmetler hamam geleneklerinden esinlenilerek tasarlanmış ve bütünsel bakım ve tamamlayıcı dokunuşların hepsi son derece uzman terapistler tarafından gerçekleştirilmektedir.Su yosunu ile yapılan Thalasso Terapisi; kuvvetli iyileştirme ile spirulina yosununun güçlendirici  ve arındırıcı gücünü kullanır ve kendine detox uygulayıp kilo vermek isteyenlere de ayrıca cazip faydalar sağlamaktadır. Hamam’ın buhar odasında geçirilen belli bir sürenin ardından; vücut –terlemeyi azaltma amaçlı olarak mineral yönünden zengin spirulina maskesi ile sarılmadan evvel- hafif bir sitrus ve tuz karışımlı arındırıcı masaja hazır hale gelir. Sarılı haldeyken, vücut reflexology ve tepeden tırnağa masaj ile oldukça rahatlamış olur. Düzenli uygulamalar ile en iyi sonuçların alınması sağlanmakta ve sağlıklarını önemseyen müşterilerin tesis bünyesinde bulunan klinik uzmanlarla görüşmeler yapmaları tavsiye edilmektedir. Davetkar dinlenme alanlarında taptaze spirulina yosunlarıyla hazırlanmış smoothie’ler vücutta içerden dışarıya bütünlük içinde bir detoxa olanak sağlamaktadır.

Volkan Kar Terapisi, hamamda geçirilecek süreye harika bir ilave olur. Kişiye özel masaj alanlarında, sıcak ısıtılmış mermer taş üzerinde uzanarak uygulanan bu terapide; İsviçre Alpleri’nden elde edilen bitkilerin esansıyla hazırlanmış yağlarla masaj, devamında sıcak lava taşı masajı ve en sonunda da vücudu ve duyuları canlandırmak için buz kırıklarıyla yapılan uygulama ile son bulur… www.stadtbadzuerich.ch

AYURVEDA HEALTH CENTER

Göl ve Bellevue merkezinden dakikalar uzaklıkta, yerli ve yabancı ziyaretçiler Zürih’in ilk otantik Ayurveda merkezi olan Ayurveda Sağlık Merkezi’nin zengin dünyasına adım atabilirler. Ekim 2014’te açılmış olan Ayurveda Sağlık Merkezi, eski Hint tıp bilimini modern dünyaya taşımayı kendine misyon edinmiştir.

Ayurveda; önleyici uygulamaların yanısıra, varolan durumların aktif tedavi uygulama alanları ile de alakalıdır. Manu Manikantan, merkezin Ayurveda doktorudur ve kendisinin de eğitimini aldığı ve önde gelen ayurveda merkezlerinde çalıştığı Kerala’da edindiği engin bilgi ve deneyimlerini İsviçre’ye taşımaktadır. Spa konseptine aşina kişiler bile, Manu ile çalışmanın  öneminin farkına varamamış olabilirler. Fakat prakruti (doğuştan gelen özellikleriniz) analizinizi çıkartarak, dosha (baskın elementlerinizi) belirleyebilmekte ve bu sayede, sizin sağlığınızı en yüksek seviyede yaşayabilmeniz için gerekli olan en iyi terapileri tespit edebilmektedir.

Misafirle yapılan görüşmelerin ardından, terapist Vikash Ramsum; kişiye özel dosha’ya ve yine belirlenen tamamen kişisel gereksinimlere göre yağları hazırlıyor. Marma noktası masajı baştan ayağa enerjik noktaları aktive etmekte ve Hindistan’dan temin edilen ayurveda yağlarıyla abhyanga dokunuşları gerçekleştirilmektedir. Bu deneyimle kendinizi Hindistan’da gibi hissedecek; vücudunuzun da fazlasıyla rahatlamış, enerjik ve sıcak olduğunu göreceksiniz.

Shirodhara uygulamasının mutlaka 1 kez; yoğun hayatlarımızın yarattığı stresi dengelemek ve ortadan kaldırabilmek için nasıl mükemmel bir deva olduğunu anlayabilmek için denenmesi lazım. Hakiki maundan yapılmış dharapathi üzerinde uzanıp, bakır kaptan ılık yağlar alnınıza doğru hafifçe serpilirken, ruha ferahlık ve sakinlik veren bir rahatlamanın derinliklerine doğru nasıl ilerlediğinizi hissedeceksiniz. Zürih’teki bu bütünsel bakıma ilaveten; merkez Hindistan’dan yoga, ayurveda bilgisi ve ürünlerini, ve hatta swedana denilen (detox amaçlı buhar kutusu) Ayurvedik bakım için Hindistan’a gitmeye hazırlanan veya oradan dönmekte olan kişilere de destek amaçlı temin etmektedir. www.ayurvedahealthcenter.ch

LABO SPA

Labo Spa, Zürih’in merkezinde kurulu, adeta şehre ait bir spa tapınağı gibidir. Bu sakin, 2-katlı spa iç tasarımında kullanılan koyu renk ahşap ve yüksek tavanlı tedavi odaları sayesinde rahatlama hissini ziyaretçilerine daha da fazla vermektedir. Özel rahatlama odaları, perdeli yatakları ve meyve ikramlarıyla kişiye özel uygulama sunmaktadır. Terapistler alanlarında çok deneyimli ve yüksek ürün bilgisine sahiptirler. Merkezin en özel hizmetlerinin başında, Mevsimsel Terapi gelmektedir. Bu uygulama, 105 dakika süren ve sadece kişiye özel ve mevsime bağlı bir terapidir. Fazlasıyla keyifli bir vücut masajı ve yüz uygulaması neticesinde; Zürih caddelerindeki cafe ve butikleri keşfe çıkarken, kendinizi yenilenmiş ve tüy gibi hafiflemiş hissedeceksiniz.

Hepimiz hergün ortalama 10.000 adım atıyoruz ve dolayısıyla ayaklarımızın da sevgi ve ışıldamaya ihtiyacı olduğu muhakkak. İyi haber şu ki, Zürih’teki en iyi ayak bakım merkezi, LABO SPA bünyesindeki ayak salonunda bulunmaktadır. 260 farklı rengin arasından renk seçmeye çalışırken kendinizi şekerci dükkanındaki bir çocuk keyfi ve mutluluğunda hissedeceksiniz. Bir arkadaşınızla mı seyahat ediyorsunuz? O halde kendinize öğle yemekli, İKİ KİŞİLİK AYAK BAKIMI hediye edebilirsiniz.  Rahat dinlenme salonlarında, ılık boyun yastıklarıyla dinlenirken meyve ikramları eşliğinde alacağınız ayak bakımlarının ardından, öğle yemeğine geçebileceksiniz. www.labospa.ch
SEESCHAU

Zürih Gölü’nün altın kıyısı diye nitelenen bölgesinde mükemmel konumlanmış SEESCHAU, tam anlamıyla bir iyileşme merkezi. Seeschau, dışavurumcu sanat terapisti Regula Curti tarafından “iç ses için bir yer” fikriyle kusursuz bir detaylandırmayla ortaya çıkartılmıştır. Kristal berraklığında bir şeffaflığın, ziyaretçileri –kendi farkındalıklarını keşfedip genişletmeleri konusunda cesaretlendireceğini düşünmüş ve bu fikrinde büyük bir başarı yakalamıştır.

Kapısından içeri girildiği andan sonra, Zen tarzı çakıl taşlarıyla bezeli yolda muazzam sekoya ağaçlarının yanından geçerek 4 katlı Seeschau’ya ulaşıyorsunuz. İçten dışa her noktasının sade ve karmaşıklıktan uzak tasarımı, misaiflerini doğal olarak sessiz ve düşünceli olmaya davet ediyor. Misafirler cam kapılardan geçerek, binanın taş duvarlarıyla bütünlük sağlayan, yoga ve müzik terapisi için kullanılan muhteşem bir yeraltı odasına ulaşırlar. Spiral ‘kundalini’ merdivenlerinden çıkıldığında ulaşılan kat ise, içerden göl manzarasına sahip bir Zen bahçesidir.

Son 2 kat, tüm cam duvarları ile harikulade bir Zürih Gölü manzarası sunmaktadır. Asya savaş sanatları, hatha yoga ve Lu Jong hakkındaki geçmiş çalışmalarını esas alırken, Michael Schömig wellness’ın bütünselliği yaklaşımına inanmaktadır. Kendisinin Seeschau’daki imzası niteliğini taşıyan vücut çalışması Derin Sargı ve Doku Bırakma Masajı’dır. Bu; zamanla hareket serbestimizin kısıtlanmasına da yol açan, birbirine yapışan bağ dokunun açılıp serbest bırakılmasını sağlayan kuvvetli bir tekniktir. Buna en sıklıkla, boyun, sırt ve omuzlarda rastlanmaktadır. www.seeschau.ch

www.seeschau.ch

FITNESSPARK HAMAM MÜNSTERGASSE

Zürih’in tarihi eski şehir merkezinde kurulu Fitnesspark Hamam Münstergasse’nin içinde hamam-spa’nın yanısıra, büyük bir spor salonu ve fitness alanı da mevcuttur. Hamam, ziyaretçilerin kolay kullanımına uygun olarak sıcak bitkisel buhar odasından, en son dinlenmenizi alacağınız göbek taşına kadar tüm detaylarıyla düzenlenmiştir. Mekanın ayrıştırıcı özellikleri arasında, bakır kurnalar, terakota duvarlar, Türk motifli yer karoları ve Fas tarzı aydınlatmalar yer almaktadır. Kese odaları dışındaki alanlarda peştemal denen kıyafetler giyilmektedir. Kadınlar eğer isterlerse kese hizmetini özel odalarda alabilmektedir. Sıcak havuz İtalyan camıyla döşenmiş olup, sıcak bitkisel buhar odasındaki detoxun ardından dinlenme imkanı sunulmaktadır.

Rhassoul odası mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Burada buhar ve duşa geçmeden evvel tüm vücudunuza temizleyici çamur uygulaması yapabilmektesiniz. Terapi odası 6 ayrı masaj masasıyla farklı deneyimler sunmaktadır. Buna örnek olarak, klasik hamam, sabun masajı veya Amira el ve ayak masajı verilebilir. Son olarak, 2 katlı dinlenme odasında konforlu yataklarda uzanıp nane çayınızı yudumlayarak veya Doğu’ya özgü lezzetlerden tadarak dinlenmenizin keyfini çıkartabilirsiniz. www.fitnesspark.ch

ATEM TRAINING

Atem, Almanca nefes anlamına gelmektedir ve bu anlamıyla, Dönüşümsel Nefes Terapisti Daniela Rusconi’nin Atem Eğitimi konseptinin de kaynağını oluşturmaktadır. Aydınlatılmış alanda minimal dekorasyon kullanılmakta ve dikkat dağıtıcı unsurlara yer verilmemektedir. Idaplatz adı verilen bu biraz da garip alandaki genişlik ve ferahlık hissini yakalamak oldukça kolaydır. Atem Eğitimi, müşterilerin merkeze yeniden gelmelerini sağlayan 3 ana egzersiz uygulamaktadır: Yaşam Koçluğu – Dönüşümsel Nefes – Trager Masajı. Bu egzersizlerin her biri kendi başına alınabildiği gibi, birbirlerini o kadar iyi tamamlamaktadırlar ki, en yüksek fayda bu üçünün birarada uygulanmasıyla sağlanmaktadır. Şimdi elinizde bir fincan çayınız ile, nefes seansına başlamak üzere mat üzerindeki yerinizi alarak başlayabilirsiniz..

Dönüşümsel Nefes, 1980’lerin başlarında Amerikalı doktor Judith Kravitz tarafından geliştirilmiş özel bir nefes tekniğidir. Bu egzersizin faydaları 3 aşamalıdır : vücut soluk alma esnasında önemli ölçüde oksijen ile beslenmekte ve soluk verme sırasında da toksinleri (CO2) atmaktadır; meşgul ve dalgın zihin, vücut ve duygular birlikte daha yoğun ele alındığında boşalmakta ve rahatlamaktadır; ve farkındalığımız kendi sınırlarının dışına doğru açılabilmektedir. Enerji vücutta duygular, gözlemler, fiziksel algılar biçimlerinde harekete geçtikçe, vücuttaki değişimler gözle görülür bir hal almaktadır. Ve tek bir seansın, 2 senelik psikoterapiyle aynı etkiye sahip olabilmesi oldukça hayret vericidir.

Nefes seansını Trager Masajıyla devam ettirmek tedavinin somutlaştırma sürecidir. Masaj yatağına uzanmış halde, hareketsiz uzuvlara yumuşak ve sakin hareketler uygulanarak, bütünsel bir teslimiyet ve vücutla olan bağlantının güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Rusconi hassastır ve mevcut durumunuza dair gözlemleri daha sakin bir hayat sürmenize giden yolun en güzel anahtarı olacaktır. Düzenli aralıklarla uygulanacak yoga ve Feldenkrais metodunun, Atem eğitiminin sağlayacağı ana faydalara bütünleşik destek vereceği şüphesizdir. www.atemtraining.ch